Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Češi v přáteláku zdolali Kanadu 2:0, Čech chytil penaltu

16:47aktualizováno  18:57
OLOMOUC - Čeští fotbalisté uzavřeli rok vydřeným vítězstvím 2:0 nad Kanadou. V Olomouci vyhráli přípravný zápas díky brzkému gólům debutujícího Čelůstky a Hořavy. Také soupeř měl šance, ale neproměnil ani penaltu.

Česko - Kanada. Čelůstka v souboji se soupeřem. foto: Reuters

Blížil se závěr prvního poločasu, když obránce Suchý v pokutovém území skluzem srazil kanadského kapitána De Rosaria.

Penalta!

Česko v tu chvíli vedlo 1:0, ale Kanada měla obrovskou šanci na vyrovnání. A také teprve na druhý gól v tomto roce. Ale střelu De Rosaria k pravé tyči zlikvidoval brankář Čech, jenž v utkání převzal kapitánskou pásku po nemocném Rosickém.

Čech a spol. tak šli do přestávky s hubeným vedením, které drželi už od 3. minuty. Jak vlastně padl možná rozhodující gól zápasu?

On-line reportáž ZDE

Česko se po faulu na Václava Kadlece dostalo k přímému volnému kopu, který levou nohou rozehrál Krejčí. V pokutovém území si na centr naskočil Čelůstka, jehož hlavička zapadla ke vzdálenější tyči.

Čtyřiadvacetiletý obránce přitom nastoupil v reprezentačním dresu vůbec poprvé. Trenér Pešice ho postavil na levý kraj obrany.

České fotbalisty brzký gól uklidnil. Byli lepší a měli převahu, ale světoborný výkon nepředvedli.

A když už se do nějaké šance dostali, tak ji neproměnili. Například hlavička Kozáka mířila přesně na brankáře Hirschfelda a kanadský gólman zlikvidoval i střelecký pokus Dočkala z těžkého úhlu. Stejně dopadl ve druhém poločase pokus jedenadvacetiletého útočníka Vydry.

Také Kanada, která letos nevyhrála ani jeden zápas a v žebříčku FIFA je až na 111. místě (Česko je 27.), si pár gólových příležitostí vytvořila. O neproměněné penaltě už byla řeč a český gólman Čech si poradil i s hlavičkou a střelou Rickettse.

Naplno se tak ukázalo, jak důležití jsou pro reprezentaci důležití středoví záložníci Rosický, Darida či Hušbauer. Bez nich chyběl moment překvapení, myšlenka v útoku, větší klid...

I když fanoušky fotbal strhnout nemohl, utkání si užívali. Po tribunách obíhaly mexické vlny, lidé se bavili poskakováním a bouřlivě ocenili byť jen náznak nadějné možnosti.

Fotbalisté se jim za to přeci jen odměnili. V 81. minutě Česko předvedlo pěknou kombinaci: Vydra přihrál dopředu na Kadlece, jenž míč posunul na Hořavu. A bývalá opora Olomouce technicky překonal padajícího kanadského brankáře - 2:0.

Reprezentace tak zakončila rok 2013 třemi výhrami za sebou. To se povedlo naposledy v roce 2011, kdy Česko porazilo Litvu (4:1) a dvakrát Černou Horu (2:0 a 1:0).

Zároveň se povedlo loučení provizorního trenéra Pešiceho. Ten vedl tým ve třech duelech a všechny vyhrál. S nadsázkou tak jde říct, že je nejúspěšnějším koučem v historii českého národního týmu.

Příští rok už mužstvo převezme nový kouč, kterého však předseda fotbalové asociace Pelta stále ještě hledá. Jasno má být nejpozději do února, kdy se losuje kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2016. Ta pak začíná v září.

ČR - Kanada 2:0 (1:0)

Branky: 3. Čelůstka, 81. Hořava. Rozhodčí: Bryn - King, Thomas (všichni Wales). Bez karet. Diváci: 9749.

ČR: Čech - Gebre Selassie, Sivok (46. Mazuch), Suchý, Čelůstka - Hübschman - Dočkal (86. Rajtoral), Vaněk (46. Jiráček), Krejčí (57. Hořava) - V. Kadlec (75. Šural), Kozák (46. Vydra). Trenér: Pešice.

Kanada: Hirschfeld - Ledgerwood, Henry, Hainault, De Jong (62. Morgan) - Straith - Ricketts (73. Attakora), Pacheco (73. Bekker), Osorio (62. Teibert), Jackson (24. Porter) - De Rosario (82. Clarke). Trenér: Floro.