Lafata orámoval sparťanské vítězství. Pražané smetli Slovan Bratislava 4:0

20:48aktualizováno  7. listopadu
PRAHA - Úkol splněn. Sparťanští fotbalisté v Evropské lize s přehledem porazili Slovan Bratislava i podruhé, tentokrát ještě výrazněji 4:0 a po čtyřech kolech vedou základní skupinu I o skóre před Neapolí. Právě s italským týmem se utkají doma za tři týdny a už si mohou zajistit postup do jarní vyřazovací fáze.

Fotbalisté Sparty oslavují vstřelenou branku do sítě Slovanu. foto: MAFRA - Michal Šula

Pro sparťané postupové naděje to bylo povinné vítězství, Slovan je ve otloukánkem, ještě nezískal bod a má skóre 0:14.

Na Letné před čtrnácti tisíci diváky klad odpor první půlhodinu, než poprvé inkasoval. Po rozpačitém úvodu sparťané vzápětí přidali druhý gól a zápas zcela ovládli. Dva góly dal Lafata, po jednom Krejčí s Costou.

První gól nepadl po vypracované akci, spíš náhodně, ale byl důležitý pro sebevědomí a klid. Při druhém soupeř dělal komparz u nádherné akce po rozehraném rohu. Třetí byl zase po standardce a čtvrtý dával Lafata po přihrávce do prázdné brány.

ON-LINE PŘENOS ZDE

Přesto v úvodu však až příliš bylo znát, že po víkendové porážce v Plzni nejsou domácí v pohodovém rozpoložení. Sestava beze změn, opatrná hra, nervozita, zdlouhavá rozehrávka. Mokrý trávník po vytrvalém dešti stěžoval kontrolu míče.

Výraznou příležitost si sparťané vypracovali až v 21. minutě, kdy Konaté po pasu Matějovského postupoval sám na bránu, ale se zakončením tak dlouho váhal, až mu míč vracející se obránce ukopl.

Hosté nechali soupeře hrát, v držení míče se s ním měřit nemohli, ale o to byli nepříjemnější v ojedinělých protiútocích. Brzy poznali, že v defenzívě nejsou sparťané pevní, ale využít toho nedokázali.

Trenér Jozef Chovanec byl často u hřiště, tým burcoval. I on vycítil, že jeho bývalý klub je zranitelný. Ale všechny pochyby vyřešil první gól v 29. minutě. Vácha napřáhl ze střední vzdálenosti, zblokovanou rána si za beky zpracoval Lafata, ač faulován penaltový zákrok ustál a překonal Perniše. Byl to jeho dvanáctý gól v letošním pohárovém ročníku. Úchvatná bilance.

Tiémoko Konaté (vlevo) se snaží obelstít Františka Kubíka.
Trenér Slovanu Bratislava Jozef Chovanec.
Branislav Niňaj (vlevo) a Tiémoko Konaté.
David Lafata se raduje ze vstřelené branky.

Sparta ožila, probralo se zamlklé publikum a na bránu Slovanu se valily útoky. Krátce po Lafatově trefě skóroval Krejčí po signálu z rohu. Dočkal rozehrál na Konatého, který mu míč z první vrátil. Dočkal dal dozadu na Matějovského, od nějž následovala kolmice do vápna na Krejčího. Ten pálil z levé strany podél gólmana. Celá akce trvala pár vteřin.

V poločase mohl zápas skončit. Slovan nevypadal, že by měl na zvrat. I když poslal do hry čerstvého útočníka, pak ještě dalšího, kdysi obávaného kanonýra Vitteka. Ale nedostal se ani na dostřel, natož k ohrožení brány.

Sparťané měli hru pevně v rukách, soupeři nepůjčovali míč, čímž ho deptali. Když v 74. minutě po dalším rohu dostali hosté třetí gól, cestou k rozehrání na polovinu hřiště šli s hlavami dole.

