Expert Levý: Plzeň má na to, aby hrála Ligu mistrů

9:11
PLZEŇ/PRAHA - Trenér Vrba označil první půli v domácí odvetě proti Rosenborgu jako nejhorší výkon jeho týmu za tři roky. Plzeň se ale o přestávce zvedla, utkání otočila a postoupila do poslední kvalifikační fáze Ligy mistrů. "Týmy, na které může narazit, jsou hratelné," říká bývalý trenér plzeňské Viktorie Stanislav Levý.

Plzeň - Rosenborg Trondheim foto: ČTK

Plzeň do domácí odvety s Rosenborgem vstoupila dobře a několik minut soupeře přehrávala. Poté ale znervózněla a soupeř si vytvořil tlak. Překvapila vás tento průběh?
Vstup do utkání nabádal k optimismu. Pak ale přišly z mého pohledu nepochopitelné nevynucené ztráty balonu a špatný pohyb. Tím Plzenští dostali soupeře do hry, který pasivitu dokázal v závěru poločasu potrestat a zaslouženě vedl 1:0.

Mohla inkasovaná branka v závěru první pětačtyřicetiminutuvky domácím paradoxně pomoci?
Gól ji nakopnout mohl. O přestávce rozhodně nebyl v šatně klid. Bylo jasné, že v podobném duchu Plzeň druhý poločas odehrát nemůže. Mužstvo má daleko větší kvalitu, než kterou předvedl v první půli. Dalo se očekávat, že se Plzeň zvedne.

Co po přestávce zlepšila? Soupeře jasně přehrávala.
Zjednodušila kombinaci, byla daleko agresivnější a nedávala soupeři prostor. Navíc začala hrát daleko víc po stranách hřiště. Do útoku se zapojovali i krajní obránci, což soužasný tým Plzně zdobí. Nakonec se to ukázalo jako zlomovým faktorem utkání, protože vysocí obránci Rosenborgu v rychlosti zaostávali.

Plzeň už má jistotu, že na podzim bude hrát evropské poháry: buď Ligu mistrů, nebo Evropskou ligu. Může jistota setřást tlak před závěrečnou fází kvalifikace Champion League?
Plzeň jednoznačně bude chtít hrát Ligu mistrů, kde se hraje o daleko větší finanční prémie. Ale dílčí cíl, který měla, si splnila. Tlak už tudíž nebude tak enormní.

Má tým trenéra Vrby na to, aby se probojoval do základních skupin Ligy mistrů?
Jednoznačně, protože týmy, na které může narazit (Kodaň, BATE Borisov, Maccabi Haifa, Dinamo Záhřeb, APOEL Nikosie - pozn. red.), jsou hratelné. Nebude to procházka růžovou zahradou, na druhou stranu, mezi soupeři není nidko, kdo by měl postup jistý.