Evropská liga: Schalke, Stoke a Lokomotiv postoupily

23:21aktualizováno  23:30
PRAHA - Fotbalisté Schalke 04 zvítězili v 5. kole Evropské ligy nad Steauou Bukurešť 2:1 a postoupili ze skupiny J do jarní vyřazovací fáze. Dál jde také Lokomotiv Moskva, který si po výhře 3:1 nad Sturmem Štýrský Hradec zajistil postup ze skupiny L, a Stoke. Anglický klub si účast mezi 32 nejlepšími týmy vybojoval remízou 1:1 s Dynamem Kyjev.

Schalke 04 (Raúl) foto: Reuters

Schalke, které dnes nastoupilo bez českého záložníka Jana Morávka, posunovala dál jen výhra. K ní přiblížil německý celek gólovou hlavičkou Papadopulos. Hosté sice první střelou na branku vyrovnali zásluhou Ruseska, ale Schalke posunula mezi 32 nejlepších týmů soutěže největší hvězda týmu Raúl.

Španělský kanonýr se prosadil po přihrávce Huntelaara, který využil špatného odkopu hostující obrany. Pro Raúla to byl již 74. gól v evropských pohárech a upevnil si první místo v historické tabulce střelců. Druhý Filippo Inzaghi dal 70 branek.

Stoke mělo s postupem dlouho problémy, když s Dynamem prohrávalo po vlastním gólu Upsona. Devět minut před koncem však vyrovnal Jones a Stoke si jako první anglický celek zajistilo postup.

Anderlecht si zajistil postup už po minulém kole

Lokomotiv potřeboval k postupu neprohrát, a když v 62. minutě našel centr na zadní tyči hlavu Brazilce Maicona, který protlačil míč do sítě Sturmu, zdál se být postup ruského celku jasnou záležitostí. Ovšem hned za minutu vyrovnal Kainz. Drama ale nepřipustil Syčev, který deset minut poté proměnil pokutový kop a definitivní pojistku postupu zaznamenal v závěru Glušakov.

Spolu s Lokomotivem jde ze skupiny L dál Anderlecht Brusel, který měl postup jistý už po minulém kole. Dnes tak mohl bez nervů nastoupit k utkání na hřišti AEK Atény a díky dvěma gólům Gillera vyhrál 2:1. Český záložník Lukáš Mareček u toho byl 70 minut. Anderlecht je jediným týmem v soutěži, který ve skupině dosud neztratil ani bod.

Velmi blízko postupu je Besiktas Istanbul, který i s Tomášem Sivokem v sestavě zvítězil 3:2 nad Maccabi Tel Aviv a na třetím místě skupiny E má tříbodový náskok na třetí Dynamo Kyjev. S ním má shodné vzájemné zápasy a navíc lepší celkové skóre. Teoreticky tak může v posledním kole i prohrát a postoupit.

PSG musí vyhrát

Příště bude muset na dálku ještě bojovat o postup Fulham, kde působí Marcel Gecov a Zdeněk Grygera. Dnešní šanci promarnil, když prohrál na hřišti Twente Enschede 0:1 gólem Janka z 89. minuty. V tabulce skupiny K má na druhém místě o bod více než třetí Wisla Krakov, která porazila Odense 2:1.

Šanci na postup také promarnil Paris St. Germain, který prohrál 0:2 v Salcburku góly Jantschera a bývalého slávisty Dušana Šventa. PSG tak v posledním kole musí porazit Bilbao.

Rovněž Lazio Řím nevyužilo svou šanci, s FC Vaslui uhrálo jen bezbrankovou remízu. Poslední tři minuty u toho byl také český útočník Libor Kozák.