Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Extraliga: Sparta padla v souboji gigantů v Plzni, i když rychle vedla 2:0

20:29aktualizováno  20:50
PRAHA - Ofenzivní představení v podání hokejistů Plzně neskončila ani ve 3. kole extraligy. "Indiáni" v další přestřelce porazili v prestižním duelu pražskou Spartu 4:3 po nájezdech, přestože Holešovičtí vedli rychle v první třetině 2:0. O výhře domácích rozhodl v penaltové loterii kapitán Martin Straka. Výhry za tři body si připsali na své konto v úterním programu pouze hokejisté Brna a Českých Budějovic, další čtyři duely rozhodly až nájezdy.

Plzeň - Sparta. foto: ČTK

Zatímco Kladno ztratilo v nájezdech zápas se Zlínem, Kometa otočila duel proti Litvínovu a připsala si zároveň i první vítězství. Jediným týmem, který dosud nebodoval, tak zůstávají Karlovy Vary, jejich duel v Pardubicích se bude dohrávat až 23. listopadu. Kromě Východočechů již nezůstal v soutěži tým se stoprocentní úspěšností, neboť shodně ztratily dosud šestibodové celky Liberce a Mladé Boleslavi.

Magnet kola v Plzni sice lépe rozehrála Sparta a vypracovala si dvoubrankové vedení, jenže domácí nesložili zbraně a otočili vývoj ve skóre ještě před druhou přestávkou až na 3:2. Prodloužení duelu však zařídil ve 43. minutě Jan Hanzlík. Nakonec došlo až na nájezdy, které rozhodl kapitán Martin Straka.

Z vůbec prvních bodů se radovali hráči Kladna a brněnské Komety. Zdravotními problémy oslabené Kladno dlouho držel v naději na výhru vynikajícím výkonem brankář Lukáš Cikánek. Díky dvěma zásahům Jana Piskáčka vedli domácí 2:1, ale v čase 58:13 vyrovnal Petr Leška a sám pak rozhodl také v samostatných nájezdech.

Slavia opět bez brankáře, Kopřiva se zranil

Hokejová Slavia bude opět zřejmě řešit problém s brankáři. Před sezonou pražský klub získal na post jedničky Miroslava Kopřivu, který odchytal spolehlivě úvodní dvě extraligová kola.

Ve třetím zápase proti Českým Budějovicím se však už v první třetině zranil a podle prvních zpráv nevypadá jeho zdravotní stav dobře. "Hnul si se šíjí, nic bližšího zatím nevíme, ale nevypadá to dobře," řekl asistent trenéra Jiří Čelanský na pozápasové tiskové konferenci.

Kopřiva se zranil při běžném zákroku a hned po utkání odjel do nemocnice. "Uvidíme, jaká bude diagnóza," uvedl slavistický kouč. Na jeho místo se postavil Robert Slipčenko a předvedl celkem solidní výkon. Inkasoval jen jeden gól, po dorážce, prohře 1:3 zabránit nedokázal.

Kometě se vedlo ještě o něco lépe. S Litvínovem sice prohrávala 0:1 a střelecky se dlouho trápila, ale před vyprodaným hledištěm, v němž se tísnilo přes sedm tisíc diváků, nakonec Jihomoravané díky dvěma trefám Radima Hrušky a jednomu zásahu Ondřeje Veselého vyhráli 3:1.

První bodovou ztrátu naopak utrpěly Liberec a Mladá Boleslav. Liberec přišel na ledě Vítkovic v 55. minutě o vedení 2:1 a v nájezdech také o druhý bod po rozdílovém zásahu Petra Pohla. Mladou Boleslav výrazně pomohl porazit třinecký forvard Vojtěch Polák. Nejenže se trefil v základní hrací době, ale v nájezdech proměnil tři pokusy ze tří, které absolvoval.

První porážku utrpěla po výhrách nad Litvínovem a v prodloužení ve Zlíně pražská Slavia, která hostila České Budějovice. Před slabou návštěvou tří tisícovek diváků vedl Mountfield krátce po polovině utkání 2:0, v závěru sice snížil Daniel Branda, ale definitivně rozhodl střelou do prázdné branky Jiří Šimánek. Kromě bodové ztráty přišli navíc Pražané o zraněnou brankářskou jedničku Miroslava Kopřivu, který přišel v létě z Kladna.

VÝSLEDKY A STATISTIKY 3. KOLA EXTRALIGY

HC Plzeň 1929 - HC Sparta Praha 4:3 po sam. nájezdech (1:2, 2:0, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 14. Johnson (Tvrdík), 27. Jan Heřman (Vostřák, Stránský), 39. Modrý (Vlasák), rozhodující sam. nájezd Straka - 5. O'Brien (Kůrka, Salcido), 8. Broš (Ručinský), 43. Jan Hanzlík (Hromas, Koreis). Rozhodčí: Pešina, Turčan - Lhotský, Rozlílek. Vyloučení: 8:9. Využití: 1:1. Diváci: 6121.

BK Mladá Boleslav - HC Oceláři Třinec 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 8. Fabuš (Lehikoinen), 47. Divíšek - 23. Polák (Hudec, Bonk), 46. Kohn (Polanský, M. Růžička), rozhodující sam. nájezd Polák. Rozhodčí: Mikula, Minář - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:2. Diváci: 3220.

HC Vítkovice Steel - Bílí Tygři Liberec 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 1. Svačina (Burger), 55. Svačina (Malík, Huna), rozhodující nájezd Pohl - 24. Podkonický (Ondřej, Víšek), 42. Nedvěd (Urban). Rozhodčí: Baluška, Konc (oba SR) - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 3281.

HC Vagnerplast Kladno - PSG Zlín 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 28. Piskáček (Toman, Kalla), 44. Piskáček (Toman, Kalla) - 40. Galvas (I. Rachůnek, T. Sýkora), 59. Leška (Hamrlík, Balaštík), rozhodující sam. nájezd Leška. Rozhodčí: Hribik, Šír - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 7:7. Využití: 2:1. Diváci: 2084.

HC Kometa Brno - HC Benzina Litvínov 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 33. R. Hruška (Kvapil, Balej), 50. Veselý, 60. R. Hruška (Kvapil) - 12. V. Hübl (Kubinčák, Lukeš). Rozhodčí: Polák, Hradil - Bryška, Novák. Vyloučení: 6:9, navíc Kubát (Litvínov) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Slavia Praha - Mountfield České Budějovice 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 57. Branda (Vašíček, Vondrka) - 10. Mikeska (Vydarený, Snopek), 32. R. Pšurný (Vydarený, Podlešák), 60. Šimánek (Kašpařík). Rozhodčí: Hodek, Fraňo - Pešek, D. Jelínek. Vyloučení: 5:5, navíc T. Svoboda (Slavia) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 3025.