Eliáš pokořil hranici 900 bodů, Sobotka rozhodl o výhře St. Louis

8:43aktualizováno  10:26
MONTREAL - Gól a dvě asistence zaznamenal v nedělním utkání NHL útočník Patrik Eliáš a stal se po Jaromíru Jágrovi druhým českým hokejistou, jenž v elitní zámořské lize pokořil hranici 900 bodů. K výhře ale Eliáš svůj tým nedovedl, New Jersey Devils podlehli na ledě Montrealu 3:4 v prodloužení.

New Jersey Devils oslavují gól Patrika Eliáše v zápase proti Montrealu. foto: Reuters

"Je to skvělý úspěch, moc si toho vážím," řekl Eliáš k překonání milníku. "Zvlášť, když se mi to povedlo tady v Montrealu, tahle hala je zvláštní místo, hokejem tady lidé žijí. Rád tady vždycky hraju. Doufám, že ještě spoustu bodů přidám," dodal rodák z Třebíče.

Montreal - New Jersey

Eliáš nejprve ve 24. minutě svou druhou trefou v sezoně snížil na 1:2. Ve třetí části pak přihrál na zbylé dva góly, jimiž Devils smazali dvoubrankové manko. O výhře Montrealu rozhodl 38 sekund před koncem prodloužení v přesilové hře obránce Andrej Markov, který si připsal už třetí vítězný gól Canadiens. V nastaveném čase padlo rozhodnutí ve čtyřech z osmi nedělních zápasů.

Úspěchy Sobotky a Neuvirtha

Jedním z hrdinů večera se stal i Vladimír Sobotka, který v 63. minutě svým prvním gólem v sezoně zařídil výhru St. Louis nad Minnesotou 5:4. Asistenci u vítězné branky si připsal Roman Polák. St. Louis, kteří v zápase prohrávali už 1:3, si tak připsali již páté vítězství v sezoně a v šesti zápasech během devíti dnů dokázali získat deset z dvanácti bodů. "Jenom to ukazuje, co v tomhle mužstvu vězí, jaký charakter hráči mají. Naše výkony jsou dobrým signálem, že něco děláme dobře," liboval si kouč Ken Hitchcock.

První výhru v letošní sezoně vychytal pro Washington český brankář Michal Neuvirth. Capitals i díky jeho 22 zákrokům porazili Buffalo 3:2 a bývalý útočník Adam Oates se tak dočkal premiérového úspěchu v roli hlavního trenéra. Vítězný gól si připsal Alexandr Ovečkin, který v 46. minutě v přesilové hře zvýšil na 3:1 a ukončil tak své čekání na první přesný zásah.

Washington - Buffalo

"Konečně jsme vyhráli, na ničem jiném dneska nezáleželo. Už jsme nutně potřebovali získat dva body," konstatoval Neuvirth, jenž potřetí za sebou dostal v brance přednost před Bradenem Holtbym. "Máme maximální radost, ale zítra je zase nový den a musíme se soustředit na další utkání." Buffalo se v zápase muselo obejít bez svého útočného esa Thomase Vanka, který má natažený sval, a na ofenzivě Sabres to bylo znát. "Hráče, jako je on, prostě jen tak nemůžete nahradit," pokrčil rameny Vankův parťák z první formace Cody Hodgson.

Šest zápasů, šest vítězství. Touto bilancí se mohou chlubit hokejisté Chicaga, kteří porazili Detroit 2:1 v prodloužení a překonali tak klubový rekord z roku 1971, kdy vyhráli úvodních pět zápasů sezony. "Zdá se, že plno věcí prostě děláme správně," uvedl po utkání Viktor Stalberg, jenž v nastavení přihrál na vítězný gól obránci Nicku Leddymu.

Chicago - Detroit

"Nezbavujeme se zbytečně puků, hrajeme chytře a bez chyb. Pokud v tom budeme pokračovat, bude těžké nás porazit." Stoprocentní bilanci si drží také Žraloci ze San Jose, kteří zdolali Vancouver 4:1 a vyhráli pátý zápas v sezoně. Domácí hokejisté v utkání těžili z chyb Canucks a už ve 4. minutě vedli 2:0. Hosté pak měli více ze hry, ale jen jednou dokázali vyzrát na brankáře Niemiho, přičemž hned pětkrát trefili brankovou konstrukci.

Po dvou prohrách za sebou zabrali hokejisté Pittsburghu, kteří zvítězili 2:1 po nájezdech na ledě Ottawy. V rozstřelu byli úspěšní všichni tři střelci Penguins, na druhé straně jako jediný zaváhal Milan Michálek, jenž si v normální hrací době připsal asistenci.

Statistiky NHL

Washington - Buffalo 3:2 (1:1, 1:0, 1:1) Branky: 17. Ward, 24. Erskine, 46. Ovečkin - 10. Ennis, 51. Foligno. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 24 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 91,7 procenta. Střely na branku: 30:24. Diváci: 18.506.

Ottawa - Pittsburgh 1:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0) Branky: 34. Greening (M. Michálek) - 14. Neal, rozhodující sam. nájezd Malkin. Střely na branku: 32:34. Diváci: 20.081.

Montreal - New Jersey 4:3 v prodl. (2:0, 0:1, 1:2 - 1:0) Branky: 3. R. White, 14. Gallagher, 43. Prust, 65. Markov - 24. Eliáš, 46. Clarkson (Eliáš), 54. Zubrus (Eliáš). Střely na branku: 32:25. Diváci: 21.273.

San Jose - Vancouver 4:1 (2:0, 1:1, 1:0) Branky: 4. a 49. Pavelski, 1. J. Thornton, 35. Marleau - 32. Burrows. Střely na branku: 27:24. Diváci: 17.562.

St. Louis - Minnesota 5:4 v prodl. (1:0, 1:3, 2:1 - 1:0) Branky: 10. Redden, 36. Berglund, 52. Stewart, 54. Jackman, 63. Sobotka (Polák) - 23. a 31. Parise, 35. M. Koivu, 56. Heatley. Střely na branku: 34:16. Diváci: 18.265.

Chicago - Detroit 2:1 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0) Branky: 3. Keith, 63. Leddy - 45. Franzén. Střely na branku: 27:30. Diváci: 21.607.

Winnipeg - NY Islanders 5:4 v prodl. (1:1, 1:0, 2:3 - 1:0) Branky: 11. Ponikarovskij, 26. Little, 53. Byfuglien, 55. Burmistrov, 62. E. Kane - 3. Ullström, 41. Tavares, 46. Moulson, 50. Streit. Střely na branku: 35:25. Diváci: 15.004.

Tampa Bay - Philadelphia 5:1 (3:1, 0:0, 2:0) Branky: 15. Purcell, 17. Brewer, 19. Lecavalier, 41. Hedman, 53. Stamkos - 1. Couturier. Střely na branku: 26:25. Diváci: 19.204.

1. Vancouver 5 2 1 2 14:16 5
    2. Minnesota 5 2 1 2 13:15 5
    3. Colorado 4 2 0 2 9:9 4
    4. Edmonton 4 2 0 2 11:13 4
    5. Calgary 4 1 1 2 11:15 3