Fantastický obrat Vítkovic, Zlín ztratil vedení 3:0

19:34aktualizováno  20:07
OSTRAVA - Hokejisté Vítkovic vyhráli třetí čtvrtfinále play off extraligy nad Zlínem 4:3, když v poslední třetině čtyřmi brankami senzačně obrátili skóre 0:3 a sérii snížili na 1:2. To se povedlo i Kladnu, které doma přetlačilo Slavii 1:0.

Ondřej Roman z Vítkovic. foto: ČTK

Do vítkovické sestavy se bezmála po měsíci vrátil veterán Ujčík a hned při svém prvním pobytu na ledě mohl být u vedoucího gólu, jenže pohotový Burgrův švih se už ve 35. sekundě od horní tyčky zlínské branky vrátil zpět do pole.

Vítkovice - Zlín 4:3

Branky a nahrávky: 42. Roman (Svačina, Voráček), 49. Húževka (Burger, Ujčík), 52. Huna (Svačina, Roman), 58. Roman (Svačina, Sloboda) - 12. Veselý (Čajánek), 22. Veselý (Honejsek, Čajánek), 40. Veselý (Čajánek). Rozhodčí: Šindler, Minář - Bryška, Tošenovjan. Vyloučení: 6:10. Využití: 3:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 8166. Stav série: 1:2.

Sestavy: Vítkovice: Šindelář - Stehlík, Barinka, Sloboda, Voráček, Malík, Kudělka - Ujčík, Burger, J. Káňa - Huna, Roman, Svačina - Strapáč, R. Hruška, Húževka - Bartánus, Kolouch, Szturc. Trenéři: Oremus a Svozil.

Zlín: Sedláček - Hamrlík, Linhart, Řezníček, Urbanec, Tesařík, Horák - Balaštík, Leška, Čech - Honejsek, Čajánek, Veselý - Kubiš, Holík, Köhler - Okál, Šlahař, Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach a Jurik.

Domácí byli od počátku aktivní a snažili se tvořit hru, ale k dalším gólovým šancím se nedobrali. Své přednosti jim naopak ve čtvrté minutě připomenul hrdina druhé čtvrtfinálové bitvy Honejsek, který se střelhbitě protáhl středem kluziště, ale jeho rána minula cíl.

Vítkovické zoufale hledaly způsob, jak přechytračit bezchybnou zlínskou defenzivu. A od 11. minuty to měly ještě daleko těžší, protože odražený puk se vrátil k Veselému, který ho příklepem zpoza vítkovického beka poslal z levého kruhu za Šindeláře.

Zlínu hrálo všechno do plánu: ještě více opevnil střední pásmo a vyrážel k nebezpečným brejkům. Když mu navíc soupeř v úvodu druhé části nabídl dlouhou přesilovku pět na tři, nepohrdl. Čajánkův pokus z voleje ještě Šindelář vykopl betonem, ale Veselý byl u vyraženého puku nejdřív a zblízka ho napálil pod horní tyčku.

Vítkovické úsilí přecházelo v křeč a šance, které by jim mohly vykřesat záblesk naděje, nebyly. Zlínský Holík naopak po brejku bekhendem přestřelil, ale další rychlý protiútok v oslabení sehráli hosté bezchybně, Čajánek kotouč ideálně předložil Veselému, který 46 sekund před koncem druhé třetiny završil hattrick.

Až pak si vyloženou šanci vytvořili i domácí, ale Barinka ztroskotal na Sedláčkovi. Co se čtyřicet minut jevilo naprosto nereálně, přivolal Roman, jenž ve 42. minutě snížil na 1:3. Domácí se nadechli k obrovskému náporu a Húževka v přesilovce ekvilibristickým zásahem ze vzduchu závěrečný tlak ještě přiživil. Hostům v závěru docházely síly, zatímco domácí větřili šanci na zvrat a svírali soupeře jako v kleštích.

Další vyloučení Tesaříka potrestal Huna, který v 52. minutě zblízka vyrovnal. V závěru šli Zlínští na dvě minuty dokonce do tří, vítkovický kvintet hosté vyšachovali a Roman svým druhým gólem v 58. minutě dovršil nečekaný zvrat.

Rytířům stačil jeden gól

Rytíři měli v úvodní části převahu, ale podobně jako v Praze, kde ve dvou zápasech vstřelili jediný gól, je trápila koncovka. Ve druhé minutě nepřekonal Kopřivu Dragoun, o tři minuty později neuspěl ani nadvakrát Melka a vzápětí vystihl Černoškovu střelu při přečíslení slávistický gólman vyrážečkou.

Kladno - Slavia 1:0

Branka a nahrávka: 48. Dalecký (M. Látal). Rozhodčí: Hribik, Jeřábek - Bláha, Kostka. Vyloučení: 5:6. Bez využití. Diváci: 4118. Stav série: 1:2.

Sestavy: Kladno: Chábera - L. Procházka, David Růžička, Kameš, P. Hořava, Doudera, Černošek, Macholda, Kužel - Jass, Lukáč, Kuchler - Eberle, Patera, Melka - Valský, Dragoun, Rudovský - Kuchejda, Dalecký, M. Látal. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Slavia: Kopřiva - Kadlec, Kučný, Kuboš, Holub, Kolařík, Kempný, od 57. navíc Koma - Micka, P. Jelínek, Tomica - Hertl, V. Růžička ml., Sklenář - Žejdl, Alinč, Krenželok - Stránský, Skokan, Poletín. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Beránek.

Slavia pak zatlačila Kladno při Macholdově trestu, ale i v oslabení měl možnosti Petr Hořava, který opět ztroskotal na Kopřivovi. Domácí se pak neprosadili při Tomicově trestu a další průběh úvodní části šance nepřinesl.

V úvodu druhého dějství pomohla Cháberovi s koncem slávistické přesilovky tyč po zakončení Vladimíra Růžičky. Kladno pak nevyužilo tři a půl minuty trvající přesilovku včetně 30 sekund pěti proti třem při vyloučení Kolaříka a Holuba. Možnost měl až na konci výhody Valský.

Po skončení přesilovky nezamířil přesně faulovaný Jass, ale při Jelínkově pobytu na trestné lavici zblokovali hosté Dragounovu střelu a zblízka minul Dalecký. Na konci druhé třetiny hrála téměř čtyři minuty přesilovku včetně osmi sekund v pěti proti třem Slavia, ale také se neprosadila. Cháberu ohrozil jen Vladimír Růžička.

Na začátku třetí třetiny měl dvě možnosti opět Vladimír Růžička a vzápětí minul Cháberovu branku Hertl. Na druhé straně při trestu Kempného se obětavě položil do Jassovy rány Jelínek. Chábera pak ukryl do lapačky ránu Kempného.

Ve 48. minutě se Kladno dočkalo vedení, když po Látalově přihrávce zakončil před brankovištěm Dalecký. Zvýšit mohl Jass, ale Kopřiva byl opět na místě.

Při Žejdlově vyloučení Slavia domácí do šance nepustila. Pražané v závěru Rytíře zatlačili, ale Cháberu nepřekonal v největší šanci Alinč a stav se nezměnil ani v závěrečné power play.