Češi začali debaklem. Od Rusů dostali čtyři góly

20:36aktualizováno  22:20
VRATISLAV - Čeští fotbalisté v úvodním utkání na evropském šampionátu v Polsku prohráli s Ruskem vysoko 1:4. Sborná vedla ve Vratislavi ve 24. minutě po gólech Dzagojeva a Širokova 2:0, svěřenci Michala Bílka dokázali v 52. minutě snížit zásluhou Pilaře. V závěru ale vstřelil svou druhou branku Dzagojev a skóre uzavřel Pavljučenko. V druhém duelu skupiny A se český celek střetne v úterý od 18:00 s Řeckem.

Česko - Rusko (zklamaní Češi) foto: Reuters

Čeští fotbalisté, startující na pátém ME za sebou, by si po nadějné první čtvrthodině ani v nejhorších představách nedokázali připustit, jak rychle je soupeř uzemní. Přitom na začátku chvíli nejistí Rusové nevypadali jako sebevědomé mužstvo, které už čtrnáct zápasů čeká na přemožitele. Český kapitán Rosický ve čtvrté minutě před rohem burcoval fanoušky za brankou před rohovým kopem, ale Bílkovi svěřenci nevyužili úvodní výpadek sborné.

Anketa

Oznkámkujte výkon českých fotbalistu v zápase proti Rusku...

1 46
2 20
3 46
4 203
5 1346

V základní sestavě nastoupil Baroš i přesto, že si na úterním tréninku poranil stehenní sval, ale jeho problémy nebyly vážného rázu.

V jednom z prvních útočných pokusů si na centr naběhl Keržakov a hlavičkoval do tyčky. Od té se však míč ke smůle Čecha a spol. odrazil na nepokrytého Dzagojeva, jenž bez problému skóroval.

Za dalších deset minut se Rusové prosadili podruhé. Aršavin svou přihrávkou vybídl ke skórování Keržakova, ten však míč na vápně nezištně prodloužil na zcela volného Širokova, jenž povedeným lobem přehodil bezmocného brankáře Čecha.

Po přestávce vykřesali naději na obrat Plašil a Pilař. První jmenovaný krásnou kolmicí mezi obránce toho vybídl plzeňského rychlíka ke skórování. Pilař přebral míč, obešel Malafejeva a rozradostnil tisíce českých fanoušků na stadionu. Načal tak pátou stovku vstřelených branek samostatné české reprezentace.

Další vyhlídky Bílkova mužstva však kazily ztráty při jednoduché kombinaci. Ve dvou příležitostech se zjevil útočník Keržakov, který ale nepotvrdil skvělou sezonu v mistrovském Petrohradu a pokaždé před Čechem selhal. Na druhé straně odpověděl Rosický povedenou střelou, s níž měl Malafejev problémy.

Deset minut před koncem Rusko už svůj vítězný vstup do ME stvrdilo definitivně. Kouči Advocaatovi se povedlo dokonalé střídání: nový muž na hřišti Pavljučenko vysunul Dzagojeva a spoluhráč českého reprezentanta Necida z CSKA Moskva se druhým pasoval do role hrdiny zápasu. Žolík z lavičky Pavljučenko se v 82. minutě dočkal i svého gólu, v pokutovém území si pohrál se stoperem Hubníkem a Čechům začátek Eura ještě více znepříjemnil.

Čeští příznivci dali najevo svoji frustraci: při střídání vypískali útočníka Baroše a pokřikem "Bílek ven" žádali trenérův odchod.

Trenér Bílek si byl vědom, že výkon týmu měl k ideálu daleko. "Dobrý byl jen úvod obou poločasů. Do příštího zápasu musíme zlepšit defenzivní činnost a kombinaci, kde bylo příliš ztrát," řekl Bílek pro ČT4.

Podle brankáře Petra Čecha byl rozhodující rychlý přechod Rusů do útoku. "Ve chvíli, kdy jsme se snažili o nápor, tak soupeř našel skulinku na protiútok. My jsme se nechávali unést atmosférou a otevírali jsme okénka.

Soupeř nás pak přečíslil, vytvořil si šance a ty proměnil," konstatoval Čech. "Když jsme snížili, tak jsem věřil. Jenže my další gól nedali, zatímco oni byli znovu produktivní," dodal. I přes vysokou porážku ale Čech neskládá zbraně. "Samozřejmě je škoda, že jsme dostali čtyři góly, což je hodně a mohlo by nás to stát postup.

Následující zápas s Řeckem bude rozhodující. Jiná cesta než zisk tří bodů tu není. Zároveň musíme doufat, že Rusové porazí Polsko. Pak by nám mohla stačit i remíza s Polskem," dodal Čech.