Fed Cup: Italky vedou 2:0, Schiavoneová vypráskala Šafářovou

16:11aktualizováno  25. dubna 17:10
ŘÍM - Po prvním hracím dni si v semifinále Fed Cupu vytvořily italské Tenistky nad Češkami náskok v poměru 2:0. Lucie Hradecká nezvládla zápas s Flavií Pennettaovou a o několik desítek minut později ji napodobila i Lucie Šafářová. Ta se po jasném průběhu střetnutí musela sklonit před Francescou Schiavoneovou.

Lucie Šafářová foto: Reuters

Senzace se nekonala, Hradecká nezvládla koncovky setů
"Rozhodly moje chyby, možná trošku nervozita," řekla Hradecká v České televizi po utkání, proč dvakrát přišla o vedení 4:1. "V prvním setu Pennettaová přestala chybovat, začala víc vracet a já si chybami prohrála první a ke konci i druhý set," dodala. Nevynucených chyb Hradecká udělala 28, o devět více než soupeřka.

Statistiky zápasu

PENNETTAOVÁ - HRADECKÁ 6:4, 7:5
Esa: 2:0. Dvojchyby: 3:2.
Vítězné míče: 15:11.
Využité brejkboly: 3/7 - 2/3. Nevynucené chyby: 15:15. Celkem získané míče: 49:41. Čas: 1:40 hod.

Utkání Hradecké s Pennettaovou začalo s lehkým zpožděním kvůli dešti, který pak dopadal na ramena hráček set a půl. "Počasí bylo vyloženě aprílové, začalo se za deště a skončilo s modrou oblohou. Ale utkání rozhodly spíš moje chyby," zopakovala Hradecká.

Přitom začala výborně. Díky agresivnímu stylu a tlaku z returnu vzala soupeřce dvakrát podání a získala rychle vedení 4:1. Pennettaová ale následně ukázala, proč je světovou patnáctkou.

Italka začala hrát aktivněji a hlavně pestřeji - rozdělovala míče do stran, přidala vysoké údery i zkrácení za síť, téměř nekazila a vrátila se do hry, když vyrovnala na 4:4. Hradecká se mohla při svém podání ještě jednou ujmout vedení 5:4, ale udělala dvě dvojchyby, tu druhou za stavu 40:30 a set pak ztratila.

"Snažila jsem se soustředit sama na sebe. Za stavu čtyři jedna mi trošku ztuhly nohy, pak ty dvě dvojchyby, takže to byly ty moje chyby," řekla čtyřiadvacetiletá pražská rodačka Hradecká.

Druhý set se do stavu 4:4 odvíjel identicky jako ten první. Hradecká začala odvážně, opět se jí dařily tvrdé míče a rychle vedla 4:1, jenže po chvilce bylo srovnáno. V dlouhé deváté hře Češka vedla 40:15, pak odvrátila tři brejkboly a vybojovala vedení 5:4.

Víc už ale Hradecká nedokázala. Pošesté přišla o podání v jedenácté hře druhé sady. Rozproudilo se italské publikum ne zcela zaplněného hlediště a Pennettaová už svoji patnáctou vítěznou dvouhru ve Fed Cupu nepustila. Zápas domácí favoritka zakončila čistou hrou.

Schiavoneová si pohrála s Šafářovou
Česká jednička nenašla v prvním setu recept na strojově přesnou hru Schiavoneové. Italka získávala míč za míčem a hru za hrou díky skvělé taktice postavené na výbornému pohybu a silně liftovaných úderech. Češka kazila hlavně z bekhendu a pár forhendových vítězných míčů ji nezachránilo. Za pětatřicet minut tak Šafářové "zpíval kanár".

"Schiavoneové vycházelo všechno. Nepříjemná topspinová hra se mi tolik nelíbí, ale fungovala dokonale,"

SCHIVAONEOVÁ - ŠAFÁŘOVÁ 6:0, 6:2
Esa: 3:3. Dvojchyby: 2:2.
Vítězné míče: 18:15.

řekl František Pála, bývalý ústřední trenér, fedcupový kapitán a otec současného kapitána Petra Pály, v pražském studiu České televize po první sadě.

Na začátku druhého setu sice Šafářová získala podání soupeřky, ale obrat nenastal a pořád tahala za kratší konec. Svůj jediný servis získala brněnská hráčka čistou hrou a vyrovnala na 2:2, ale pak neměla šanci.

Italka si věřila a jedno skvělé zkrácení hry oslavila taneční krokem. Vítězný tanec přidala po druhém využitém mečbolu.

Semifinále Fed Cupu: Itálie - Česká republika 2:0

Sobota 24. dubna, 14:00
Pennettaová - Hradecká 6:4, 7:5
Schiavoneová - Šafářová 6:0, 6:2