EL: Juventus v souboji gigantů vyhrál 2:1 na hřišti Ajaxu Amsterodam

23:56
PRAHA - Fotbalisté Juventusu Turín vezou v Evropské lize cennou výhru 2:1 pro domácí odvetu z půdy Ajaxu Amsterodam. Tým, za který odehrál druhý poločas Zdeněk Grygera, dokázal otočit výsledek a přečkal i mohutný závěr domácích.

Radost fotbalistů Juventusu Turín. foto: Reuters

Obhájce trofeje Šachtar Doněck v sestavě s Tomášem Hübschmanem inkasoval na trávníku Fulhamu již v třetí minutě z kopačky Gery, ale ještě do přestávky dokázal vyrovnat Luiz Adriano. Gól Zamory z 63. minuty znamenal výhru domácích, ale přesto je to pro Doněck slibný výsledek před odvetou.

Jednou nohou byl po prvním poločase v dalším kole i Salcburk, ale na stadionu Standardu Lutych ztratil dvoubrankové vedení a nakonec prohrál 2:3. Celý zápas odehrál Jan Šimůnek při remíze Wolfsburgu s Villarrealem.

Zápas Lille vs Fenerbahce.

Nejočekávanější bitvu večera zvládl v Amsterodamu lépe Juventus, v jehož dresu Grygera celý druhý poločas vzpomínal na své dřívější působení v Ajaxu. S hosty to nevypadalo před poločasem dobře, v 17. minutě jim vstřelil Sulejmaní první gól, ovšem ještě před přestávkou stačil vyrovnat Amauri a už za Grygerovy přítomnosti dokonal výsledkový obrat.

Na něm měl díky několika skvělým zákrokům zásluhu i gólman Buffon, jenž musel čelit tradiční střelecké kanonádě Ajaxu. A když už byl překonán, pomohla mu v 68. minutě po De Jongově ráně tyč.

V základní sestavě Wolfsburgu se znovu objevil Šimůnek a ani jemu se nepodařilo zabránit těsně před poločasem vedoucí brance Senny. Na tu ale střelecky aktivnější hosté reagovali brzy po pauze, kdy se prosadil kanonýr Grafite. V rychlém sledu se měnilo skóre ještě jednou v závěru: nejprve Grafite z penalty přidal druhý gól, ale vzápětí Ruben srovnal na konečných 2:2.

Salcburk už o poločase v Lutychu spřádal plány na postup do dalšího kola, ale ty musel přes vedení 2:0, o které se zasloužil dvěma góly Janko, ještě odložit. Po pauze inkasoval tři branky a teď ho čeká pořádně složitá odveta, i když pořád má úspěch ve svých rukou. Dvě branky vstřelil Witsel, dvakrát vítězný tým skóroval v závěrečné desetiminutovce. Slovenský exslávista Švento odehrál za Salcburk 84 minut.

Twente - Werder Brémy.

V Bilbau se v sestavě Anderlechtu objevil z českých hráčů pouze Ondřej Mazuch, protože Jan Polák s Danielem Zítkou se teprve vracejí po dlouhodobých zraněních a Lukáš Mareček se po svém příchodu do sestavy ještě nedostal. Španělé měli sice převahu, ale jako první skórovali hosté, úspěšný byl v 35. minutě Biglia. Po přestávce vyrovnal San José.

Přemožitel Sparty Praha ze základní skupiny FC Kodaň v obraně s českým reprezentantem Zdeňkem Pospěchem sice dokázal proti Marseille vyrovnat z penalty, ale v závěru Niang a Kaboré zajistili hostům slibnou výhru 3:1.

Atlético Madrid v sestavě s Tomášem Ujfalušim doma jen remizovalo 1:1 s Galatasarayem Istanbul, jemuž chyběl český střelec Milan Baroš. Domácí vedli po Reyesově gólu, v závěru vyrovnal Keita. V Liverpoolu se hrálo prakticky na jednu branku, ale obrana rumunského Urziceni dlouho odolávala. Jediným střelcem byl až devět minut před koncem Ngog a výhra s čistým kontem dává Liverpoolu nadějné vyhlídky před odvetou.

Stejný výsledek vybojoval i Hamburk v sestavě s českými reprezentanty Davidem Jarolímem a Davidem Rozehnalem proti Eindhovenu. Jedinou branku vstřelil v 26. minutě z penalty Jansen.

Brankář Herthy Berlín Jaroslav Drobný inkasoval v zápase s Benfikou Lisabon již ve čtvrté minutě z kopačky Di Maríi. Ještě do přestávky bylo ale skóre srovnané, když se do vlastní sítě trefil Javi García. AS Řím dvakrát vedl na hřišti Panathinaikosu Atény, ale závěr patřil domácím. Šest minut před koncem vyrovnal Christodopulos a minutu před koncem strhl výhru na stranu domácích Cissé.

Bláznivý zápas především v úvodu obou poločasů se hrál v Lille, kde domácí tým sice nad Fenerbahce rychle vedl, ale hosté už v páté minutě vyrovnali. Domácí zopakovali bleskový vstup i po půli a Frau rozhodl o výhře 2:1. Hosté mnoho šancí ke zvratu neměli.

Valencie v Bruggách hrála vyrovnanou partii a větší radost se mohla přiklonit na obě strany. Klíčový okamžik přinesla 51. minuta - Silva byl po druhé žluté kartě vyloučen a domácí přesilovka už po pěti minutách vyústila ve vedení po zásahu Kouemaha. Nakonec se ukázalo, že to byl rozhodující okamžik utkání.

Brémy sice na hřišti Twente Enschede byly aktivnější ve všech směrech, svého soupeře přestřílely, ale stejně prohrály 0:1. Rozhodnutí přinesl Janssenův gól z 39. minuty. V Kazani dokázal úřadující ruský mistr využít svého hřiště k nejjistější výhře dne. O výhru 3:0 nad Hapoelem Tel Aviv se postaral dvěma góly Bucharov, třetí branku přidal Semak.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...