Střelec Costa v rohu s africkým parťákem Konatém slavili tanečkem. Když inkasovali čtvrtý, už si přáli, aby byl konec. Chvílemi souboj dvou bývalých rivalů z dob federace sklouzl ke sparťanské exhibici.

Zápasy 4. kola základních skupin fotbalové Evropské ligy

Skupina I

Sparta Praha - Slovan Bratislava 4:0 (2:0)

Branka: 29. a 83. Lafata, 32. L. Krejčí, 74. Costa. Rozhodčí: Jeskov - Averjanov, Dančenko (všichni Rus.). ŽK: Peltier (Slovan). Diváci: 13.875.

Sparta: Bičík - Kadeřábek, J. Brabec, Holek, Costa - Matějovský, Vácha (79. Mareček), Dočkal (72. Vacek) - Konaté, L. Krejčí - Lafata (88. Bednář). Trenér: Lavička.

Slovan: Perniš - Bagayoko, Kolčák, Niňaj, Čikoš - Žofčák, Lásik, Milinkovič, Grendel (80. Štefánik), Kubík (73. Vittek) - Peltier (46. Soumah). Trenér: Chovanec.

FC Curych - Villarreal 3:2 (3:2)

Branky: 21. Etoundi, 26. Djimsiti, 29. Chikhaoui - 20. Pina, 24. Moreno.

Apollon Limassol - Mönchengladbach 0:2 (0:0)

HJK Helsinky - FC Turín 2:1 (0:0)

Branky: 60. Baah, 81. Moren - 90. Quagliarella.

FC Kodaň - FC Bruggy 0:4 (0:3)

Branky: 7., 30. a 36. Refaelov, 60. Vormer.

Asteras Tripolis - Tottenham 1:2 (0:2)

Branky: 90. Barrales z pen. - 36. Townsend z pen., 42. Kane. ČK: 89. Fazio (Tottenham).

Besiktas Istanbul - Partizan Bělehrad 2:1 (0:0)

Branky: 57. z pen. a 62. Ba - 78. Markovič.

1. Besiktas Istanbul 4 2 2 0 8:3 8
2. Tottenham 4 2 2 0 8:3 8
3. Asteras Tripolis 4 1 1 2 5:8 4
4. Partizan 4 0 1 3 1:8 1

Skupina D

Astra Giurgiu - Celtic Glasgow 1:1 (0:1)

Branky: 79. William - 32. Johansen. ČK: 90.+2 Laban (Astra).

Dinamo Záhřeb - Salcburk 1:5 (0:1)

Branky: 60. Henríquez - 40., 64. a 85. Soriano, 59. Kampl, 72. Bruno.

Panathinaikos - PSV Eindhoven 2:3 (2:1)

Branky: 11. Ajagun, 43. Petrič - 27. Depay, 65. De Jong, 78. Wijnaldum.

Sevilla - Standard Lutych 3:1 (2:1)

Branky: 19. Gameiro, 41. Reyes, 90. Bacca - 32. M'Poku.

Everton - Lille 3:0 (2:0)

Branky: 27. Osman, 42. Jagielka, 61. Naismith.

1. Everton 4 2 2 0 8:2 8
2. Wolfsburg 4 2 1 1 11:8 7
3. Lille 4 0 3 1 2:5 3
4. Krasnodar 4 0 2 2 5:11 2

Skupina J

Dynamo Kyjev - Aalborg 2:0 (0:0)

Branky: 70. Vida, 90.+3 Gusev. ČK: 68. Dragovič (Dynamo).

Rio Ave - Steaua Bukurešť 2:2 (1:0)

Branky: 35. a 77. z pen. D. Lopes - 61. Keserü, 90.+4 Filip. ČK: 90.+2 Gouano (Rio Ave).

1. Dynamo Kyjev 4 3 0 1 8:4 9
2. Steaua Bukurešť 4 2 1 1 11:6 7
3. Aalborg 4 2 0 2 4:8 6
4. Rio Ave 4 0 1 3 3:8 1