Federer neuhrál ani set, Francie na fotbalovém stadionu srovnala finále

US Open

19:00
LILLE/PRAHA - Před týdnem mu bolesti zad nedovolily nastoupit ve finále Turnaje mistrů. Před vyvrcholením Davis Cupu už ale švýcarský tenista Roger Federer tvrdil, že je v pořádku. Jenže po výhře jeho krajana Wawrinky nad Tsongou z pozice favorita druhý bod nepřidal, s Francouzem Monfilsem prohrál 1:6, 4:6, 3:6. Po prvním hracím dnu je tak stav finále vyrovnaný 1:1.

Finále Davis Cupu 2014 se v Lille odehrává se fotbalovém stadionu. Pátečních 27 200 diváků je novým tenisovým rekordem. foto: ČTK/AP

Na fotbalový stadion v Lille, kde je dvorec postavený, přišlo 27.432 diváků, což je historicky největší návštěva v soutěži a v oficiálním tenisovém utkání (více v boxu).

Divácký rekord

Dosavadní rekord drželo deset let jiné finále Davis Cupu. V roce 2004 v Seville sledovalo zápas Španělsko - Spojené státy americké 27.200 diváků. Vůbec nejvíce lidí na tenis přišlo na neoficiální zápas. Exhibici mezi Belgičankou Kim Clijstersovou a světovou jedničkou Američankou Serenou Williamsovou na fotbalovém stadionu krále Baudouina v Bruselu vidělo v roce 2010 podle organizátorů 35.861 diváků.

Důvod k radosti měli nejdříve převážně Švýcaři. Wawrinka hrál proti Tsongovi jistěji, pestřeji a razantněji. Pomáhal si více servisem i se dobře pohyboval. Vítěz letošního Australian Open získal první set za 26 minut.

Přemotivovaný Tsonga příliš chyboval a uspět dokázal díky bojovnosti jen ve druhé sadě. Třetí a čtvrtý set znovu patřily Wawrinkovi. Ten po dvou hodinách a čtyřiadvaceti minutách proměnil hned první mečbol. „Byl lepší, víc k tomu není co říci,“ uznal Tsonga.

„Cítil jsem se od začátku do konce jako silnější hráč. Nejsem čtvrtý na světě pro nic za nic,“ řekl Wawrinka, který nastřílel 61 vítězných míčů a udělal 29 chyb. „Cítím se ve formě, zvládl jsem to skvěle a jsem připraven hrát všechny tři dny.“

Indisponovaný Federer se trápil

Ve druhém duelu zvládl zápas takticky na jedničku Monfils. Využil faktu, že Federer má problémy se zády, kvůli kterým v neděli nenastoupil do finále Turnaje mistrů. Francouz držel míče ve výměnách a nutil soupeře chybovat, ale zahrál i více vítězných míčů a udělal méně chyb. Federerovi, toužícímu po prvním triumfu v Davis Cupu, aby doplnil svoji jedinečnou sbírku úspěchů, chyběla jiskra a na soupeře nestačil.

Švýcarští fanoušci podporují své tenisty na fotbalovém stadionu v Lille.
Finále Davis Cupu Francie - Švýcarsko: Roger Federer.
Finále Davis Cupu 2014 se v Lille odehrává se fotbalovém stadionu. Pátečních 27...
Finále Davis Cupu Francie - Švýcarsko: Gael Monfils.

„Byl jsem pod tlakem, abych získal bod. Byla tady ale neskutečná atmosféra, která mi pomohla. S Rogerem to není nikdy jednoduché, držel jsem se plánu a dnes to i zvládl,“ řekl Monfils, který na letošním US Open vedl nad Federerem už 2:0 na sety, ale nakonec prohrál 2:3. „I Roger je jen člověk a dá se porazit,“ řekl Francouz.

V sobotu je na programu čtyřhra, která přiblíží jeden z týmů k vítězství. V neděli by měli hrát Federer s Tsongou a případně na závěr Wawrinka s Monfilsem.

Vítěz utkání vystřídá v držení slavné „salátové mísy“ české tenisty, kteří týmovou soutěž vyhráli loni a předloni a letos prohráli s Francií v semifinále.