Dvacítka na šampionátu poprvé vyhrála, porazila Finsko 3:1

10:37aktualizováno  11:10
UFA/PRAHA - Čeští hokejisté do dvaceti let porazili ve svém druhém zápase na mistrovství světa v Ufě Finsko 3:1 a připsali si premiérové tři body do tabulky základní skupiny A. Svěřenci trenéra Miroslava Přerosta se k výhře nad semifinalistou předešlého šampionátu přiblížili dvěma góly v první třetině, soupeř poté sice snížil, ale při power play Finů stanovil konečný výsledek Dmitrij Jaškin.

Dvacítka na MS porazila Finsko foto: ČTK

Český tým po středeční porážce od úřadujících mistrů světa Švédů nastoupil do souboje s druhým severským soupeřem v brance s Bartošákem. A do zápasu se reprezentantům podařilo vykročit mnohem lépe než v prvním případě, kdy je fauly hned v prvních minutách připravily o reálnou šanci na úspěch.

ČR - Finsko 3:1

Branky a nahrávky: 15. Hyka (Pavelka), 17. Hrbas (Šidlík, Frk), 60. Jaškin (Hertl) - 23. Teräväinen (Pokka, Lindbohm). Rozhodčí: Dumas, Patafie (oba USA) - Dussureault (Kan.), Sivov (Rus.). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:0.

Česko: Bartošák - Musil, Hrbas, Urbanec, Šidlík, Jeník, Pavelka, Štencel - Jaškin, Hertl, Hyka - Beran, Švihálek, Sedlák - Frk, Faksa, Beránek - Koblasa, Vrána, Němec. Trenér: Miroslav Přerost.

Finsko: Korpisalo - Maatta, Ristolainen, Lindbohm (C), Pokka, Riikola, Vainio, Auvinen - Armia, Grandlund, Salomaki - Barkov, Teravainen, Lehkonen - Jarvelainen, Nykopp, Leino - Hannikainen, Salminen, Lamberg.

Tentokrát si Češi naopak zahráli přesilovku jako první, a přestože ji nevyužili, dokázali se zanedlouho přece jen dostat do vedení. Finové byli sice střelecky aktivnější, ale v 15. minutě inkasovali jako první. Po rychlém protiútoku se prosadil Hyka. O dvě minuty později navíc Češi využili přesilovou hru, v níž Hrbas tečoval Šidlíkovu střelu.

Ještě v závěru první části byl blízko snížení Salomäki, ale Bartošák byl pozorný. V 23. minutě se ale již Seveřanům podařilo vstřelit kontaktní gól, o který se postaral Teräväinen. Možnost vyrovnat pak měl Granlund, avšak český gólman zasáhl včas.

Dobře ale chytal také jeho protějšek Korpisalo, jemuž však v 32. minutě musela po Hertlově střele pomoci tyč. Útočník Slavie měl šanci i na konci druhé třetiny, finský gólman si ale s jeho pokusem rovněž poradil.

Na začátku třetí části mladí čeští hráči přestáli čtyřminutové oslabení při Beranově vyloučení. Finové se tlačili za vyrovnáním, ale svěřenci kouče Přerostla hráli obětavě, bojovali, drželi těsné vedení a sami se navíc snažili hrozit i v útoku.

Finové měli jasnou střeleckou převahu, ale i díky výbornému Bartošákovi se jim vyrovnat nepodařilo. Naopak při power play sami potřetí inkasovali.

Další zápas čeká český tým v neděli, kdy se utká s Lotyšskem, papírově nejslabším mužstvem skupiny.