Dopita poslal Znojmo do čtvrtfinále

20:23
ZNOJMO - Hokejisté Znojma jsou ve čtvrtfinále extraligy. I přes špatný začátek otočili třetí zápas předkola play off a porazili Kladno těsně 3:2. Vítěznou branku vstřelil tři minuty před koncem Jiří Dopita. Dalším soupeřem Znojma budou Pardubice. Dalším postupujícím do play-off je Třinec, který po nájezdech zdolal Karlovy Vary.

Hokejista Jiří Dopita rozhodl o postupu Znojma do čtvrtfinále. Tři minuty před koncem dal rozhodující gól v zápase s Kladnem. foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

Kladno zaskočilo domácí Orly úvodním náporem, když se usadilo před Trvajovou brankou a záhy také otevřelo skóre. Kolafa od modré čáry nahodil puk před brankoviště, tam ho chytře tečoval Kalla a Trvaj již neměl šanci zareagovat. Velmi rychle tak vzal za své opatrný hokej se zajištěnými obranami a do konce úvodní dvacetiminutovky si oba týmy vypracovaly několik šancí.

Sparta Zlín
O dvojicích rozhodnuto už po základní části extraligy.

Srovnat krok mohl hned v šesté minutě Růžička po přihrávce Jareše, Orct byl však proti. Naopak v 9. minutě předložil Kalla puk Hornovi a Rabat vedl dvoubrankovým náskokem. Poněkud zaskočené domácí vrátil do hry ve 12. minutě Plášek, a to přesně ve chvíli, kdy vypršel trest kladenského Pavlase. Němeček poslal od modré střílenou přihrávku po ledě mířící vedle Orctovy pravé tyčky, kde Plášek jen nastavil hůl, aby usměrnil kotouč za záda povyjetého gólmana.

Druhá třetina začala snahou domácích o vyrovnání, ale blíže ke gólu měli hosté. Ve 25. minutě vystřelil zápěstím nebezpečně zpoza obránce Horna, ovšem Trvajův beton byl na ledě včas. Chvilku nato přišla přesilovka domácích a Znojmo se dočkalo, když Kříž ranou od modré propálil Orcta. Jenže aktivitu posléze převzalo opět Kladno.

V polovině utkání našel také při početní výhodě Martin Procházka ze středu útočné třetiny ideálně Kallu, ale toho vychytal Trvaj, stejně jako o několik vteřin později nadějný pokus Pavlase. Ve 35. minutě se v ideální pozici mezi kruhy ocitl Frolík, Orly však zachránil opět vynikající Trvaj, a tak se šlo podruhé do kabin za nerozhodného stavu 2:2.

Třetí část zápasu přinesla více taktického a opatrného hokeje. Nebezpečnějším týmem na ledě bylo Kladno, které se s koncem sezony nechtělo smířit. Ve 44. minutě Bělohlav ani na několik pokusů nepropasíroval puk skrze Trvajův beton, krátce poté se před domácího brankáře dostal Bílek, a když už to vypadalo, že ho oklame kličkou, Trvaj mu puk vypíchl hokejkou.

V 52. minutě se do nadějné šance dostal Kalla, ale v pozici klečícího střelce nedokázal trefit odkrytou klec nad ležícím Trvajem. Chvilku poté mohl rozhodnout Mojžíš, ale jeho rána od modré orazítkovala pouze tyč za ohlížejícím se Orctem. S blížícím se koncem základní hrací doby nabíralo dech opět Znojmo. V 55. minutě ještě nedotáhl ke gólu svůj bekhendový blafák Růžička, jenže přišlo vyloučení na obou stranách za různé přestupky a hrálo se čtyři na čtyři.

Velký obrat dokonal nestárnoucí Dopita, který prokázal svou stabilitu. Ač těsně bráněn, protlačil se před Orcta, počkal se zakončením a zametl puk do branky okolo hostujícího gólmana v rozkleku. I proto, že si hosté zkomplikovali snahu o závěrečný nápor vyloučením, radovalo se nakonec z postupu Znojmo.