Pardubice odvrátily vyřazení, Třinec v Boleslavi další zaváhání nedopustil

19:44aktualizováno  21:01
Hokejisté Pardubic vyhráli ve čtvrtém utkání čtvrtfinálové série nad Litvínovem 3:2 v prodloužení a po prvním úspěchu snížili na 1:3 na zápasy. V čase 65:29 rozhodl útočník Tomáš Kaut. Souboj bude pokračovat v pátek, tak jako série mezi Třincem a Mladou Boleslaví, v níž mají Oceláři dva mečboly.

Zleva pardubičtí hráči Radoslav Tybor, Tomáš Kaut a střelec branky Tomáš Marcinko oslavují. foto: ČTK

Domácí Pardubice s obměněnou sestavou začali aktivně a hned v úvodu připravil Zohorna šanci pro Sýkoru, který minul. Na druhé straně Kristana, jenž nahradil oproti minulému zápasu Vejmelku, prověřil Hanzl.

Hosté pak měli dvakrát krátce po sobě možnost přesilové hry po vyloučeních Sýkory a Čutty, ale slovinský gólman střelu Lukeše, dvě rány Pavelky i zakončení Petružálka kryl. Při Trávníčkově vyloučení trefil Zdráhal po Sýkorově akci jen obránce. Pak po tlaku domácích zkusil štěstí z úhlu z otočky Radil.

Hlasy trenérů

Miloš Říha mladší (Pardubice): „Utkání bylo s výkonem takové na houpačce. V první třetině byl aktivnější soupeř, na začátku druhé třetiny my a na jejím konci zase oni. Ve třetí třetině jsme byli jasně aktivnější a jasně lepší, o čemž hovoří i poměr střel na bránu. I když paradoxně největší příležitost měl Litvínov. Pak i na začátku prodloužení, ale tam se ukázalo, že dneska si jdeme pro to vítězství my. Zaslouženě jsme utkání dovedli do vítězného konce.“

Miloslav Hořava starší (Litvínov): „Myslím si, že to byl velice těžký zápas. Domácí byli o kousek lepší celý zápas, byli aktivnější. My jsme tahali za kratší konec a myslím si, že domácí zaslouženě vyhráli, k čemuž jim gratuluju.“

Ve 14. minutě ale šli do vedení hosté. Hanzl našel volného Ručinského, který zblízka překonal Kristana. Pardubice ale za 13 vteřin odpověděly. Marcinko získal po souboji v rohu puk, vybruslil před branku a u levé tyče prostřelil Francouze.

Při Moučkově vyloučení mohl vrátit hostům vedení Jánský, ale Kristan zasáhl lapačkou. V 19. minutě měl po pardubické kombinaci ideální možnost Venkrbec, ale vyznamenal se litvínovský gólman.

Druhá část v úvodu patřila domácím. Ve 24. minutě ujel Radil, ale s blafákem do bekhendu ztroskotal na Francouzově betonu.

Vzápětí minul v dobré pozici Venkrbec a po efektní kličce zakončoval v pádu Zohorna, který si vynutil faul Skleničky. Pardubice v přesilovce z tlaku vedení nevytěžily, ale ve 27. minutě se už radovaly. Čáslavovu střelu tečoval Tybor.

Litvínov mohl odpovědět při Marcinkově trestu, Kristan však Lukešovi střelu se štěstím vytěsnil. Francouze pak otestoval Tybor. Ve 33. minutě při vyloučení Cetkovského hosté vyrovnali, když se prosadil ránou od modré čáry Pavlík. Urputný boj pokračoval.

Do třetí třetiny vstoupily Pardubice aktivně se snahou získat zpět vedení. Litvínov je ale do šancí nepouštěl. Francouze ohrozily jen střely Radila a Zohorny. Hosté se ubránili i při Štindlově vyloučení a v 50. minutě mohli po brejku otočit stav. Petružálek ale po přihrávce Ručinského minul.

Další možnost měl Kubát, který se natlačil před branku. Na druhé straně musel krýt Francouz pokus Cetkovského. Prodloužení neodvrátila ani Sýkorova teč Čáslavova nahození, ani přesilovka Pardubic při Petružálkově vyloučení, v které pálil opět Sýkora.

Na úvod prodloužení měl obrovskou šanci Petružálek, ale nepropasíroval puk přes Kristana a pak ani za Zdráhala, který zaskočil v brankovišti. Na druhé straně byl v šanci faulován Radil, jehož pokus v následné přesilovce skvěle chytil Francouz. O chvíli později ale už nestačil na Kautovu střelu.

