Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Euro plné senzací. Do osmifinále zamířili po výhře nad Italy také Irové

20:55aktualizováno  22:52
LILLE - Neuvěřitelné je skutkem. Fotbalisté Irska postoupili do osmifinále letošního Eura, když dokázali v závěrečném zápase základních skupin porazit vicemistry Evropy z Itálie 1:0. Historický, postupový gól irského celku vstřelil v 85. minutě Brady.

Brady právě střílí historický irský gól. foto: Reuters

Itálie k utkání přistoupila s vědomím, že v osmifinále ji čeká repríza finále předchozího šampionátu z roku 2012 se Španělskem.

REPORTÁŽ ZE ZÁPASU ITÁLIE VS. IRSKO SI PŘEČTĚTE ZDE!

Trenér Conte proto nechal odpočívat většinu opor včetně brankářské jedničky Buffona. Nové složení bylo znát a Irsko, které potřebovalo pro postup zvítězit, nabídnutou šanci využilo.

Itálie vs. Irsko (fanoušci Irska).
Itálie vs. Irsko.

Irsko díky vítězství postoupilo se čtyřmi body z tabulky celků na třetích místech, stejně jako Slovensko, Severní Irsko a Portugalsko. Neuspěly naopak Turecko s Albánií. V osmifinále se Irové utkají s domácí Francií, druhý tým ze skupiny Belgii čeká Maďarsko.

Itálie - Irsko 0:1 (0:0)

(mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii - skupina E, hráno v Lille)

Branka: 85. Brady. Rozhodčí: Hategan - Sovre, Gheorghe - Tudor, Coltescu (všichni Rum.). ŽK: Sirigu, Barzagli, Zaza - Long, Ward. Diváci: 45.000.

Itálie: Sirigu - Barzagli, Bonucci, Ogbonna - Bernadeschi (60. Darmian), Sturaro, Motta, Florenzi, De Sciglio (82. El Shaarawy) - Zaza, Immobile (74. Insigne). Trenér: Conte.

Irsko: Randolph - Coleman, Duffy, Keogh, Ward - Hendrick, McClean, McCarthy (77. Hoolahan), Brady - Murphy (70. McGeady), Long (90. Quinn). Trenér: O'Neill.

Do první šance se dostal ve 20. minutě Murphy, ale s jeho hlavičkou si gólman Sirigu poradil. Další možnosti přišly až v závěru, kdy vystřelil vedle Immobile, zatímco na druhé straně se Irové marně dožadovali penalty po neodpískaném faulu Bernadeschiho na McCleana.

Po přestávce jako první nebezpečně pálil Zaza, ale těsně minul. Také další velkou šanci měli Italové, jenže střídající Insigne trefil v 77. minutě tyč. Bojujícím Irům docházely síly, přesto se ale dočkali gólu. Nejprve v 85. minutě sám před brankářem neuspěl Hoolahan, o chvíli později ale přesným centrem našel Bradyho a ten jako první na turnaji překonal italskou obranu.

Irsko díky vítězství postoupilo se čtyřmi body z tabulky celků na třetích místech stejně jako Slovensko, Severní Irsko a Portugalsko. Neuspěly naopak Turecko s Albánií. V osmifinále se Irové utkají s domácí Francií, druhý tým ze skupiny Belgii čeká Maďarsko.