EL: Přišel, viděl, střílel. Necid zdeptal dvěma góly během tří minut Palermo

21:00aktualizováno  23:19
MOSKVA/PRAHA - Fotbalisté CSKA Moskva postoupili do vyřazovací části Evropské ligy. Dvěma góly se na domácí výhře 3:1 nad Palermem ve 4. kole podílel útočník Tomáš Necid. Palermo, které hrálo hodinu o deseti bez vyloučeného Antonia Nocerina, si tak výrazně zkomplikovalo šanci na postup; v příštím utkání musí porazit pražskou Spartu. Postup si po dnešních zápasech zajistily také Borisov, Porto a stoprocentně úspěšné duo Petrohrad, Stuttgart.

CSKA Moskva - Palermo (hrdina Necid). foto: Reuters

Necid, který v základní sestavě dokonale zastoupil zraněného konkurenta Seydoua Doumbiu, se prosadil po přestávce a dvěma góly během čtyř minut otočil špatně rozehraný duel. Jednadvacetiletý reprezentant, který v soutěži zaznamenal už tři branky, se poprvé trefil tvrdou ranou z otočky zpoza malého vápna.

DÁLE ČTĚTE

V druhém případě zblízka zakončil akci autora první branky Japonce Keisukeho Hondy, když se parádně trefil mez nohy brankáře. Všechny tři góly vítězů padli v rozmezí sedmi minut. Přitom Palermo začalo v Moskvě dobře a už v desáté minutě ho poslal do vedení útočník Massimo Maccarone, který po přihrávce uzdraveného kapitána Fabrizia Miccoliho až ve čtvrtém utkání skupiny ukončil neprůstřelnost CSKA.

CSKA MOSKVA 3:1 PALERMO:

Naděje sicilského celku však snížil ještě v prvním poločase záložník Nocerino, vyloučený za dvě žluté karty během čtvrthodiny. Domácí, kteří neprohráli jedenáctý soutěžní zápas za sebou, poté využili početní výhodu v úvodu druhého poločasu. Stoprocentně úspěšnému ruskému celku se tak povedl jubilejní stý zápas v evropských soutěžích a počtvrté za sebou ve skupině nasázel soupeři tři branky.

Mezi střelce Evropské ligy se zapsal i Jan Polák, jenž zachránil Anderlechtu remízu 1:1 na stadionu AEK Atény. Záložník bruselského celku v 55. minutě premiérovým zásahem v soutěži po sedmi minutách odpověděl na proměněnou penaltu domácího Blanka a zachoval svému celku naději na postup. Bývalý fotbalista Liberce a Norimberku odešel ze hřiště v 78. minutě, celé utkání odehráli v dresu Anderlechtu obránci Ondřej Mazuch a Jan Lecjaks.

Atlético Madrid s Tomášem Ujfalušim a Leverkusen s Michalem Kadlecem vyhrály svá utkání shodně až díky brankám v závěru. Německému celku zajistil domácí výhru 1:0 nad Arisem Soluň až v poslední minutě Chilan Arturo Vidal. Španělský obhájce trofeje porazil Rosenborg v Trondheimu 2:1 zásluhou trefy portugalského záložníka Tiaga z 84. minuty.

Dynamo Kyjev - Alkmaar.

Postup do jarních bojů se naopak vzdálil Juventusu Turín. Ten bez zraněného beka Zdeňka Grygery a dalších klíčových opor v Itálii remizoval bez branek se Salcburkem a počtvrté za sebou uhrál v EL jen nerozhodný výsledek. Skupinu vedou shodně se sedmi body Lech Poznaň a Manchester City. Polský klub, který v 3. předkole Ligy mistrů vyřadila Sparta Praha, dnes doma porazil bohaté "Citizens" 3:1.

Druhý anglický zástupce Liverpool navázal na dvě ligová vítězství za sebou a na stadionu Anfield Road zdolal zásluhou čistého hattricku kapitána Stevena Gerrarda Neapol 3:1. Svěřenci trenéra Roye Hodgsona sice po prvním poločase prohrávali, ale po přestávce střídající Gerrard v posledních čtrnácti minutách utkání otočil.

VÝSLEDKY 4. KOLA ZÁKLADNÍCH SKUPIN EVROPSKÉ LIGY

Skupina A:
Lech Poznaň - Manchester City 3:1 (1:0)
Branky: 30. Injač, 86. Arboleda, 90. Mozdzen - 51. Adebayor. Rozhodčí: Vink (Niz.).

Juventus Turín - Salcburk 0:0
Rozhodčí: Stalhammar (Švéd.).