Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Fantastický obrat. Plíšková prohrávala 2:5 ve třetí sadě, přesto slaví výhru

19:25
singapur - To byl teda nervák. Karolína Plíšková prohrávala ve své premiéře na Turnaji mistryň ve třetím setu se Španělkou Garbině Muguruzaovou 2:5 a vítězka letošního French Open dvakrát podávala na vítězství. Plíšková však odvrátila mečbol, díky pěti vyhraným hrám v řadě získala rozhodující sadu pro sebe a po dvouapůlhodinové bitvě vyhrála v poměru 6:2, 6:7 a 7:5.

Karolína Plíšková se raduje z triumfu na Turnaji mistryň proti Garbiňe Muguruzaové. foto: Reuters

Plíšková jde na obhájkyni. Při své premiéře na Turnaji mistryň se utká s Radwaňskou

Ve středu se Plíšková střetne v duelu neporažených hráček se Světlanou Kuzněcovovou. Ruská tenistka v úvodním utkání Bílé skupiny s obhájkyní titulu Agnieszkou Radwaňskou také odvrátila mečbol a Polku porazila po boji 7:5, 1:6 a 7:5.

„Bylo to velmi těžké utkání. Byla jsem ve druhém setu blízko výhry, jenže ona se zvedla a hrála skvěle. Přesto jsem pořád věřila, že můžu vyhrát. Jsem ráda, že jsem to nakonec zvládla,“ řekla Plíšková po utkání na dvorci.

„Tohle se nestává každý den. Je to pro mě hodně důležitá výhra. Jsem ráda, že jsem tady.“

ONLINE reportáž si přečtěte ZDE

Na kurt se dostala deset minut před jedenáctou hodinou večer a po první rozpačité hře se rozjela.

Od stavu 0:1 získala pět her v řadě, dobře podávala, a když už se hrála delší výměna, měla Plíšková většinou převahu. Světová šestka Muguruzaová jí pomáhala řadou chyb a první set česká tenistka získala bez problémů.

Na úvod druhé sady vzala podání Muguruzaové, ale rychlý konec zápasu se nekonal. Plíšková začala míjet dvorec a v šesté hře druhé sady poprvé přišla o servis.

Humbuk kolem slečny Káji. Jak se Plíšková učí na Turnaji mistryň roli hvězdy

„Seš lepší. Nepanikař a jedem!“ povzbuzoval o pauze za stavu 3:4 českou jedničku trenér Jiří Vaněk.

Plíšková ale ztratila po chybách i další servis a Španělka šla podávat na zisk druhého setu. Finalistka US Open Plíšková si ještě vynutila tie-break, v něm vedla 3:0, jenže Muguruzaová pak hrála odvážněji a zkrácenou hru získala.

Ztráta setu se na Plíškové podepsala a ve třetím dějství byla rázem horší. Ve výměnách byla pod tlakem, nepomohla si servisem a prohrávala 0:4.

Bojovala dál a vyplatilo se. Snížila na 1:4 a ve čtvrthodinovém gamu, v kterém si několikrát pomohla jestřábím okem, vydřela brejk.

Sice vzápětí čistou hrou přišla o podání, ale za stavu 2:5 odvrátila mečbol, při kterém Muguruzaová trefila nabíhaný volej do sítě.

Garbiňe Muguruzaová na Turnaji mistryň

A najednou se poměr sil na kurtu obrátil. Plíšková znovu nabrala sebejistotu, zatímco soupeřce jako by se rozklepala ruka.

Muguruzaová nedokončila utkání ani při svém dalším servisu a Plíšková po čtyřech získaných hrách v řadě vedla 6:5. Neuvěřitelný finiš vzápětí donkočila a zápas vyhrála v 1:20 ráno místního času.

„Fantastický obrat. Plíšková už byla dole fyzicky i psychicky, ale bojovala a nevzdávala,“ řekla při komentování legendární Martina Navrátilová. „Její trenér jí hodně pomohl. Mluvil pozitivně a dobře jí poradil, co a jak dělat,“ uvedla.

Plíšková si k výhře pomohla 34 vítěznými údery a 14 esy. „Podává jednoduše, bez zbytečného pohybu, podobně jako Serena (Williamsová). K tomu servis dobře rozděluje do stran a hraje i vhodně soupeřce do těla,“ chválila Navrátilová.

Kuzněcovová porazila obhájkyni titulu

V předchozím utkání Kuzněcovová předvedla bojovné srdce i kadeřnickou vložku, aby udolala Radwaňskou. Zprvu se přitom zdálo, že je příliš unavená a Polku nečeká nic složitého.

Loňská vítězka turnaje rychle vedla 4:1, ale Kuzněcovová, která do Singapuru dorazila z Moskvy narychlo až v neděli, se nevzdala. První set zvrátila ve svůj prospěch a i když ztratila jasně druhý, tak ve třetím předvedla velký obrat.

V rozhodující sadě Kuzněcovová zaskočila publikum na lavičce - vzala nůžky a ustřihla si kus copu. Pak brejkla soupeřku na 2:2 a vyrovnala i z 2:4 na 4:4.

Karolína Plíšková na Turnaji mistryň

Za stavu 4:5 "přežila“ mečbol, když Radwaňská trefila lehký míč do sítě. Ruska si udržela servis a duel po dvou hodinách a 48 minutách při svém třetím mečbolu ukončila.

„Prostě jsem hrála míč po míči, bojovala a lítala po kurtu,“ uvedla Kuzněcovová. Potvrdila, že na Radwaňskou umí. Polku porazila podeváté z posledních deseti zápasů a celkově potřinácté. Prohrála s ní jen čtyřikrát.