Kvitová snížila na 1:2, pokračovat se bude v pondělí

11:23aktualizováno  19:47
PALERMO (Itálie) - České tenistky dál mohou snít o tom, že si potřetí za sebou zahrají finále Fed Cupu. Petra Kvitová v úvodní nedělní dvouhře v semifinále v Itálii porazila v souboji týmových jedniček Saru Erraniovou 2:6, 6:2 a 6:0, obhájkyně titulu tak prohrávají v Palermu s domácím výběrem už jen 1:2.

Petra Kvitová. foto: ČTK

O srovnání stavu se pokusí Lucie Šafářová proti Robertě Vinciové. Duel týmových dvojek byl přeložen na pondělí se začátkem v 11:00, neboť nedělní program poznamenal déšť. Kvitová s Erraniovou začaly hrát až s pětihodinovým zpožděním a poté se nad areál Circolo del Tennis sneslo šero. Po pondělním zápase dvojek by případně přišla na řadu čtyřhra.

Po sobotních prohrách Šafářové i Kvitové stál před hostujícími hráčkami v Palermu náročný úkol pokusit se vyhrát všechny tři dnešní duely - dvě dvouhry i závěrečnou čtyřhru. Zvrátit nepříznivý stav 0:2 se přitom Češkám ještě nikdy nepovedlo.

Nehrající kapitán Petr Pála ale věří, že jeho svěřenkyně mohou zápas v pondělí otočit. "Věřím, že Peťa ukázala cestu, jak se dají otáčet celá utkání. Tím by mohla dát příklad všem zítra," řekl Pála novinářům. "Zítra je dorazíme," přidala se Kvitová. Připustila, že se v úvodu hledala, než se rozjela k obratu. "Ten včerejší zápas mě asi trošku položil, proto jsem začala, jak jsem začala. Za stavu 0:5 jsem to poprvé tady vyhrála servis a to mě trošku uklidnilo," uvedla.

On-line reportáž ZDE

"Snažila jsem se do toho víc dostat, přijít na to, jak to na té antuce hrát. Míče byly hrozně těžké, bylo to jiné. Ale věděla jsem, že na Saru mám hru," připomněla Kvitová vzájemnou bilanci, kterou upravila na 5:0. "V druhém setu jsem začala hrát líp, víc agresivněji a začalo to tam naskakovat. Pak se Sara trošku položila," dodala Kvitová.

Týmové jedničky na svůj souboj musely dlouho čekat, program totiž narušil déšť, který se v sicilské metropoli spustil od sobotního večera. Pršet přestalo až po třetí hodině odpoledne.

Kvitová v sobotním utkání s Vinciovou uhrála jen pět her a v celém průběhu ani jednou neudržela své podání. S nasátými míči od vlhké antuky pokračovalo její trápení na servisu i v začátku dnešního duelu. Ztratila obě svá úvodní podání a Erraniová rychle odskočila do vedení 5:0. Až pak Kvitová poprvé během semifinálového víkendu získala svůj servis, povedlo se jí to na jedenáctý pokus. První set už ale nezachránila.

Česká jednička však od stavu 0:5 naznačila zlepšení a v druhém setu v něm pokračovala. Za stavu 2:2 si vypracovala brejkovou šanci a využila ji nechytatelným bekhendem po lajně.

Kvitová ožila, odvrátila brejkbol a vzápětí znovu sebrala soupeřce servis. Předvedla dva vítězné bekhendy a její sebevědomí vystihl následný kraťas. Pak si česká jednička při servisu pomohla dvěma esy a využitým třetím setbolem poslala zápas do rozhodujícího dějství.

Osmá hráčka světa poté, co získala vůbec první set českého celku v Palermu, začala předvádět svůj nejlepší tenis. Dostala se do zápasového transu, střílela k lajnám jeden vítězný míč za druhým a Italka na kurtu jen bezmocně krčila rameny.

Kvitové pomohlo, že hned v úvodu prolomila soupeřčino podání. Na kurtu excelovala, získala další dva brejky a nakonec žebříčkově o jedno místo lépe postavené Italce nadělila "kanára", byť proměnila až čtvrtý mečbol.

Češky dál mohou snít, že získají třetí titul po sobě. Naposledy ve Fed Cupu prohrály před třemi lety v semifinále rovněž v Itálii 0:5, od té doby dokázaly sedmkrát po sobě zvítězit a prestižní soutěž dvakrát vyhrát.