Eliáš pomohl gólem New Jersey odvrátit první mečbol

8:45
LOS ANGELES - Hokejisté New Jersey zůstávají ve hře o Stanleyův pohár. Devils i díky brance českého útočníka Patrika Eliáše zvítězili ve čtvrtém utkání finálové série play off na ledě Los Angeles 3:1. Odvrátili tak první mečbol soupeře, který už mohl v případě výhry slavit premiérový zisk Stanleyova poháru.

Čeští hokejisté New Jersey Devils Patrik Eliáš (vlevo) a Petr Sýkora se radují z gólu foto: Reuters

Zápas rozhodl v 56. minutě vítěznou trefou Adam Henrique. Páté utkání se hraje v hale New Jersey v noci na neděli od 2:00 SELČ. "Ty minulé tři zápasy mohly klidně dopadnout dobře pro nás úplně stejně, jako dopadly nakonec lépe pro Los Angeles. Tentokrát jsme se ale konečně dočkali odměny," řekl trenér New Jersey Peter DeBoer.

Kvůli nepříznivému vývoji série a velmi mizerné střelecké produktivitě svých svěřenců zařadil DeBoer poprvé ve finále do sestavy i třetího českého hráče Petra Sýkoru. A právě zkušený útočník jako první po Eliášově přihrávce výrazněji ohrozil domácího gólmana Jonathana Quicka. Ten však při přesilovce Devils v deváté minutě schoval kotouč do lapačky.

Hostující brankář Martin Brodeur měl v defenzivně laděné úvodní části dvakrát během krátké doby velké štěstí, když mu za zády zazvonila po střelách Králů tyč. V průběhu druhé třetiny se New Jersey dostalo k pouhým třem střelám na branku. Zaměstnanějším gólmanem byl Brodeur, jenž se vyznamenal ve 36. minutě, kdy se na něho řítil osamocený Simon Gagne, na brankářského veterána ovšem vyzrát nedokázal.

Ještě žijeme, ulevilo se Eliášovi

"Dál žijeme. 'Marty' musel odvést hodně náročnou práci, ale dal nám šanci uspět," ocenil gólmana Eliáš. "Musíme nadále makat a hrát tvrdě," dodal jeden z lídrů týmu. Domácí mohli litovat mnoha zmařených slibných příležitostí. "Střelecky se nám nedařilo," uvedl útočník Anže Kopitar.

Na góly se čekalo až do třetího dějství. Nejprve Gagne vystihl přihrávku, v přečíslení dvou na jednoho skvěle připravil šanci pro Trevora Lewise, ale ani on tváří v tvář proti Brodeurovi nenašel recept na jeho překonání. Brodeur měl poté obrovské štěstí, když svou rozehrávkou trefil forčekujícího Dustina Browna do žerdě hole, odkud se puk odrazil na útočníkovu nohu a zamířil jen těsně vedle levé tyče.

V končící 48. minutě se poprvé měnilo skóre. Po střele, kterou vyslal od modré čáry Bryce Salvador, byl Eliáš ve správný čas na správném místě a bekhendem dorazil do prázdné branky Quickem vyražený kotouč. Devils vůbec poprvé v sérii vedli, už o minutu později bylo ale vyrovnáno - Drew Doughty v přesilovce propálil Brodeura mezi betony. Dustin Penner šel vzápětí ze strany sám na hostujícího gólmana, jenže minul.

Ďáblové poprvé ve finále vstřelili alespoň dva góly

V polovině 56. minuty David Clarkson skvělou křížnou přihrávkou odčinil svůj zbytečný trest při vyrovnání Los Angeles a Henrique vrátil vedení na stranu New Jersey. Ďáblové tak vůbec poprvé ve finálové sérii vstřelili v jednom utkání alespoň dvě branky. Brodeur poté vychytal Pennera, Eliáš a Dainius Zubrus v přesilovce ztroskotali na Quickovi, ale nemuselo je to mrzet, protože gólem do prázdné branky při power play Králů definitivně zpečetil výhru Ilja Kovalčuk.

"Nikdy se nevzdáváme a vždy si věříme. Je skvělé, že ještě nejedeme na dovolenou. Máme tu další týden na to, abychom hráli, tak uvidíme, co se stane," prohlásil Kovalčuk. Obrat z 0:3 na 4:3 na zápasy se ve finále podařil dosud pouze Torontu Maple Leafs před 70 lety proti Detroitu. "Více než před utkáním," zněla Brodeurova odpověď na dotaz, jak moc věří v obrat.

"Jsme v těžké situaci, ale ukrojili jsme jeden zápas a teď to budeme brát postupně. Jsem si jistý, že nejsou vůbec rádi, že se ještě musí vracet k nám. Pokusíme se jim to pořádně znepříjemnit," řekl Brodeur.

Los Angeles - New Jersey 1:3 (0:0, 0:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 49. Doughty (M. Richards, Kopitar) - 48. ELIÁŠ (Salvador, Zubrus), 56. Henrique (Clarkson, Ponikarovskij), 60. Kovalčuk (A. Greene, Salvador). Rozhodčí: O'Rourke, Rooney - Morin, Racicot. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Střely na branku: 20:24. Diváci: 18.867. Stav série: 3:1.