Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Dream Team obhájil zlato, zdolal Španělsko

18:34
LONDÝN - Američtí basketbalisté obhájili zlaté olympijské medaile a celkově vyhráli turnaj pod pěti kruhy už počtrnácté. V repríze finále z Pekingu se Španělskem dnes v Londýně zvítězili 107:100, když o výhře rozhodli až v posledních čtyřech minutách. Španělé si připsali třetí olympijské stříbro.

Basketbalisté USA - Španělsko foto: ČTK

Basketbalisté Ruska získali první olympijskou medaili v samostatné historii. Zatímco pod hlavičkou Sovětského svazu patřili k nejúspěšnějším zemím po USA, po osamostatnění si na první cenný kov pod koši museli počkat do Londýna, kde v duelu o třetí místo porazili 81:77 obhájce bronzu z Pekingu Argentince.

Američané svedli před čtyřmi lety v Pekingu se Španělskem jednu z památných přestřelek, když jen za poločas nastřílely oba týmy dohromady 130 bodů, a za tímto výkonem nijak nezaostávaly. Duel byl dokonce ještě dramatičtější.

Od začátku se oba celky předháněly ve střelbě z dálky. Americké hvězdy daly jen za první čtvrtinu sedm trojek z deseti pokusů. Jenže Španělé se nenechávali zahanbit, a to především zásluhou veterána Juana Carlose Navarra, který dal za první polovinu 19 bodů včetně čtyř trojek.

Právě Navarro a Rudy Fernández se starali o to, že Španělé vždy našli odpověď na americký nápor. Ve druhé půli je pak zastoupil Pau Gasol, který dal jen za prvních pět minut třetí čtvrtiny 13 bodů. Američané se však mohli spolehnout na nejlepšího střelce NBA Kevina Duranta, který celkem 30 body držel vedení na jejich straně.

Koncovka patřila LeBronu Jamesovi. Podle mnohých nejlepší basketbalista současnosti dal dvě minuty před koncem pět bodů za sebou a získal USA rozhodující náskok devíti bodů, který ještě podpořil další hrdina vyrovnaného duelu Chris Paul.

Rusové posledního velkého úspěchu na celosvětovém turnaji dosáhli v roce 1998, kdy byli druzí na mistrovství světa. Od té doby získali jen zlato a bronz na mistrovství Evropy. A zazářili až nyní v Londýně.

Zápas poražených semifinalistů byl velmi vyrovnaný a oba celky se neustále střídaly ve vedení. Vždy maximálně o šest bodů. Až v závěru třetí čtvrtiny zaútočili Rusové a utekli až na 11 bodů.

Jenže Argentina potvrzovala své kvality, desetibodovou šňůru ztrátu rychle stáhla a ještě 43 vteřin před koncem vedla 77:76 po akrobatickém koši Manu Ginobiliho.

Rusy táhl Šved

Jenže Rusy v závěru táhl mladý rozehrávač Alexej Šved, který se nebál brát odpovědnost do svých rukou a klíčovou trojkou rozhodl o výhře. Argentina už nedokázala odpovědět, poslední vteřiny nezvládla a nedostala se ani k tomu, aby získala šanci díky faulům.

"Pro nás má tato medaile příchuť zlata. Je to opravdu mimořádný úspěch," řekla největší hvězda ruského výběru Andrej Kirilenko. Šved nakonec zakončil utkání jako nejlepší střelec s 25 body a sedmi asistencemi. Dalších 20 bodů přidal Kirilenko a 19 bodů Vitalij Fridzon.

Argentina se mohla tradičně spolehnout na Ginobiliho, autora 21 bodů, ale olympijští vítězové z roku 2004 doplatili na menší kvalitu lavičky. Většinu zápasu tak absolvovala základní pětka, které v závěru chyběly síly. Naopak ruskou hru táhlo sedm hráčů.