Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Světový i evropský fotbal bez šéfů. Blatter i Platini mají pozastavenou činnost

Sport

  12:35aktualizováno  14:46
Nejvyšší fotbalové instituce jsou dočasně bez předsedů. Etická komise Mezinárodní fotbalové federace FIFA na 90 dnů pozastavila výkon funkce jak předsedovi Seppu Blatterovi, tak šéfovi Evropské fotbalové unie (UEFA) Michelu Platinimu, který je zároveň jedním z viceprezidentů FIFA. Co to pro světový fotbal znamená?

Blatter a Platini. foto: Reuters

Zpráva z etické komise má informační hodnotu, ale není zcela jasné, jaké s sebou nese důsledky.

Etická komise by svůj verdikt měla podrobně vysvětlit. Že se „během devadesáti dnů nesmí nijak angažovat ve fotbale“ je široký pojem. Platí zákaz výkonu funkce v případě Platiniho jen pro instituce FIFA, nebo i UEFA?

Zatím se lze domnívat, že Platini na únorovém mimořádném kongresu FIFA nebude moci kandidovat na předsedu místo Blattera.

Blíží se Blatterův definitivní konec? Sesadit ho může etická komise

Během suspendace by totiž Platini nemohl podat kandidaturu. Uzávěrka přihlášek resp. doložení podpory alespoň od pěti národních asociací, by měla být 26. října, čili čtyři měsíce před volbou, jak to bylo letos na jaře. Někdejší špičkový francouzský záložník by ve volbách byl favoritem číslo jedna.

Platini však tvrdí, že podporu nezbytnou pro kandidaturu doložil těsně předtím, než etická komise verdikt vynesla.

„Považuji to za zákeřný útok. Zřejmě jde o snahu poškodit mou pověst,“ komentoval Platini verdikt etické komise. Blatter i Platini si vzali čas na rozmyšlenou, jestli se odvolají. Pozastavení funkce jim však může být také prodlouženo o dalších 45 dní.

Po dobu jejich trestu by světovou federaci vedl první viceprezident FIFA Issa Hayatou z Kamerunu. Platiniho by zase dočasně nahradil Ángel María Villar, šéf španělské asociace a první viceprezident UEFA.

Vedle Blattera s Platinim byl na tři měsíce suspendován i generální sekretář FIFA Jérome Valcke. Francouzského funkcionáře se však FIFA zbavila už v září, když ho uvolnila ze všech funkcí...

Blatter, Platini i Valcke jsou vyšetřováni kvůli podezření z korupčního jednání. U Valckeho se jedná údajně o podvodný prodej vstupenek na loňské mistrovství světa v Brazílii.

Blatter je švýcarskou policí vyšetřován kvůli podezření ze zpronevěry a zneužití pravomoc, že v roce 2005 prodal tehdejšímu místopředsedovi FIFA Jacku Warnerovi vysílací práva pro středoamerickou oblast na mistrovství světa hluboko pod cenou.

Dále čelí obvinění, že v roce 2011 podepsal údajně pro FIFA nevýhodnou platbu 2 milionů švýcarských franků pro Platiniho za konzultační služby.

„Důvodem pro jejich suspendování jsou šetření, které provádí vyšetřovací komora etické komise,“ stojí v prohlášení. Etická komise v poslední době získala velké pravomoce, je zcela nezávislá na výkonném výboru a může nahlížet do vyšetřovacích spisů.

FIFA vyhodila Blatterovu pravou ruku Valckeho. Kvůli podezření z korupce

Další verdikt etické komise následoval: bývalý místopředseda FIFA Čong Mong-jun, který se chtěl ucházet o předsednickou funkci po Blatterovi, byl na šest let vyloučen ze všech fotbalových aktivit a dostal pokutu 100 tisíc švýcarských franků.

Pikantní je, že na únorovém mimořádném kongresu FIFA Platini a Čong Mong-jun měli kandidovat na pozici předsedy místo Blattera...

Poslední novinky jsou jen pokračováním aféry z letošního května.

Blatter letos 29. května vyhrál popáté za sebou prezidentské volby - v čele FIFA stojí nepřetržitě od roku 1998.

Pod tlakem vyšetřování korupční aféry mezi nejvyššími představiteli organizace však čtyři dny nato oznámil rezignaci.

Ve funkci ovšem plánoval zůstat až do 26. února, kdy proběhne mimořádný kongres a delegáti zvolí nového prezidenta. Nepomohla ani výzva významných sponzorů v čele s Coca-Colou a McDonald ́s. „Nerezignuju,“ vzkázal Blatter.

Chronologie hlavních událostí současného korupčního skandálu v Mezinárodní fotbalové federaci (FIFA):

27. května - Dva dny před kongresem federace s volbou předsedy zatkla švýcarská policie v Curychu sedm vysoce postavených funkcionářů FIFA kvůli podezření z korupce. Celkem bylo na základě vyšetřování amerických úřadů obviněno 14 lidí, z toho devět funkcionářů FIFA a pět spolupracovníků marketingových firem.

29. května - Navzdory korupčnímu skandálu byl do funkce předsedy znovu zvolen devětašedesátiletý Švýcar Sepp Blatter.

2. června - Čtyři dny po svém znovu zvolení dal Blatter funkci k dispozici, později bylo rozhodnuto, že nové volby se uskuteční 26. února 2016.

2. července - Americké úřady oficiálně požádaly Švýcarsko o vydání sedmi fotbalových funkcionářů, kteří byli zatčeni v souvislosti s korupčním skandálem FIFA.

15. července - Do USA byl ze Švýcarska vydán první ze sedmi zatčených funkcionářů, někdejší viceprezident FIFA Jeffrey Webb z Kajmanských ostrovů.

25. září - Švýcarské úřady začaly v souvislosti s korupční kauzou vyšetřovat i Blattera, který je podezřelý ze zpronevěry a zneužití pravomoci, a šéfa UEFA Francouze Michela Platiniho, jenž v roce 2011 dostal od FIFA podezřelou platbu ve výši dvou milionů švýcarských franků.

8. října - Etická komise FIFA pozastavila Blatterovi a Platinimu na 90 dní výkon funkce. Na tři měsíce byl suspendován také generální sekretář FIFA Jérome Valcke.

Zdroj: ČTK

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!