Dortmund zničil Real Madrid. Kanonýr Lewandowski dal čtyři góly

22:43aktualizováno  23:14
DORTMUND - Fotbalisté Dortmundu porazili v úvodním semifinále Ligy mistrů Real Madrid vysoko 4:1 a nakročili k tomu, aby si podruhé v historii zahráli finále této prestižní soutěže. Borussia vděčí za výhru Robertu Lewandowskému, který mezi 8. a 67. minutou jako první hráč vstřelil v semifinále čtyři góly. Za hosty srovnal na průběžných 1:1 svým padesátým gólem v Lize mistrů Cristiano Ronaldo.

Fotbalista Dortmundu Robert Lewandowski se raduje se spoluhráči foto: Reuters

Dortmund - Real 4:1 (1:1)

Branky: 8., 50., 55. a 67. z pen. Lewandowski - 43. Ronaldo. Rozhodčí: Kuipers (Niz.). ŽK: Lewandowski - Khedira, Özil, Ramos. Diváci: 65.829.
Dortmund: Weidenfeller - Piszczek (83. Grosskreutz), Subotič, Hummels, Schmelzer - Blaszczykowski (82. Kehl), Bender, Götze, Gündogan (90. Schieber), Reus - Lewandowski.
Real: López - Ramos, Pepe, Varane, Coentrao - Khedira, Xabi Alonso (80. Kaká) - Özil, Modrič (68. Di María), Ronaldo - Higuaín (69. Benzema).

"Jsem samozřejmě šťastný za ty čtyři góly, ale hlavní je dosáhnout na finále. To je jediná věc, která se počítá," řekl po zápase Lewandowski.

V nejprestižnější klubové soutěži se rýsuje německé finále, v úterním druhém úvodním semifinále totiž Bayern Mnichov také čtyřikrát skóroval a rozdrtil Barcelonu 4:0. Odvety ve Španělsku jsou na programu příští týden. Dortmund uspěl i ve třetím souboji s Realem v této sezoně Ligy mistrů. Na podzim ho odsunul na druhé místo ve skupině, když doma zvítězil 2:1 a venku uhrál remízu 2:2. Podobně jako úterní duel Bayernu s Barcelonou i druhé měření sil mezi španělským a německým týmem vyznívalo od začátku pro zástupce bundesligy.

"Nepřistoupili jsme k tomu tak, jak jsme měli," zlobí se hráči Realu

Dortmund svižně kombinoval a z úvodního tlaku rychle vytěžil gól. V sedmé minutě ještě proti Reusově přízemní střele výborně zakročil brankář Realu López, o minutu později už ale vyprodaný Vestfálský stadion slavil. Po Götzeho centru z levé strany se dostal Lewandowski před Pepeho a z voleje usměrnil míč do sítě. Dortmund byl na koni a v dalším průběhu první půle se snažil kontrolovat hru, naopak Real dlouho vůbec nehrozil. Když už se zdálo, že Borussia půjde do kabin s náskokem, nabídl domácí Hummels svou hrubkou hostům vyrovnání.

Špatně trefil vysoký míč, vyslal tím do úniku Higuaína a ten předložil gól před prázdnou branku Ronaldovi. Portugalský fenomén dvanáctým gólem stvrdil pozici nejlepšího střelce této sezony Ligy mistrů a zároveň si připsal jako teprve pátý hráč 50. gól v prestižní soutěži. Velkou radost z něj ale v Dortmundu nemohl mít, po přestávce totiž jeho tým zcela propadl.

"Nepřistoupili jsme k tomu tak, jak jsme měli. Počínaje mnou včetně dalších deseti hráčů, kteří byli na hřišti," uvedl obránce Realu Sergio Ramos. Vše začalo v 50. minutě, kdy Reus vrátil míč před branku a Lewandowski na hranici ofsajdu podruhé překonal Lópeze.  Polský reprezentant byl k nezastavení a za dalších pět minut zkompletoval hattrick. Ve vápně se obtočil kolem Pepého a před zraky českého delegáta utkání Petra Fouska nekompromisně zavěsil pod břevno. Životní večer Lewandowského tím ale ještě nekončil.

V 66. minutě totiž fauloval ve vápně Xabi Alonso a polský kanonýr se z penalty nemýlil. Zaokrouhlil tak počet gólu v probíhající sezoně LM na deset. V tu chvíli už bylo jasné, že Dortmund vyhraje i šestý domácí zápas této sezony prestižní soutěže. Naopak Real potvrdil, že v Německu neumí, vyhrál tam jen jednou z 25 návštěv. "V odvetě to bude strašně složité, ale musíme si udržet víru v to, že to můžeme zvrátit. Budeme bojovat od první minuty, protože tahle soutěž pro nás hrozně moc znamená," uvedl Ramos.