Středa 8. května 2024, Den vítězství

Ferrari zcela ovládlo kvalifikaci na VC Ruska. Vyhrál Vettel před Räikkönenem

15:30
SOČI - Do Velké ceny Ruska odstartují z první řady oba vozy Ferrari, což se italské stáji v mistrovství světa formule 1 povedlo naposledy v roce 2008. Sobotní kvalifikaci na okruhu v Soči vyhrál Sebastian Vettel před Kimim Räikkönenem a až za nimi skončili Valtteri Bottas s Lewisem Hamiltonem z mistrovského Mercedesu.

Sebastian Vettel se raduje z vítězství. foto: ČTK/AP

Kvalifikace na VC Ruska:

1. Vettel (Něm./Ferrari) 1:33,194, 2. Räikkönen (Fin./Ferrari) -0,059, 3. Bottas (Fin./Mercedes) -0,095, 4. Hamilton (Brit./Mercedes) -0,573, 5. Ricciardo (Austr./Red Bull) -1,711, 6. Massa (Braz./Williams) -1,916, 7. Verstappen (Niz./Red Bull) -1,967, 8. Hülkenberg (Něm./Renault) -2,091, 9. Pérez (Mex./Force India) -2,143, 10. Ocon (Fr./Force India) -2,236.

Stříbrný šíp nebude stát na pole position poprvé od loňské květnové Velké ceny Monaka.

Vettel potvrdil dobrou formu Ferrari, jež je v Rusku nejrychlejší od úvodních tréninků.

První a druhá část kvalifikace sice patřila mercedesům, ve finále ale vedoucí pilot průběžného pořadí zajel nejlepší čas 1:33,194 a dojel si pro první pole position od závodu v Singapuru v roce 2015.

„Když tady chytnete rytmus, je to fantastické,“ řekl Vettel. „Jsem rád, že se mi to povedlo. Mít oba vozy v první řadě je skvělé, ale pořád je to jen první část práce,“ dodal.

Räikkönen byl o 59 tisícin pomalejší než čtyřnásobný mistr světa, zatímco třetí Bottas zaostal o 95 tisícin.

Čtvrtý Hamilton, který je po třech závodech v pořadí šampionátu druhý o sedm bodů, už měl na Vettela ztrátu přes půl sekundy. „Ferrari je tady od pátku hodně rychlé, ale nejdůležitější stejně bude nedělní výsledek,“ uvedl Bottas.

Valtteri Bottas (vpravo) skončil až za Sebastianem Vettelem a týmovým kolegou...
Lewis Hamilton a Sebastian Vettel oslavují vítězství ve Velké ceně Číny.

Ferrari naposledy s oběma vozy odstartovalo z první řady při Velké ceně Francie v roce 2008. Italský tým dnes také ukončil kvalifikační neporazitelnost Mercedesu, která trvala 18 závodů a táhla se od loňské Grand Prix v Kanadě.

„Rozhodně je to zklamání, že nejsme na pole position. Ale start z druhé řady tady není tak hrozný, je to celkem dálka do první zatáčky,“ řekl Bottas.

První letošní evropský závod odstartuje v neděli ve 14:00 SELČ.