Evropská liga: Ujfaluši a spol. selhali, obhájce z Atlétika Madrid končí

21:21aktualizováno  23:12
PRAHA - Fotbalisté Atlétika Madrid titul v Evropské lize neobhájí. V dnešním utkání v Leverkusenu uhráli v sestavě bez českého beka Tomáše Ujfalušiho jen remízu 1:1 a se soutěží se nečekaně rozloučili už po základní skupině. Na úkor španělského favorita postoupil Aris Soluň.

Zklamaný Ujfaluši. foto: ČTK

Vyřazovací fázi si zahraje také Lille s obráncem Davidem Rozehnalem, které doma zvládlo přímý souboj o druhé místo s Gentem. Atlético po nečekané domácí porážce 2:3 s Arisem potřebovalo na závěr skupiny nejen zvítězit v Leverkusenu, ale také spoléhat na to, že Aris klopýtne s posledním Rosenborgem. Madridský tým však nezvládl už první část úkolu.

DÁLE ČTĚTE

I když německý soupeř nasadil díky jistotě prvenství ve skupině kombinovanou sestavu bez českého reprezentanta Michala Kadlece, dostal se v druhé půli do vedení a Atlético už stačilo jen srovnat. V Německu nastoupilo bez Ujfalušiho, který zůstal doma ve Španělsku.

Přehled účastníků vyřazovací fáze fotbalové Evropské ligy

Nasazení (vítězové skupin Evropské ligy a lepší týmy z Ligy mistrů): Ajax Amsterodam, Braga, CSKA Moskva, Dynamo Kyjev, Leverkusen, Liverpool, Manchester City, Paris St. Germain, Porto, PSV Eindhoven, Spartak Moskva, Sporting Lisabon, Stuttgart, Twente Enschede, Villarreal, Zenit Petrohrad.

Nenasazení (druhé týmy ze skupin Evropské ligy a horší z Ligy mistrů): Sparta Praha, Anderlecht Brusel, Aris Soluň, Basilej, BATE Borisov, Benfica Lisabon, Besiktas Istanbul, Glasgow Rangers, Kazaň, Lech Poznaň, Lille, Metalist Charkov, Neapol, PAOK Soluň, Sevilla, Young Boys Bern.

Aris na dálku soupeřil s Atlétikem a proti beznadějně poslednímu týmu skupiny Rosenborgu Trondheim orámoval svůj postup do vyřazovací fáze dvěma góly v nastaveném čase obou poločasů. Těsně před pauzou se hlavou trefil Cesarec a výsledek v závěru zpečetil střídající Faty.

Na rozdíl od Ujfalušiho se může na jarní boje v evropských pohárech těšit další český bek Rozehnal, který s Lille zvládl přímý souboj o postup proti Gentu. Vedoucí celek francouzské ligy potvrdil formu ze závěru podzimu a belgického soupeře s přehledem zdolal 3:0. Dvakrát navíc domácím zkazila radost tyč. Rozehnal odehrál celých 90 minut.

Vyřazovací fázi si zahraje také kvarteto českých krajánků v Anderlechtu Brusel Janové Polák a Lecjaks, Ondřej Mazuch a Lukáš Mareček. Belgický celek po dvou gólech z prvního poločasu zdolal Hajduk Split 2:0 a díky prohře AEK Atény se suverénem skupiny Petrohradem 0:3 se zásluhou lepší bilance ze vzájemných zápasů protlačil před řeckého soupeře na postupovou příčku. Polák, Mazuch a Lecjaks odehráli celý zápas, Mareček posledních 12 minut.

Po zdravotních problémech se do sestavy Juventusu Turín vrátil český zadák Zdeněk Grygera. "Stará dáma" si proti Manchesteru City i v šestém utkání skupiny připsala nerozhodný výsledek a hosté díky tomu udrželi první místo ve skupině před Lechem Poznaň.

ČTVRTEČNÍ VÝSLEDKY 6. KOLA ZÁKLADNÍCH SKUPIN LIGY MISTRŮ

Skupina A:
Salcburk - Lech Poznaň 0:1 (0:1)

Branka: 30. Stilič. Rozhodčí: Lajuškin (Rus.).

Juventus Turín - Manchester City 1:1 (1:0)
Branky: 43. Giannetti - 77. Jo. Rozhodčí: Vad (Maď.).

Skupina B:
Aris Soluň - Rosenborg Trondheim 2:0 (1:0)

Branky: 45.+1 Cesarec, 90.+2 Faty. Rozhodčí: Einwaller (Rak.).

Leverkusen - Atlético Madrid 1:1 (0:0)
Branky: 69. Helmes - 72. Mérida. Rozhodčí: Tudor (Rum.).

Skupina C:
Lille - Gent 3:0 (1:0)
Branky: 30. Obraniak, 56. Frau, 89. Sow. Rozhodčí: Gómez (Šp.).

Levski Sofia - Sporting Lisabon 1:0 (1:0)
Branka: 45. Mladenov. Rozhodčí: Kinhöfer (Něm.).

Skupina G:
Anderlecht Brusel - Hajduk Split 2:0 (2:0)
Branky: 12. De Sutter, 41. Suárez. Rozhodčí: Johannesson (Švéd.).

AEK Atény - Zenit Petrohrad 0:3 (0:1)
Branky: 44. Bucharov, 67. Rosina, 88. Denisov. Rozhodčí: Ennjimi (Fr.).

Skupina H:
Stuttgart - Odense 5:1 (1:0)
Branky: 20. Gebhart, 48. vlastní Hoegh, 65. Gentner, 70. Pogrebňak, 90.+3 Marica - 72. Utaka. Rozhodčí: Hauge (Nor.).

Getafe - Young Boys Bern 1:0 (1:0)
Branka: 15. Sardinero. Rozhodčí: Vink (Niz.).