Dvacítka na úvod MS rozdrtila Dánsko 7:0

8:20
EDMONTON - Čeští hokejisté vstoupili do mistrovství světa hráčů do 20 let v Edmontonu vysokou výhrou nad nováčkem elitní skupiny Dánskem 7:0. Dvěma góly se na tom podílel útočník Tomáš Hertl, tři asistence zaznamenal Jakub Culek. Gólman Petr Mrázek potřeboval k čistému kontu jen 12 úspěšných zákroků. Po vítězství nad outsiderem čeká výběr trenéra Miroslava Přerosta další zápas v těžké skupině B v noci na čtvrtek od 2:00 SEČ proti domácí Kanadě.

U20 Česko foto: Reuters

Český tým potvrzoval od začátku roli favorita. Dány, kteří v pondělí podlehli USA 3:11, v úvodní části přestřílel poměrem 16:2, ale vytěžil z toho jedinou branku. Po pokusech Krejčího a Jaškina na začátku zápasu měl velkou možnost ve čtvrté minutě Straka, který v oslabení ujel po Jensenově chybě, ale blafákem do bekhendu na gólmana Feuka nevyzrál.

Česko - Dánsko 7:0

Branky a nahrávky: 6. T. Hertl (Hrbas, Culek), 23. T. Hertl (Culek, Zámorský), 32. Faksa (Říha, Hyka), 42. Holík (Sekáč, Zámorský), 43. Filippi, 56. Jaškin (Krejčí, Hyka), 57. Říha (Culek, Mozík). Rozhodčí: Klein (Kan.), Reiber - Fluri (oba Švýc.), Sivov (Rus.). Vyloučení: 4:4. Využití: 3:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 12.967.
Sestava ČR: Mrázek - D. Musil, Krejčí, Mozík, Jank, Zámorský, Říha, Hrbas - Sekáč, Holík, Jaškin - Uher, Filippi, Nosek - Culek, Straka, T. Hertl - Hyka, Sedlák, Faksa. Trenéři: Miroslav Přerost, Jiří Juřík a Jiří Fischer.

Dánský gólman pak ještě pokryl Jaškinův pokus po objetí branky, ale v šesté minutě už při české přesilovce inkasoval. Po akci na levé straně Culkovu přihrávku usměrnil Hertl do pravé tyče a Feuk si betonem srazil puk do branky.

Dvougólový Hertl

Češi se ubránili 20 vteřin v oslabení tří proti pěti a po skončení přesilovky ohrozila Mrázka Madsenova tečovaná střela. Vzápětí v dobré pozici minul bekhendem odkrytou branku Straka.

Náskok zvýšil ve 23. minutě opět Hertl, který nahodil z rohu puk na branku a Feuk si kotouč srazil za svá záda. Mrázka v ojedinělé šanci Dánů ohrozil Meyer, vzápětí na druhé straně trefil boční síť osamocený Uher. Ve 32. minutě už upravil na 3:0 tečí Říhovy střely Faksa.

Nápor Češi vyjádřili brankami v závěrečném dějství. Nejdříve při Larsenově vyloučení Holík zakončil povedenou samostatnou akci střelou do levého horního rohu Feukovy branky. Za 20 vteřin přidal pátou branku Filippi, který si po chybě obránce Christensena vychutnal dánského gólmana blafákem do bekhendu.

U20 Česko: Mrázek.

V 50. minutě se po tvrdém zákroku těžce zvedal z ledu Hyka a český gólman následně uhájil čisté konto při příležitosti Patricka Bjorkstranda.

Necelých pět minut před koncem využil český tým potřetí v zápase přesilovku, když se trefil z mezikruží Jaškin. V 57. minutě dovršil výsledek ve vlastním oslabení střelou od modré čáry Říha.