Drama v Londýně: Čech dostal pět gólů

16:43
LONDÝN - Ve své osmé sezoně v anglické fotbalové lize dostal brankář Chelsea Petr Čech poprvé v jednom utkání pět gólů. Jeho tým dnes doma podlehl v londýnském derby 3:5 Arsenalu, kterému pomohl hattrickem nizozemský útočník Robin van Persie a s deseti góly se posunul do čela tabulky střelců. Tomáš Rosický odehrál za vítěze posledních jedenáct minut.

Robin Van Persie foto: Reuters

Chelsea v dramatickém duelu dvakrát vedla, ale po přestávce hned čtyřikrát inkasovala a poprvé v sezoně před svými diváky nezvítězila. Pět branek na Stamford Bridge naposledy nastřílel v roce 1989 Liverpool.

Trenér Arséne Wenger stylově oslavil své 500. vítězství od nástupu na lavičku Arsenalu v roce 1996. Jeho tým v Premier League přerušil osmizápasovou sérii bez výhry venku. Domácím se povedl první poločas a díky anglickým reprezentantům Franku Lampardovi a kapitánovi Johnu Terrymu šli dvakrát vedení. Za "Kanonýry" vyrovnal Van Persie.

Výsledky 10. kola

Everton - Manchester United 0:1
19. Hernández
Chelsea - Arsenal 3:5
14. Lampard, 45. Terry, 80. Mata - 36., 85. a 90.+2 Van Persie, 49. André Santos, 55. Walcott

Manchester City - Wolverhampton 3:1
52. Džeko, 67. Kolarov, 90.+1 Johnson - 75. Hunt z pen.

Norwich - Blackburn 3:3
53. Morison, 82. Johnson, 90.+4 Holt z pen. - 45.+3 Hoilett, 62. Yakubu, 64. Samba

Sunderland - Aston Villa 2:2
38. Wickham, 89. Sessegnon - 20. Petrov, 85. Dunne

Swansea - Bolton 3:1
49. Allen, 57. Sinclair z pen., 90.+3 Graham - 73. vlastní Graham

Wigan - Fulham 0:2
41. Dempsey, 86. Dembélé

Deset minut po přestávce Arsenal zápas otočil. První gól po letním přestupu z Fenerbahce zaznamenal Brazilec André Santos, třetí střelu hostů na branku pak proměnil v gól Theo Walcott.

Deset minut před koncem sice ještě dokázal vyrovnat dalekonosnou ranou Španěl Juan Mata, ale závěr patřil hrdinovi Van Persiemu. Osmadvacetiletý kapitán Arsenalu nejprve v 85. minutě po kličce Čechovi zakončil do prázdné branky a ve druhé minutě nastavení chybujícího českého gólmana propálil z úhlu. Nizozemský kanonýr skóroval podeváté za posledních pět ligových utkání a této sezoně zařídil polovinu všech branek svého týmu.

Manchester City porazil Wolverhampton 3:1 a v čele tabulky si udržel pětibodový náskok před Manchesterem United. Svěřenci trenéra Roberta Manciniho potvrdili výbornou domácí formu a v součtu s minulou sezonou na stadionu Etihad zvítězili v desátém ligovém utkání v řadě.

"Citizens" sice ve Wolverhamptonu ve středečním Ligovém poháru vyhráli jasně 5:2, ale dnes se proti outsiderovi trápili. Obranu hostů prolomil až v 52. minutě Edin Džeko po minele brankáře Wayna Hennesseyho. Když pak za čtvrt hodiny zvýšil z dorážky krajní obránce Aleksandar Kolarov, zdálo se být rozhodnuto.

Čtvrt hodiny před koncem ale fauloval v pokutovém území domácí kapitán Vincent Kompany a rozhodčí vedle penalty udělil belgickému stoperovi červenou kartu. Pokutový kop sice proměnil Steven Hunt, ale přesilovku "Vlci" k vyrovnání nevyužili. V první minutě nastavení naopak pojistil vedení City přesnou ranou střídající záložník Adam Johnson.

United vystřelil vítězství Hernández

Manchester United se oklepal z šestibrankového debaklu v městském derby se City a zvítězil na hřišti Evertonu 1:0. Jedinou brankou vstřelil Javier Hernández. Třiadvacetiletý mexický útočník v 19. minutě z malého vápna zužitkoval Evrův centr.

Úřadující mistr zvítězil na liverpoolském Goodison Parku v Premier League poprvé od září 2007 a udržel neporazitelnost na hřištích soupeřů v tomto ročníku. Radost z výhry pokazila "Rudým ďáblům" ztráta obránce Chrise Smallinga, který bude podle trenéra Alexe Fergusona kvůli zlomené noze měsíc chybět. Mimo hru je vinou zraněného prstu na noze i záložník Ashley Young.

Prvního venkovního vítězství v sezoně se dočkal na pátý pokus Fulham. Londýnský celek se Zdeňkem Grygerou na kraji obrany vyhrál 2:0 ve Wiganu a vzdálil se na čtyři body sestupovému pásmu.O sedmé ligové porážce domácích za sebou rozhodli svými góly Američan Clint Dempsey a Belgičan Moussa Dembélé. Další český hráč Marcel Gecov nebyl znovu ani na lavičce Fulhamu.