Extraliga: Sparta otočila zápas v Plzni, Chomutov bez Růžičky dobyl Litvínov

20:30
PRAHA - Hokejisté Sparty zvítězili ve 48. kole extraligy na ledě Plzně 4:3 po prodloužení a díky čtrnácté výhře z posledních patnácti utkání stále mohou pomýšlet na první místo po základní části.

Radost hokejistů Sparty. foto: ČTK

Ve vyrovnaném souboji si Západočeši vypracovali během prostřední třetiny dvoubrankový náskok, ale hostům se podařilo ve třetí části třemi góly skóre otočit. Při hře bez brankáře sice dokázal 62 vteřin před sirénou srovnat kapitán Ondřej Kratěna, v nastavení však druhý bod Spartě zajistil v čase 64:52 Curtis Hamilton.

Hosté i bez pěti chybějících oper začali aktivněji a důsledným napadáním neumožnili Indiánům rozvinout kombinaci. Až ve čtvrté minutě vypálil z levé strany nepřesně Kubalík.

Sparťané hráli přímočařeji a díky časté střelbě si vynutili tlak. V 8. minutě ovšem osamocený Přibyl nestačil bekhendem zakončit důrazněji. Domácí poté také zjednodušili hru a do další příležitosti pustili soupeře až v 16. minutě. Kumstát ale střelou z voleje trefil jen tyčku a vzápětí po závaru kolem plzeňského brankoviště minul Dragoun v dobré pozici branku.

Výsledky 48. kola extraligy:

Mountfield Hradec Králové - BK Mladá Boleslav 2:3 po sam. náj. (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 19. Honejsek (Vašíček, Ihnacak), 56. Červený (Honejsek, Ihnacak) - 18. Jarůšek (D. Výborný), 50. Klimenta (Lenc, Klepiš), rozhodující nájezd L. Pabiška. Rozhodčí: Šír, Lacina - Frodl, Špůr. Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 4331.

HC Energie Karlovy Vary - HC Olomouc 3:5 (0:1, 2:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 22. T. Rachůnek (Marosz, M. Rohan), 27. Huna (Haščák, Bartek), 51. Marosz z trest. střílení - 19. Skrbek (Valenta), 38. Vyrůbalík (T. Mikúš, Skladaný), 42. T. Mikúš z trest. střílení, 49. Húževka (Skrbek, T. Mikúš), 60. Herman (Buc). Rozhodčí: Fraňo, Souček - Belko, Hynek. Vyloučení: 4:8, navíc Valenta (Olomouc) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 2109.

Bílí Tygři Liberec - HC Dynamo Pardubice 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 2. Stránský, 29. Řepík (Birner, Lakatoš), 57. Bulíř (Derner, Radivojevič), 57. Řepík (Birner, Vampola) - 10. Redenbach (P. Sýkora, Gregorc), 45. Rapáč (Tomášek). Rozhodčí: Hradil, Úlehla - Lučan, Kis. Vyloučení: 2:3, navíc M. Kopřiva (Pardubice) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 5710.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha 3:4 v prodl. (0:0, 2:0, 1:3 - 0:1)

Branky a nahrávky: 35. Johnson (Bližňák, Kadlec), 36. Bližňák (Hollweg), 59. Kratěna (Jeřábek, Kadlec) - 41. Polášek (Piskáček), 51. Polášek, 53. A. Kudrna, 65. Hamilton (Švrček, Hrbas). Rozhodčí: T. Horák, Pešina - Vít Komárek, J. Ondráček. Vyloučení: 1:7. Bez využití. V oslabení: 1:1. Diváci: 6096.

HC Kometa Brno - HC Oceláři Třinec 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky. 3. H. Zohorna (Vondráček, Burian), 47. J. Káňa II (V. Němec, Špirko), 52. Burian (Trška, Vondráček) - 8. Tybor (Adamský, M. Doudera). Rozhodčí: Hejduk, Polák - Jindra, Zíka. Vyloučení: 6:8, navíc Rákos (Třinec) na 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 7465.

HC Verva Litvínov - Piráti Chomutov 2:3 (0:2, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 27. Gerhát (Hübl), 33. Piroš (K. Reichel) - 16. Sklenář, 19. Šidlík (Ölvecký), 52. Červenka (Rutta, Hřebejk). Rozhodčí: Hribik, Mrkva - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:1. Diváci: 4765.

HC Vítkovice Steel - PSG Zlín 2:3 (0:2, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 54. Tomi (Čerešňák, Szturc), 59. M. Hlinka (Olesz, P. Kafka) - 13. Bukarts (P. Holík, O. Veselý), 13. Štumpf (Roman Vlach, O. Veselý), 49. Kotvan (Marušák, P. Holík). Rozhodčí: Hodek, Hrubý - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. Diváci: 6352.

