Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf

Dvěma góly se v předkole Evropské ligy blýskli Kadlec a Baroš

20:42
PRAHA - Fotbaloví reprezentanti Milan Baroš a Michal Kadlec vstřelili každý dva góly v dnešních úvodních utkáních čtvrtého předkola Evropské ligy. Krajní obránce Leverkusenu Kadlec výrazně pomohl k domácímu vítězství 3:0 nad ukrajinským Simferopolem. Útočník Galatasaraye Baroš zachránil v Istanbulu remízu 2:2 s dalším ukrajinským celkem Karpaty Lvov.

Michal Kadlec v Bayeru Leverkusen. foto: Reuters

Osmadvacetiletý Baroš, který nedávno vyléčil zranění achilovky, nastoupil do hry z lavičky už ve 36. minutě a po hodině hry snížil svým prvním soutěžním gólem v sezoně na 1:2. Rodák z Vigantic

se podruhé trefil čtyři minuty před koncem a favoritovi zajistil ve špatně rozehraném zápase alespoň remízu.

O tři roky mladší Kadlec se už v 54. vteřině dostal k odraženému míči, pohotovou dalekonosnou ranou z voleje ho vrátil za překvapeného hostujícího gólmana a připsal si také premiérovou soutěžní trefu v sezoně. Podruhé se bývalý fotbalista Slovácka a Sparty Praha trefil sedm minut před koncem hlavou po rohovém kopu.

Kadlec mohl v nastaveném čase dokonce zkompletovat hattrick z pokutového kopu, ale k penaltě ho nepustil Michael Ballack. Zkušený záložník ji bezpečně proměnil a oslavil tak obnovenou soutěžní premiéru v domácím dresu po letním příchodu z Chelsea. Čtvrtý tým z minulého bundesligového ročníku má před odvetou blízko k postupu do základní skupiny.

Dokonce čtyřbrankový náskok do odvety si zajistili fotbalisté CSKA Moskva, kteří doma deklasovali kyperský Anorthosis Famagusta 4:0. Útočník Tomáš Necid nastoupil až na posledních deset minut, záložník Luboš Kalouda nebyl ani na lavičce. První dva góly zaznamenal během sedmi minut první půle Necidův konkurent v útoku Doumbia z Pobřeží slonoviny, třetí a čtvrtý vstřelila po přestávce letní srbská posila Tošič.

Leverkusen (Kiessling, Ballack, Kadlec).

Těžkou pozici do odvety budou mít hráči posledního slovenského zástupce v soutěži Slovanu Bratislava. Na svém stadionu prohráli se Stuttgartem 0:1 po brance střídajícího rakouského útočníka Harnika z 88. minuty. Do zápasu, který provázaly nepokoje fanoušků obou táborů na tribunách, nenastoupil kvůli disciplinárnímu trestu český kapitán Slovanu Radek Dosoudil. Jeho spoluhráč Jan Králík zůstal pouze na lavičce.

Postup do základní skupiny Evropské ligy se přiblížil českým fotbalistům Tomáši Vychodilovi, Tomáši Čížkovi a brankáři Petru Vaškovi. Jejich Sibir Novosibirsk překvapivě porazil v úvodním duelu závěrečného předkola favorizovaný PSV Eindhoven díky brance v nastavení 1:0 a vytvořil si slibnou pozici do odvety, která se odehraje za týden v Nizozemsku.

Vychodil, který dnes místo absentujícího Medveděva navlékl kapitánskou pásku, odehrál celý zápas a připsal si žlutou kartu. Čížek nastoupil na posledních 19 minut a brankář Vašek zůstal na lavičce. V dresu ruského celku se představil také další fotbalista se zkušenostmi z české ligy Makedonec Veliče Šumulikoski, který dříve hrával za Slovácko a do Sibiru přišel před pár dny z anglického Prestonu.

Úvodní zápasy 4. předkola Evropské ligy

BATE Borisov - Marítimo 3:0 (0:0), Paris Saint-Germain - Maccabi Tel-Aviv 2:0 (1:0), Leverkusen - Simferopol (Ukr.) 3:0 (1:0) (dva góly Kadlec), CSKA Moskva - Anorthosis Famagusta 4:0 (2:0). Rapid Vídeň - Aston Villa 1:1 (1:1), Slovan Bratislava - Stuttgart 0:1 (0:0), Debrecín - Litex Loveč 2:0 (2:0), Vaslui - Lille 0:0, Omonia Nikósie - Metalist Charkov 0:1 (0:1), AIK Stockholm - Levski Sofia 0:0, Dněpropetrovsk - Lech Poznaň 0:1 (0:1), Odense - Motherwell 2:1 (1:0). Feyenoord Rotterdam - Gent 1:0 (0:0), Steaua Bukurešť - Grasshopper Curych 1:0 (0:0), Galatasaray - Karpaty Lvov 2:2 (0:2) (oba góly domácích Baroš).