Boleslavi jeden gól nestačil, Třinec má mečbol

Středočeši jako kdyby si dokázali euforii z úterního vítězného vystoupení přenést i do středečního zápasu a už po 68 vteřinách vedli. Bárta zatáhl puk a místo gólmanem Hrubcem očekávaného zakončení ho předložil na střed hřiště před prázdnou branku Pacovskému, jenž nemohl minout.

Ve čtvrté minutě si domácí zahráli první přesilovku, v níž měl velkou šanci zvýšit Pabiška, jenže bekhendem zamířil vedle.

Přesně po osmi minutách se proti pravidlům provinil Mikulík. Po hře ve čtyřech na obou stranách hráli hosté minutu a čtvrt v početní výhodě a domácí gólman Martin Růžička byl v permanenci. Třinec sehrál přesilovku výtečně, ale bez efektu.

Marian Jelínek (Mladá Boleslav): „Myslím, že jsme viděli kvalitou trochu horší zápas než včera. Obě mužstva se včera vydala, my jsme včera odvedli opravdu úžasný výkon, který se těžko opakuje. Dnes jsme si vybrali velmi slabých osm až deset minut ve druhé třetině a soupeř nás dvěma góly potrestal. Potom jsme hru vyrovnali ve třetí třetině, ale bohužel se nám nepodařilo vstřelit gól. Byla tam nějaká spojnice, soupeř také trefil tyčku, pro diváky zajímavý zápas. My se nemáme zač stydět.“

Václav Varaďa (Třinec): „Dnešní utkání se mi samozřejmě hodnotí dobře. Ten náš výkon oproti včerejšímu utkání byl odlišný; s větším nasazením, s chutí se dostat do vedení 3:1 na zápasy. A za to jsme rádi. Chtěl bych náš tým pochválit za bojovný zápas a skvěle odvedenou práci. Jsme rádi za takové ubojované zápasy, které mají možná i větší cenu než výhra o tři čtyři branky. Ono to o to více bolí, ale o tom hokej v play off je.“

Strážce domácí branky pak vychytal Plíhala a vyznamenal se ve 13. minutě, kdy zakončoval Klepiš takřka do prázdné branky, ale Růžička stihl zakročit a pokryl i dorážku Ružičky. Nedlouho poté usměrňoval kotouč po Mikulíkově akci a přihrávce na dlouhou hůl Kašpařík, Hrubec si ale dokázal poradit a udržel svým barvám těsné vedení.

Nástup do druhého dějství patřil Ocelářům. Jen 50 sekund po návratu ze šaten vyrovnal s přispěním Ovčačíkovy brusle Galvas a o dvě minuty později poslal hosty do vedení Dravecký.

Ten nejprve trestuhodně minul odkrytou branku, ale nemusel smutnit dlouho, poněvadž ho vzápětí našel zcela osamoceného Polanský. A Dravecký už nezaváhal.

Následující minuty patřily oběma gólmanům. A když už byl Růžička bezmocný, pálil Dravecký po přečíslení tří na jednoho pouze do tyče. Před druhou pauzou si ještě domácí zahráli krátce v pěti proti třem, vyrovnání se ale nedočkali.

Zkraje třetí části nedosáhl na ostrou přihrávku před Hrubce Hyka. Mladoboleslavští i nadále hýřili aktivitou a hnali se za vyrovnáním, nevyužili však další přesilovku a ve 49. minutě trefil Lenc parádní ranou zápěstím pouze brankovou konstrukci za Hrubcovými zády.

Velkou komplikací pro domácí bylo v 54. minutě 76 vteřin dlouhé dvojnásobné oslabení, v němž Růžička skvěle vychytal Hrňu i Plíhala. Závěrečná power play po oddechovém času ale přišla vniveč, Mladou Boleslav naopak ještě zachránila tyč prázdné branky.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 4. zápasy

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Verva Litvínov 3:2p (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 14. Marcinko, 27. Tybor (Čáslava, P. Sýkora), 66. Kaut (Marcinko, Tybor) - 14. Ručinský (R. Hanzl), 33. F. Pavlík (R. Hanzl, Lukeš). Rozhodčí: Hradil, Šír - Zavřel, Zíka. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 8776. Stav série: 1:3.

BK Mladá Boleslav - HC Oceláři Třinec 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Pacovský (Bárta) - 21. Galvas (Plíhal), 23. Dravecký (Polanský). Rozhodčí: Hodek, Úlehla - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 4030. Stav série: 1:3.