Finále domácího poháru vyhrála Plzeň a zajistila si účast v Evropské lize

22:15aktualizováno  23:04
PRAHA - Fotbalisté Plzně porazili ve finále Ondrášovka Cupu na Letné Jablonec 2:1 a po 39 letech si zahrají Evropské poháry, konkrétně třetí předkolo Evropské ligy.

Fotbalisté Plzně se radují s trofejí pro vítěze domácího poháru. foto: ČTK

První vítěznou trofej v samostatné historii jim zajistil brankou v polovině druhé půle Bystroň, předtím se trefili ve druhé minutě Petržela a po hodině hry útočník Baumitu Lafata. O poháry definitivně přišly Teplice, které by jako čtvrtý tým z nejvyšší soutěže poslala do předkola Evropské ligy případná jablonecká výhra.

CO ŘEKLI PO ZÁPASE

"Pro nás to bylo strašně důležité utkání. Z ligy jsme se do evropských pohárů nedostali a dnešní souboj byla jediná cesta. Zápas jsme zvládli dobře a jsem rád, že po 39 letech jsme dostali Plzeň do evropských pohárů," zdůraznil plzeňský trenér Pavel Vrba.

Pro něj osobně je to prý třetí vrchol trenérské kariéry. "Mám za sebou již plno krásných okamžiků. Spolu s Františkem Komňackým jsem byl u titulu v Ostravě, titul jsem slavil v Žilině a zisk poháru pro Plzeň je na stejné úrovni," dodal Vrba.

"Myslím si, že utkání skutečně mělo solidní atmosféru a vyhrál lepší tým. Začali jsme velice špatně a dostali se do pozice, v níž jsme být nechtěli. To znamená dohánět manko a soupeř naopak mohl hrát na brejky, což je jeho silná stránka," řekl František Komňacký, kouč Jablonce.

"Plzeň byla hladovější po výhře, ale týmu jsem neměl až tak co vyčíst. Sezóna byla náročná, vydali se ze všech sil. Asi by nebylo upřímné, kdybych řekl, že mě prohra nemrzí. Ale pro Jablonec je druhé místo v lize úspěch, který nemá v historii obdobu," poukázal Komňacký na skutečnost, že v obou soutěžích zůstal jeho tým těsně pod vrcholem.

Zatímco Jablonec už měl díky druhému místu v lize účast v Evropské lize jistou, Plzeň hrála ve svém premiérovém pohárovém finále v samostatné historii o všechno. A lepší start si nemohla přát. Rychlonohý Rezek nasprintoval po minutě a půl na levé straně za chybující jabloneckou obranu, nacentroval před branku a nabíhající Petržela doklepl do sítě.

Bleskový gól nahrál ofenzivnímu fotbalu, který mají obě mužstva v krvi, a solidně zaplněná Letná se rozhodně nenudila. Jablonec se však chvíli otřepával. V sedmé minutě vyrazil k dalšímu výpadu Rezek, z levé strany přiťukl míč pod sebe na Limberského, ale gólman Špit zasahovat nemusel.

Severočeši postupně vyrovnali hru a po čtvrthodině se tlačili do zakončení nejprve Jarolím a po něm Jablonský. Oba pokusy však plzeňská defenziva zblokovala. Jablonský byl dál při chuti. V osmnácté minutě nabíjel Drskovi, který pálil těsně vedle, o pár sekund později zkoušel štěstí sám, ovšem Daněk stihl štiplavý pokus vyboxovat nad břevno.

Viktoria vyrážela do rychlých a velmi nebezpečných protiútoků. Ve 28. minutě předkládal míč na malé pokutové území Střihavka a zcela nepokrytému Petrželovi chyběl půlmetr, aby zasunul míč do sítě. Po změně stran se Jablonec musel místo očekávaného náporu bránit. Po Petrželově kličkované střílel v 53. minutě nad Střihavka a stejný hráč neuspěl ani o chvíli na to, kdy jeho pokus vyrazil na roh Špit.

Přesně po hodině hry však přišlo nečekané vyrovnání: Eliáš korunoval vydařenou akci přesnou přihrávkou na jarního kanonýra Lafatu, který nemohl minout poloodkrytou branku. Vzápětí dokonce Baumit málem otočil skóre, ale Pekhartovu hlavičku zlikvidoval Daněk.

Finále Ondrášovka Cupu Jablonec-Plzeň.

Plzeňští okamžitě kontrovali mohutným tlakem. Střihavkova hlavička z 66. minuty se ještě neujala, ale o dvě minuty později už Špit kapituloval, když ho zblízka po Rezkově centru z přímého kopu překonal Bystroň. Vzápětí odmítl pojistku aktivní Střihavka, který běžel sám na jabloneckého gólmana, ale spolu s ním obstřelil i tyč.

Snaha Baumitu o vyrovnání byla marná, naopak v nastaveném čase mohl přidat třetí plzeňskou trefu Horváth, kterého vychytal Špit. Viktorii to ale vůbec mrzet nemuselo.

FINÁLE ONDRÁŠOVKA CUPU

Baumit Jablonec - Viktoria Plzeň 1:2 (0:1)
Branky: 60. Lafata - 2. Petržela, 68. Bystroň. Rozhodčí: Jílek - Filípek, Mencl. ŽK: Pavlík, Eliáš, Lafata, Zábojník - Rada, Limberský, Kolář. Diváci. 8233.

Jablonec: Špit - Zábojník, Pavlík, Drsek, Jablonský - Jarolím, Loučka, Eliáš (75. Vošahlík), Kovařík - Pekhart, Lafata. Trenér: Komňacký.

Plzeň: Daněk - Rajtoral, Bystroň, Navrátil, Limberský - Rada - Petržela (89. Rýdel), Horváth, Kolář (90. Ševinský), Rezek - Střihavka (83. Bakoš). Trenér: Vrba.