Domácí Švédové na MS podruhé prohráli, tentokrát s Kanadou 0:3

22:52aktualizováno  23:14
STOCKHOLM - Hokejisté pořádajícího Švédska na mistrovství světa již podruhé prohráli, když po Švýcarsku dnes nestačili na Kanadu. Zámořský výběr zvítězil 3:0 a přeskočil je v tabulce skupiny ve Stockholmu na druhou příčku za vedoucí Švýcary. Branky Kanady vstřelili Steven Stamkos, Luke Schenn a Jordan Staal, jenž skóre už po 33 minutách uzavřel.

Brankář hokejistů Švédska Jhonas Enroth foto: Reuters

Švédsko - Kanada 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Stamkos (Campbell, Schultz), 21. Schenn (Read, E. Staal), 33. J. Staal (O'Reilly, Read). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Olenin - Šeljanin (oba Rus.), Woodworth (USA). Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 12.500.
Švédsko: Enroth (51. Markström) - E. Gustafsson, Tallinder, Granberg, Fransson, Fälth, S. Kronwall - Axelsson, Lindberg, L. Eriksson - S. Hjalmarsson, Järnkrok, Landeskog - Pettersson, Lundqvist, Jämtin - Danielsson, Thörnberg. Trenér: Pär Marts.
Kanada: Smith - Robidas, Dillon, Schenn, Campbell, Harrison, Schultz, Brodie - Ladd, Giroux, Stamkos - Read, E. Staal, Simmonds - Hall, Duchene, Eberle - Skinner, J. Staal, O'Reilly. Trenér: Lindy Ruff.

Čisté konto vychytal Mike Smith. První příležitosti sice měli domácí, ovšem Tallinder a po něm Hjalmarsson nedokázali Smithe překonat a otěže zápasu uchopila pevně Kanada. Brodie sice ještě proti Enrothovi neuspěl, vzápětí švédského gólmana zachránila v přesilovce po Campbellově ráně tyč, ale pár vteřin nato už nezadržitelně zacílil z kruhu pro vhazování Stamkos a poslal kanadský celek do vedení.

V 16. minutě uháněl Duchene sám na Enrotha, zkusil zakončení mezi betony, strážce domácí branky však jeho úmysl dostatečně rychle přečetl. Na druhé straně se vyznamenal Smith proti Lundqvistovi, ale podobně skvěle odpověděl Enroth při Stamkosově zakončení do poloodkryté branky a chvilku poté, kdy se na něho řítil Eric Staal. Ze druhé části uběhlo jen 55 vteřin a Kanada byla přece jen pevněji v sedle, neboť Schenn trefil přesně horní růžek branky a Enroth neměl šanci zareagovat.

Další příležitost spálil Giroux, jenže Švédové pouštěli svého soupeře až příliš často do přečíslení a to se jim stalo osudným nedlouho po polovině zápasu, kdy přesnou souhru dvou na jednoho završil gólovou trefou kapitán Eric Staal. Švédská střídačka si vyžádala oddechový čas, ale na obrazu hry se toho do druhé přestávky příliš nezměnilo a domácí mohli pouze děkovat Enrothovi, že rozdíl ve skóre nebyl ještě o něco vyšší.

Kanada ve třetí dvacetiminutovce přece jen ubrala z tempa, ale Smithovu nulu se snažila pečlivě střežit. I když pustila Seveřany do několika příležitostí, ti se ani snížení nedočkali. Jejich situace se navíc zhoršila zraněním gólmana Enrotha, za něhož dochytal duel Markström.  "Začali jsme vcelku rychle a ten první gól z přesilovky na ně možná dolehnul, čehož jsme v dalších střídáních využili a hrálo se podle našich not. Po celý zápas jsme se navzájem podporovali," ocenil vystoupení svého celku útočník Matt Read, autor dvou finálních přihrávek.

Vše o hokejovém MS 2013

"Šli do toho od začátku s větší energií a byli pracovitější než my," přiznal Erik Gustafsson. "V tom jsme ten zápas ztratili, zejména v průběhu první třetiny. Snažili jsme se z toho pak dostat a zvednout se, ale nepodařilo se nám to," doplnil obránce Philadelphie v NHL.