Drama. První finále NHL rozhodl jediný gól v čase 59:42

8:20
VANCOUVER - Trefa Raffiho Torrese 18,5 vteřiny před koncem rozhodla o vítězství hokejistů Vancouveru v první finálovém zápase Stanleyova poháru nad Bostonem 1:0. Canucks tak nakonec zúročili svou převahu ze závěrečného dějství. Boston s českými hokejisty Tomášem Kaberlem a Davidem Krejčím se bude snažit odpovědět na vedení vítěze základní části v druhém utkání série, které se hraje v noci na neděli opět ve Vancouveru.

Vancouver - Boston (Torresův vítězný gól). foto: ČTK

Torres rozuzlil duel, jemuž kralovali gólmani Roberto Luongo a Tim Thomas. Gólman Bostonu, který v sedmém utkání semifinále Východní konference proti Tampě Bay udržel čisté konto, tak inkasoval po více než 129 minutách. Luongo díky 36 úspěšným zákrokům vychytal potřetí v letošním play off nulu.

Na vítězné trefě měl velký podíl Ryan Kesler, který na levé straně po vyhraném souboji s Johnnym Boychukem pronikl do útočného pásma a přihrál napravo rozjetému dánskému útočníkovi Janniku Hansenovi, jenž ve vytvořeném přečíslení připravil střeleckou pozici pro Torrese. "Kes předvedl skvělou práci. Viděl jsem, jak přihrál Hansenovi, a já jsem byl úplně volný," popisoval Torres svou trefu do odkryté branky.

VANCOUVER 1:0 BOSTON

Bezbrankový stav v úvodních dvou dějstvích nezměnila ani řada přesilovek. Boston potvrzoval, že se mu v početních výhodách v této sezoně a především v play off nedaří. V úvodu nevyužil ani čtyřminutový trest za nebezpečnou hru vysokou holí Daniela Sedina, ale také Bruins nepustili Vancouver v jeho jinak silných přesilovkách do velkých šancí.

V úvodu druhé třetiny Boston nevyužil ani 93 vteřin trvající výhodu pěti proti třem. Krejčí dvakrát uvolnil u levé tyče Marka Recchiho, ale třiačtyřicetiletý nejstarší hráč NHL nejdříve trefil boční konstrukci branky a vzápětí prováhal moment pro rychlé zakončení a zamířil jen do gólmana Luonga.

Finále Stanleyova poháru hokejové NHL - 1. zápas

Vancouver Canucks - Boston Bruins 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka a nahrávky: 60. Torres (Hansen, Kesler). Rozhodčí: Walkom, O'Rourke - Racicot, Miller. Vyloučení: 7:7. Bez využití. Střely na branku: 34:36. Diváci: 18.860. Stav série: 1:0.

Vancouver: Luongo - Bieksa, Hamhuis, Ehrhoff, Edler, Salo, Rome - Burrows, H. Sedin, D. Sedin - Raymond, Kesler, Higgins - Hansen, Lapierre, Torres - Oreskovich, Bolduc, Tambellini. Trenér: Alain Vigneault.

Boston: Thomas - Chára, Seidenberg, Boychuk, Ference, McQuaid, T. Kaberle - Horton, Krejčí, Lucic - Recchi, Bergeron, Marchand - Ryder, Seguin, Kelly - Peverley, Campbell, Paille. Trenér: Claude Julien.

Canucks se v polovině utkání rýsovala výhoda na 95 sekund přesilovky pěti proti třem, ale po osmi vteřinách ji ukončil zákrok Alexandra Burrowse na gólmana Thomase. Ten mohl inkasovat v 36. minutě, ale po zakončení Masona Raymonda mu pomohla tyč. Canucks v třetí třetině měli daleko více vyložených šancí. Thomas se vyznamenal při Hansenově úniku i proti osamocenému Maximu Lapierrovi. V 55. minutě ještě trefil Alexander Edler tyč.

Když už se zdálo, že zápas dospěje do prodloužení, udeřil po kombinaci Keslera a Hansena Torres. "Je úžasné rozhodnout osmnáct vteřin před koncem. Můžeme si říct, že jsme odvedli dobrou práci, ale pak hned musíme zapomenout na minulost a přeorientovat se na další zápas. Víme, že ten bude zase důležitější," řekl Kesler, jenž potvrdil, proč patří mezi kandidáty na Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play off.

"Je to skvělý start do série. Byl to hodně vyrovnaný zápas, mohlo to dopadnout i opačně. Bylo to, jako když se hodí mincí," doplnil Luongo. Boston v poměru střel soupeře předčil (36:34), ale jeho gólman řešil nebezpečnější situace a dvakrát mu pomohla tyč. V závěrečné části Thomas zlikvidoval dvě stoprocentní příležitosti Canucks. "Chytal neuvěřitelně. Víc asi nemá cenu říkat," prohlásil obránce Boychuk.

Luongo pochytal v první třetině 17 střel, z toho devět při vyloučení Daniela Sedina na dvě plus dvě minuty. "Ve finále jsou dva z nejlepších brankářů v lize. Pro oba týmy bude velkou výzvou se střelecky prosadit," řekl trenér Vancouveru Alain Vigneault. Boston v zápase pokračoval v nevydařených přesilovkách, po dalších šesti nevyužitých klesla jeho úspěšnost už na 7,5 procenta. Přestože Vancouveru svou sílu v početních výhodách nepotvrdil, vyrovnaný zápas strhl na svou stranu.

Vancouver - Boston (Krejčí před Luongem).

"Je to cesta, kterou chceme jít. To znamená bojovat o každý centimetr. Při hře pět na pět jsme měli my větší šance," dodal Henrik Sedin. Kapitán Bostonu Zdeno Chára si přesto myslí, že Bruins předvedli v přesilovkách zlepšení. "Byly tam dobré příležitosti a střely. Musíme jen najít cestu jak dostat puk do brány," řekl obrovitý slovenský zadák, který v početních výhodách stínil před brankovištěm Luongovi.

Na ztracený zápas musí podle Cháry Boston rychle zapomenout. "Tak to je. Kdykoli se může rozhodnout, pro nás je smůla, že se to stalo několik vteřin před koncem. Musíme se dát dohromady, zůstat soustředění a připravit se na další zápas," dodal Chára.