Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Egypt potřetí ovládl fotbalovou Afriku

19:24
LUANDA - Fotbalisté Egypta jako první tým v historii vyhráli africký šampionát třikrát po sobě. V dnešním finále porazili 1:0 Ghanu gólem kanonýra Geda, který si připsal pátý gól na turnaji a vyhrál tabulku střelců.

Radost Egypťanů. foto: ČTK

Egypt zaznamenal již svůj sedmý triumf na Pohárů národů, naopak Ghana čeká na pátý titul krále Afriky již 28 let.

Finálový zápas byl taktickou bitvou. Ghana potvrzovala svou skvělou obranu, díky které v předchozích třech zápasech na šampionátu neinkasovala. Ani Egypt se nehnal příliš dopředu, a tak se diváci v ochozech spíše nudili.

Utkání již směřovalo do prodloužení, když egyptský náhradník Gedo znovu zafungoval jako skvělý žolík a pět minut před koncem rozhodl o triumfu "Faraonů". Pátým gólem na turnaji potvrdil korunu krále střelců. Dokázal tak nahradit chybějící ofenzivní hvězdy Mida, Zakiho či Abútriku, přestože v dresu Egypta debutoval teprve měsíc před začátkem turnaje.

Egypt tak triumfem napravil nepovedenou baráž o mistrovství světa, kvůli které bude jako král Afriky chybět na prvním světovém šampionátu na africkém území v historii.

Témata: Egypt, Afrika, Ghana