Obhajobu Fed Cupu zahájí Šafářová proti Ivanovičové

US Open

12:19aktualizováno  14:34
PRAHA - Lucie Šafářová zahájí boj tenistek o obhajobu titulu ve Fed Cupu proti Srbsku duelem s Anou Ivanovičovou. První sobotní dvouhra finále v pražské O2 areně začne v 13:30. K druhému utkání nastoupí Petra Kvitová a Jelena Jankovičová. Rozhodl o tom los na Staroměstské radnici.

Šafářová - Ivanovičová foto: Reuters

Jméno Šafářové vytáhl ze stříbrné mísy pro vítězky primátor Prahy Bohuslav Svoboda. Potřetí tak letos rozehraje Fed Cup česká dvojka a proti Německu i v semifinále s Itálií pokaždé vyhrála a získala bod. "Dosud nám to takhle vycházelo, tak by mohlo i teď," přála si Šafářová. "Je to podle plánu, vždycky jsme letos vyhrály, když jsem hrála druhá a vždycky 3:0, tak doufám, že teď taky," doplnila Kvitová.

Šafářová se střetla s někdejší první hráčkou světa Ivanovičovou pětkrát a vede 3:2, přičemž vyhrála poslední tři zápasy. Letos ji porazila v Sydney. "Už se těším, cítím se dobře a mám motivaci ve finále vyhrát," řekla Šafářová po losování.

Program finále

ČR - Srbsko (Praha, O2 arena, tvrdý povrch)

• Sobota (13:30): Šafářová (17. dvouhra WTA) - Ivanovičová (12.), Kvitová (8.) - Jankovičová (22.).
  • Neděle (11:00): Kvitová - Ivanovičová, Šafářová - Jankovičová, Hlaváčková (3. čtyřhra WTA), Hradecká (4.) - Kruničová (341.), Jovanovská (1056.).

Dvaadvacetiletá Kvitová je hlavní zbraní českého týnu, ale před finále léčila zánět nosohltanu a jen minimálně trénovala. "Cítím se dobře, bude to, jak má být. Nejsem zdravotně stoprocentní, herně na kurtu předvedu to nejlepší," slíbila hráčka, která vyhrála deset předešlých zápasů v soutěži, a věřila v podporu plné haly.

Otázkou je, jak se Kvitová po nemoci vypořádá s bývalou světovou jedničkou Jankovičovou. Jediný vzájemný souboj loni v Linci vyhrála Kvitová ve třech setech. "Jelena je nepříjemná, výborně běhá a málo kazí," řekla Češka. "Petra je vždy nebezpečná, hraje rychlé míče a výměny jsou krátké," dodala Jankovičová.

Nedělní program by měl zahájit souboj jedniček Kvitové s Ivanovičovou, ale je otázkou, v jakém zdravotním stavu Kvitová bude. Tu by nejspíš mohla v případě, že po sobotě bude příliš unavena kvůli doznívající nemoci, nahradit Lucie Hradecká. Pak by měly nastoupit dvojky Šafářová s Jankovičovou.

Na čtyřhru mají domácí tenistky připraven elitní pár Hradeckou s Andreou Hlaváčkovou, letošní finalistky Wimbledonu, olympiády, US Open i Turnaje mistryň. Soupeřky nahlásily Bojanu Jovanovskou a Aleksandru Kruničovou, ale pravděpodobně složení změní.

České tenistky loni vyhrály finále v Moskvě a získaly první titul v samostatné historii republiky, navázaly tak na úspěchy tehdejšího Československa a jeho pět triumfů. Srbky letos poprvé vyhrály zápas ve Světové skupině a mají tak i premiéru v boji o titul.