Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Fanoušci při derby? Sparťané řádili, "vzorní" slávisté pak také

23:05
PRAHA - Byl to jeden z hlavních příběhů tohoto derby. Jak se při slavném zápase projeví narušený vztah mezi fotbalisty a fanoušky Slavie po napadení autobusu s hráči? Zdá se, že opět zavládl smír. Zaplněný kotel slávistů fandil skvěle a měl výrazný podíl na parádní atmosféře.

Policista zasahuje proti fanouškovi na hrací ploše. foto: MAFRA - Michal Šula

Po utkání proběhla i tradiční děkovačka, rituál slávistů, která se v posledních dvou zápasech neuskutečnila. Po konci ale oba tábory fanoušků vtrhly na hřiště a zasahovat museli těžkooděnci, kteří davy lidí vyháněli z trávníku. Nedůstojný konec exponovaného zápasu.

Na hřišti porážka 0:2, v hledišti ale na body jasně vyhrála Slavia. Její příznivci ukázali, že umí hlasitě i vtipně zafandit.

A Sparta? Její fanoušci přišli do Edenu pěšky z Letné, což způsobilo velké policejní manévry. Nad Vršovicemi kroužil vrtulník, všude se odrážela modrá světla zapnutých majáků. Zvýšená pořadatelská ostraha si opět užila. Zápas musel být třikrát přerušen. Vždycky kvůli sparťanům.

Kotel Sparty a pyrotechnika.

Poprvé: ve 42. minutě vylétlo na hřiště několik petard, v sektoru se zapalovaly ohně.

Podruhé: na začátku druhého poločasu zasypali lidé ve sparťanských barvách kelímky s pivem slávistu Kisela, který chtěl rozehrát rohový kop. Dvě minuty se nehrálo.

Potřetí: po krásné trefě Váchy z přímého kopu zaplněná tribuna hostů naházela na trávník opět světlice a petardy, až je musel uklidňovat kapitán Lafata.

Jaký kontrast proti slávistům. Ti byli téměř vzorní, nedělali problémy. Bavili lidi.
V kotli na tribuně Sever to od první minuty hučelo, ani náznak averze a frustrace z bídných výsledků Slavie v poslední době.

Před derby se sice na internetu objevovaly vzkazy od fanoušků vršovického klubu, že tenhle zápas vynechávají, protože nechtějí dobrovolně čelit sparťanským posměškům. Atmosféru značně zhoršilo napadení autobusu dvaceti zakuklenci po posledním utkání v Jablonci. Už předtím lidé házeli na hráče kelímky s pivem po potupném domácím debaklu 0:7 s Teplicemi.

"Vztah s fanoušky je určitě narušený, a to z oboustranných důvodů," přiznal před zápasem Jaromír Šeterle, generální manažer Slavie. "Teď se ty vzájemné problémy musíme snažit zminimalizovat a extrémy vyloučit. První kroky k tomu před derby byly, myslím, oboustranně učiněny."

Slávistický kotel oblečený do bílých triček s nápisem "Tribuna Sever" fandil perfektně, ale ani on si neodpustil zapálení zakázaných ohňů čtvrt hodiny před koncem. Poté se nad hřištěm rozprostřela husté mlha a stadionem otřásl mohutný výbuch ze zakázané pyrotechniky. Jednoho z diváků zasáhl plastový kus z té petardy a musel být odvezen do nemocnice.

Škoda, do té doby byli slávisté vzorní. Při nudném prvním poločase jejich sektor neustále skandoval a roztáhl dva obrovské transparenty na počest legendárního slávisty Pepiho Bicana, od jehož narození uplynulo v týdnu před utkáním 100 let.

Po dvaceti minutách v Edenu plápolalo choreo s obličejem Chucka Norrise, legendární postavy, která je opředena spoustou tajemných příběhů, a nápisem: Jen Pepi dal víc gólů než já.

Po chvíli už Eden tleskal podobizně Bicana, pod níž svítilo: Pepi Bican - největší slávista.

"V derby fanoušci uvidí, že do něj půjdeme jako jiný tým, který chce nepříznivou situaci otočit. Věřím, že budou naším dvanáctým hráčem," přál si před výkopem slávistický kapitán Karol Kisel. Stalo se. Sám Kisel lidi několikrát divoce hecoval, aby ještě přidali decibely.

Lepší podporu si domácí nemohli přát. K bodům je ale nedovedla. Výsledkové trápení pokračuje.