Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Anglie vstoupila do šampionátu remízou s Francií

17:48aktualizováno  19:57
KYJEV - Fotbalisté Francie a Anglie se rozešli v úvodním duelu skupiny D evropského šampionátu smírně 1:1. Ostrovní výběr poslal v souboji odvěkých rivalů po půlhodině do vedení prvním reprezentačním gólem Lescott, za dalších devět minut ale srovnal Nasri a zařídil dělbu bodů. Francie prodloužila sérii bez porážky na 22 utkání a s Anglií na Euru neprohrála ani třetí vzájemný zápas.

Adil Rami (vlevo) a Jermain Defoe foto: Reuters

Francie prodloužila sérii bez porážky na 22 utkání a s Anglií na Euru neprohrála ani třetí vzájemný zápas.

Anglii potkala před turnajem značná marodka a vedle zraněných opor jí scházel také nejlepší střelec Rooney, odpykávající si trest za vyloučení v závěru kvalifikace. Do základní sestavy se tak nečekaně dostal mladík Oxlade-Chamberlain z Arsenalu; v osmnácti letech a 301 dnech se stal šestým nejmladším hráčem v historii Eura a druhým nejmladším Angličanem právě po Rooneym, který v roce 2004 nastoupil shodou okolností také proti Francii o 69 dnů mladší.

Podle kapitána Stevena Gerrarda se mladíkovi vystoupení podařilo. "Wayne Rooney už před lety dokázal, že když jste dost dobří, jste i dost staří. Oxlade-Chamberlain dnes ukázal, že už je na tuhle úroveň dost dobrý. Ještě se má hodně co učit, ale když bude hrát se zkušenými hráči, všechno pochytí," dodal.

Výběr galského kohouta neprohrál v pěti předchozích vzájemných zápasech, ale dnes začátek vyšel lépe soupeři. Po čtvrthodině ještě Milner po kličce gólmanu Llorisovi netrefil odkrytou bránu, za dalších 15 minut už ale Albion vedl. Poloviční podíl na úvodní trefě měl kapitán Gerrard, který přesným centrem našel Lescottovu hlavu a zadák Manchesteru City se dočkal premiérového gólu v dospělé reprezentaci.

Francie brzy odpověděla. V 35. minutě ještě hlavičkující Diarra ve vyložené pozici ani nadvakrát neuspěl, o čtyři minuty později ale po svižné kombinaci u vápna překonal Nasri střelou k bližší tyči Harta. "Začali jsme trochu ustrašeně. Potřebovali jsme dostat gól, abychom začali být iniciativní," zhodnotil vstup do turnaje trenér Francouzů Laurent Blanc.

Po přestávce se střídaly pasáže, ve kterých oba týmy držely míč, žádné velké šance vinou opatrného a taktického fotbaly nepřibývaly. Francouzi si v půlce druhého dějství po sérii typických krátkých přihrávek vytvořili lehký tlak, vytěžili však pouze několik střel z dálky.

Hvězda utkání

LN vybraly za nejlepšího hráče utkání Samira Nasriho, který vstřelil vyrovnávací branku Francie, málo chyboval a ve středu hřiště byl nejjistejší. V tipovací soutěži Trenér na Euru tak dostane pět bodů navíc.

Čtvrt hodiny před koncem obelstil Ribéry v rohu vápna Lescotta a pokusil se střelou z těžkého úhlu zaskočit Harta. Anglický brankář měl plné ruce práce, aby pokus francouzského záložníka zneškodnil.

Francie v závěru stupňovala nápor a deset minut před koncem neměla daleko k vítězné trefě. Cabaye velmi pohotově vystřelil a Anglii zachránil Welbeck, jenž srazil míč na roh. "V druhém poločase jsme měli dát druhý gól. Ale viděli jsme dva týmy, které chtěly vyhrát, takže 1:1 je o.k. První zápas je těžký, s tím můžu žít," konstatoval po zápase Blanc.

S úvodním vystoupením na turnaji byl spokojený i trenér Anglie Roy Hodgson, podle něhož hráče potrápilo i velké teplo na stadionu. "Jsem spokojený s tím, jak jsme hráli i jak to dopadlo. Jsem rád, že můj tým dokáže hrát na této úrovni. Teď se můžeme soustředit na další zápasy," řekl Hodgson.

Mistrovství Evropy ve fotbale - skupina D:

Francie - Anglie 1:1 (1:1)
Branky
: 39. Nasri - 30. Lescott. Rozhodčí: Rizzoli - Faverani, Stefani (všichni It.). ŽK: Oxlade-Chamberlain, Young (oba Angl.). Diváci: 48.500.

Francie: Lloris - Debuchy, Mexes, Rami, Evra - Cabaye (84. Ben Arfa), Diarra, Malouda (85. Martin) - Nasri, Ribéry - Benzema. Trenér: Blanc.

Anglie: Hart - Johnson, Terry, Lescott, Cole - Milner, Gerrard, Parker (78. Henderson), Oxlade-Chamberlain (77. Defoe) - Young - Welbeck (90. Walcott). Trenér: Hodgson.