Finále Davis Cupu: Španělé vedou po prvním dnu 2:0

US Open

16:42
Španělští tenisté vedou ve finále Davisova poháru po úvodních dvouhrách nad Argentinou 2:0 a jeden bod je dělí od celkové výhry. V Seville nejprve ukázal svoji antukovou třídu Rafael Nadal a porazil Juana Mónaka snadno dvakrát 6:1 a 6:2. V druhém zápase otočil nepříznivý vývoj David Ferrer a po boji zdolal Juana Martína del Potra 6:2, 6:7, 3:6, 6:4 a 6:3.

Rafael Nadal.

Za stavu 2:0 pro Španělsko je v sobotu na pořadu čtyřhra, která už může rozhodnout o vítězství domácích. Ti na kurt pošlou Feliciana Lópeze s Fernandem Verdaskem a Argentina nasadí Davida Nalbandiana a Eduarda Schwanka.

Nadal, který minulý týden neuspěl na Turnaji mistrů v Londýně, kde působil unaveně a vypadl už ve skupině, na antuce ožil a hrál téměř bezchybně. V dlouhých výměnách Mónaka udolal relativně bez problémů za dvě a půl hodiny. "Nejlepší na mojí hře bylo, že jsem nedělal chyby. Ještě důležitější ale je, že vedeme jedna nula a už brzy to bude dva nula," předpovídal Nadal po výhře, k níž ho hnalo 27 tisíc fanoušků, mezi kterými nechyběl ani král Juan Carlos.

Výsledky finále Davisova poháru

Španělsko - Argentina 2:0 po úvodních dvouhrách
Nadal - Mónaco 6:1, 6:1, 6:2
Ferrer - Del Potro 6:2, 6:7 (2:7), 3:6, 6:4, 6:3

V Davisově poháru vyhrál Nadal na antuce i popatnácté. Celkovou bilanci ve dvouhře si vylepšil na devatenáct výher a jednu porážku, kterou utrpěl při své premiéře v soutěži v roce 2004 v utkání s českým tenistou Jiřím Novákem.

Pátý hráč světa Ferrer ukázal další ze skvělých finálových obratů. V roce 2009 ve finále proti Česku prohrával s Radkem Štěpánkem 0:2 na sety, ale zvítězil. Tentokrát za pomoci bouřlivého publika porazil Del Potra, i když argentinský vítěz US Open z roku 2009 vedl 2:1 na sety. V těžkém čtvrtém setu dokonce Ferrer přiznal při svém brejkbolu soupeři dobrý míč a prorazil mu podání až o dvě hry později.

V rozhodující páté sadě povzbuzený Ferrer rychle odskočil do vedení 5:1 a po čtyřech hodinách a 45 minutách dovedl duel do vítězného konce. Podobně jako Nadal, ani Ferrer na antuce v Davis Cupu ještě neprohrál. Španělsko útočí na pátý titul v soutěži a třetí za uplynulé čtyři roky.