Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Hušbauer dvěma góly zařídil Spartě výhru 4:1 nad Ostravou

18:07aktualizováno  22:13
PRAHA - Fotbalisté Sparty v 7. kole první ligy porazili doma tradičního rivala Baník Ostrava 4:1. Po šesté výhře v sezoně se dostali na první místo tabulky o tři body před Plzeň, která však má nedělní zápas s Olomoucí k dobru. Výhru Spartě vystřelil dvěma góly Josef Hušbauer, vítězný gól dal ale Costa, který napravil vlastní branku z první půle. Skóre uzavřel Konaté, pro něhož to byl stejně jako pro Costu první zásah v české lize. Na tři trefy domácích nahrával Dočkal.

Sparta - Baník. Hušbauer a Lukeš foto: MAFRA - Michal Sváček

V jedenáctce Sparty se poprvé od loňského dubna objevil stoper Brabec, který nahradil zraněného Švejdíka. Trenér Sparty Vítězslav Lavička zároveň vyslyšel přání fanoušků a poprvé v sezoně zařadil do základní sestavy oba hrotové útočníky Lafatu s Bednářem, přičemž kapitán Lafata hrál mírně zatažený.

Obvyklý náhradník Bednář se snažil dokázat, že má v sestavě zůstat a od začátku se snažil být aktivní. Už v 5. minutě se dral do šance, po kontaktu s obráncem upadl a následně se hodně rozčiloval, že sudí neodpískal pokutový kop.

Sparta měla více ze hry, ale Lafata nejprve pálil vedle a v 18. minutě mu gólovou střelu zablokoval spoluhráč Bednář. A Hušbauerova technická rána šla těsně vedle.

Ve 26. minutě přišel šok pro letenské fanoušky. Baníku vyšel skvěle rychlý brejk, Holzer z levé strany centroval a sparťanský bek Costa se snažil míč odvrátit před nabíhajícím Fantišem. V akrobatické pozici však zahrál tak nešťastně, že si srazil míč do vlastní branky.

Inkasovaný gól Spartou otřásl a chvíli na to mohl Baník udeřit podruhé. Za obranu se dostal Rolinc, brankář Vaclík mu rychlým vyběhnutím šanci zmařil, míč se však odrazil před Holzera, který mohl mířit do odkryté branky, ale Vaclík mu skočil pod nohy a vše vyřešil odkopem Vácha.

To Spartu probralo a zamkla Baník v jeho vápně. Série rohů a centrů nakonec přinesla vyrovnání. Dočkal poslal před branku centr téměř z prostoru pro rohový kop a Hušbauer se na přední tyči prosadil hlavou. Reprezentační záložník byl hodně aktivní a o chvíli později znovu pálil těsně vedle. A do branky se nevešla ani Bednářova hlavička po rohovém kopu.

V 55. minutě předvedla Sparta pohlednou rychlou kombinační akci, na jejímž konci byl Lafata, ale z hranice vápna pálil těsně vedle. Domácí se však dočkali v 64. minutě, kdy Dočkalův centr propadl ve vápně ke Costovi a ten vstřelil s pomocí tyče svůj první gól v české lize. Obránce ze Zimbabwe navíc napravil vlastní branku z první půle, což také náležitě oslavil.

Rozhodnuto bylo o dvě minuty později, kdy Hušbauer napřáhl z dálky a tentokrát mířil přesně. Brankář Bárta si na míč sice sáhnul, ale v cestě do branky mu nezabránil. Pro Hušbauera to byla již pátá trefa v sezoně, čímž se stal nejlepším sparťanským střelcem. Zároveň ukázal formu před kvalifikačním zápasem české reprezentace s Arménií, pro které je jedním z adeptů na základní sestavu místo potrestaného Daridy.

utkání se pak už spíš dohrávalo, ovšem v poslední minutě předvedl hezkou akci Konaté, který se uvolnil kličkou do středu a střelou po zemi završil sparťanské vítězství.

Nedělní výsledky 7. kola ligy

Sparta Praha - Baník Ostrava 4:1 (1:1)
Branky: 37. a 66. Hušbauer, 64. Costa, 89. Konaté - 26. vlastní Costa. Rozhodčí: Zelinka - Wilczek, Pelikán. ŽK: Droppa, Lukeš (oba Baník). Diváci: 9855.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Dočkal (87. Přikryl), Hušbauer, Vácha, Krejčí (75. Konaté) - Lafata - Bednář (80. Vacek). Trenér: Lavička.

Ostrava: Bárta - Zawada, Frydrych, Baránek, Dedič - Petrus (73. Foltýn), Droppa, Lukeš, Holzer (46. Engelmann) - Fantiš - Rolinc (89. Kraut). Trenér: Svědík.

1. FK Příbram - Dukla Praha 0:2 (0:1)
Branky: 14. Hlinka, 69. Kalouda. Rozhodčí: Franěk - Mencl, Ratajová. ŽK: Mašán, Tarczal - Malý.

Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Mišůn, Divíšek - Tarczal, Abraham (74. T. Pilík) - Jiří Mareš, Mašán, Danoski (57. Stratil) - Řezníček (55. Švancara). Trenér: Straka.

Dukla: Rada - Romera, Štetina, Božič, Vrzal - Kalouda, Gedeon, Hlinka - Jakub Mareš (67. Malý), Pospěch (75. Marek), Néstor (87. Hašek). Trenér: Kozel.