Na začátku prostřední části sice domácí nevyužili přesilovku, ale po jejím skončení pouze rozklek Taylora uchránil Spartu od pohromy proti pokusu Svobody. O chvíli později během další plzeňské početní výhody zahrozil po šikovném průniku Indrák.

V polovině utkání opět převzali inicitavu hosté, ve 30. minutě však Machovský skvěle zlikvidoval dorážku Černocha a z protiútoku vypálil Indrák z mezikruží nad.

Za chvíli přihrál Hamilton od zadního mantinelu Klimkovi, jenž ale nikým neatakován zblízka zamířil vedle a udeřilo na druhé straně. Ve 35. minutě totiž Kadlec vyslal dlouhou přihrávkou do brejku Bližňáka, který při přečíslení dvou na jednoho připravil vedoucí gól Johnsonovi.

O 64 vteřin později navíc Hollwegovo vyhození ve vlastním oslabení dojel Bližňák a přesnou střelou do levého horního rohu zvýšil na 2:0. Rozjetí Indiáni mohli ještě před druhou sirénou udeřit znovu, Svoboda s Indrákem však po zaváhání hostující defenzivy své šance neproměnili.

Hned na začátku třetí třetiny ale překvapil Machovského střelou od vlastní obranné modré čáry Polášek. Plzeňský gólman se ze své minely rychle oklepal a ve 45. minutě dokázal vleže zastavit dorážku Kudrny.

Poté se předvedl také jeho protějšek Taylor, který vytěsnil táhlou střelu Bližňáka a dva pokusy Kratěny. V 51. minut nahození Poláška nešťastně tečoval do vlastní branky Kubka a o 80 vteřin později z přečíslení ve vlastním oslabení dokonal Kudrna obrat z 0:2 a 3:2.

Následně mohli domácí odpovědět při 40 vteřin trvající dvojnásobné přesilovce, ale prodloužení jim zajistil až dorážející Kratěna v 59. minutě při power play. V nastavení hosté přečkali i své sedmé oslabení v zápasu a osm vteřin před sirénou jim zajistil bonusový bod přesnou střelou z pravého kruhu Hamilton.

Chomutov bez Růžičky vyhrál

Hokejisté Chomutova vyhráli ve 48. kole extraligy na ledě Litvínova 3:2, vítěznou branku vstřelil v 52. minutě v přesilovce pěti proti třem nejproduktivnější hráč soutěže Roman Červenka.

Piráty podruhé za sebou vedli asistenti Břetislav Kopřiva a Jan Šťastný, hlavní kouč Vladimír Růžička starší truchlící po sobotním úmrtí manželky Evy na lavičce stejně jako v neděli doma s Libercem (0:2) chyběl. Předposlední Litvínov prohrál počtvrté za sebou.

Mistrovský Litvínov, který nastoupil bez potrestaného ofenzivního lídra Robina Hanzla, byl v úvodu severočeského derby aktivnější. Do první šance se dostal ve druhé minutě faulovaný Reichel, ale Strmeně nepřekonal. V následné početní výhodě neuspěl zblízka Trávníček. Chomutov poprvé zahrozil v polovině úvodní části při Martynkově trestu, kdy skončila těsně vedle Valachova tečovaná rána.

Litvínov se pak ubránil i 25 vteřin ve třech proti pěti, ale v 16. minutě už se hosté radovali. Po Sklenářově průniku zůstal puk ležet před brankovou čárou a bek Pavlík si jej při pokusu zachránit situaci nešťastně srazil rukou do vlastní branky. V závěru úvodního dějství ještě zvýšil střelou od modré čáry Šidlík.

Domácí se snažili odpovědět, ale při Červenkově trestu na přelomu první a druhé třetiny se neprosadili. V 25. minutě měl velkou příležitost Hübl, Strmeně však nepřekonal. Při Valachově vyloučení nejdříve v oslabení neuspěl v úniku Červenka a vzápětí se prosadil Litvínov. Po Hüblově střele dorážel u levé tyče Gerhát.

Piráti se ubránili při Hřebejkově trestu, při kterém měl možnost Duda, ale ve 33. minutě už bylo vyrovnáno. Piroš střelou z úhlu od pravého mantinelu překonal Strmeně, který měl zakrytý výhled. Po dalších trestech pro Duška a Hřebejka hrál Litvínov znovu v početní výhodě a na 52 vteřin i v pěti proti třem, ale Lukeš či Hübl šance neproměnili.

Chomutovu mohl ve 45. minutě vrátit vedení David Kaše, který však zblízka nezamířil přesně. V polovině třetí třetiny po vyloučeních Trávníčka a Frola se Piráti ubránili 77 vteřin v pěti proti třem. Na dalších 36 vteřin šli domácí do tří po Kubátově trestu a Červenka toho střelou z pravého kruhu využil. Litvínov v závěru nedokázal vyrovnat při Kämpfově vyloučení po Dudově dorážce ani při power play.