Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Liverpool po penaltách končí, odvetu nezvládly ani Celtic nebo Tottenham

21:44aktualizováno  23:34
INSTANBUL/PRAHA - Na trávníku i na tribunách stadionu Besiktase Istanbul třaskaly erupce euforie, fotbalisté tureckého klubu divoce slavili postup do osmifinále Evropské ligy. V odvetě druhého kola porazili Liverpool 1:0 a odvedli mu totožnou porážku z úvodního duelu. A penaltový rozstřel pak vyhráli 5:4, což znamená loučení anglického klubu.

Radost hráčů Besiktase po postupu. foto: Reuters

Povedený debut v Evropské lize za Besiktas prožil čtyřiadvacetiletý záložník Tolgay Arslan. V 61. minutě jej trenér Bilič poslal na hřiště a o jedenáct minut později bývalý hráč Hamburku vyrovnal stav dvojzápasu s Liverpoolem. V závěru mohl o postupu domácích rozhodnout Ba, trefil však břevno.

Lovren z Liverpoolu po zmařené penaltě...

V penaltovém rozstřelu však turecký celek postup už vybojoval, v páté sérii přestřelil Gönenovu bránu obránce hostů Lovren. Tomáš Sivok nebyl kvůli zranění zařazen na pohárovou soupisku Besiktase.

Obhájce zvládl i odvetu

Sevilla zvítězila na hřišti Mönchengladbachu 3:2 a postupuje. V prvním poločase sice hned dvakrát ztratila vedení, v 79. minutě ale rozhodl o výhře obhájce titulu Vitolo, jenž si v zápase připsal hned dva góly.

Mönchengladbach v té době hrál už v deseti po vyloučení střelce první branky domácích Xhaky. Andaluský celek přerušil nepříznivou sérii sedmi venkovních zápasů v evropských pohárech bez vítězství.

Po půlhodině hry měli hráči Tottenhamu na hřišti Fiorentiny velkou příležitost, když šli hned ve dvou na brankáře. Soldado však nabíhajícímu Chadlimu nenahrál přesně a brankář Neto včas zasáhl. První gól tak vstřelil v 54. minutě po Badeljově pasu domácí útočník Gómez.

Arslan z Besiktase slaví gól, vedle něj zdrcení hráči Liverpoolu.
Fredy Guarín z Interu Milán dává gól Celtiku.

Na konečných 2:0 následně upravil egyptský reprezentant Salah, který ve Fiorentině hostuje z londýnské Chelsea. „Viola“ pojedenácté v řadě neprohrála soutěžní zápas a potvrdila, že se jí proti anglickým týmům doma daří: v pěti utkáních udržela čisté konto.

Salcburk první duel ve Španělsku s Villarrealem prohrál 1:2, naději na postup ale vykřesal už v 19. minutě odvety, když Djuricin lehce tečoval Sabitzerovu střelu a poslal rakouský celek do vedení. Hosté však díky dvěma brankám Vietta obrátili stav a na 3:1 zvýšil Dos Santos.

Inter využil přesilovku, kterou mu od 37. minuty nabídl vyloučený obránce Celticu Van Dijk, až v závěru. Dvě minuty před koncem se prosadil střelou zpoza vápna Guarín.

Odvetné zápasy 2. kola fotbalové Evropské ligy:

Dynamo Moskva - Anderlecht 3:1 (0:1)
Branky: 47. Kozlov, 64. Jusupov, 90.+5 Kurányi - 29. Mitrovič. První zápas: 0:0, postoupilo Dynamo.

Zenit Petrohrad - PSV Eindhoven 3:0 (1:0)
Branky: 29. a 67. Rondón, 48. Hulk. První zápas: 1:0, postoupil Zenit.

Fiorentina - Tottenham 2:0 (0:0)
Branky: 54. Gómez, 71. Salah. První zápas: 1:1, postoupila Fiorentina.

Inter Milán - Celtic Glasgow 1:0 (0:0)
Branka: 88. Guarín. ČK: 37. Van Dijk (Celtic). První zápas: 3:3, postoupil Inter.

Dynamo Kyjev - Guingamp 3:1 (1:0)
Branky: 31. Teodorczyk, 46. Bujalskyj, 75. Gusev z pen. - 66. Mandanne. První zápas: 1:2, postoupilo Dynamo.

Salcburk - Villarreal 1:3 (1:1)
Branky: 18. Djuricin - 33. a 76. Vietto, 79. Dos Santos. První zápas: 1:2, postoupil Villarreal.

Legia Varšava - Ajax Amsterodam 0:3 (0:3)
Branky: 11. a 43. Milik, 13. Viergever. První zápas: 0:1, postoupil Ajax.

Mönchengladbach - Sevilla 2:3 (2:2)
Branky: 19. Xhaka, 29. Hazard - 26. a 79. Vitolo, 8. vlastní Stranzl. ČK: 69. Xhaka (Mönchengladbach). První zápas: 0:1, postoupila Sevilla.

Besiktas - Liverpool 1:0 po prodl. (1:0, 0:0), pen. 5:4
Branka: 72. Arslan. První zápas: 0:1, postoupil Besiktas.

Everton - Young Boys Bern 3:1 (3:1)
Branky: 25. z pen. a 30. Lukaku, 42. Mirallas - 13. Sanogo Junior. První zápas: 4:1, postoupil Everton.

Bilbao - FC Turín 2:3 (1:2)
Branky: 44. Iraola, 61. De Marcos - 16. Quagliarella z pen., 45.+3 López, 68. Darmian. První zápas: 2:2, postoupil Turín.

Sporting Lisabon - Wolfsburg 0:0
První zápas: 0:2, postoupil Wolfsburg.

Club Bruggy - Aalborg 3:0 (1:0)
Branky: 11. Vázquez, 64. Oularé, 74. Bolingoli-Mbombo. První zápas: 3:1, postoupily Bruggy.

Olympiacos Pireus - Dněpropetrovsk 2:2 (1:1)
Branky: 14. Mitroglu, 90. Domínguez z pen. - 22. Fedeckij, 90.+2 Kalinič. ČK: 52. Milivojevič (Olympiacos). První zápas: 0:2, postoupil Dněpropetrovsk.

Neapol - Trabzonspor 1:0 (1:0)
Branka: 19. De Guzmán. První zápas: 4:0, postoupila Neapol.

Feyenoord Rotterdam - AS Řím 1:2 (0:1)
Branky: 57. Manu - 45.+2 Ljajič, 60. Gervinho. ČK: 54. Te Vrede, 57. Mulder (oba Feyenoord, Mulder mimo hřiště). První zápas: 1:1, postoupilo AS Řím.