Domácí Finové zdolali houževnaté Německo 4:3 až v prodloužení

21:59aktualizováno  23:11
HELSINKY - Hokejisté Finska vstoupili do mistrovství světa doma v Helsinkách výhrou nad Německem 4:3 v prodloužení. V čase 61:58 rozhodl zápas Sakari Salminen. Tým Suomi dvakrát vedl, ale soupeř ve třetí třetině otočil stav a svěřenci Jukky Jalonena si vynutili prodloužení až v 59. minutě díky druhé trefě Petriho Kontioly v utkání.

Hokejista Finska Janne Pesonen (uprostřed) a Němec Jens Baxmann foto: ČTK

Finsko - Německo 4:3 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 1:0)

Branky a nahrávky: 11. Kontiola (Aaltonen, Pesonen), 40. Pesonen (Hietanen, Kontiola), 59. Kontiola (Pesonen), 62. Salminen (Mäntylä, Laakso) - 11. Schütz (M. Goc, Rankel), 43. Ehrhoff (M. Goc), 57. Ankert (M. Goc, Gogulla). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Kirk (Kan.) - Arm (Švýc.), Vyloučení: 3:9. Využití: 2:1. Diváci: 12.115.
Finsko: Ortio - Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Pesonen, Kontiola, Aaltonen - Salminen, Haataja, Vitaluoma Savinainen, Koskiranta, Pihlström - Hagman, Anttila, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen.
Německo: Zepp - Ehrhoff, Hördler, N. Goc, M. Müller, Baxmann, Ankert, Kohl - Rankel, Schütz, M. Goc - M. Wolf, Ullmann, Gogulla - Tripp, Kink, Y. Seidenberg - Mauer, Hager, Greilinger - Noebels. Trenér: Pat Cortina.

Zatímco Němci se mohli spoléhat na obě své posily z NHL, beka Christiana Ehrhoffa z Buffala a útočníka Marcela Goce z Floridy, Finové ještě svou jedinou akvizici ze slavné soutěže využít nemohli. Útočník Lauri Korpikoski z Phoenixu se zapojí až v dalším průběhu. Němci doplatili na časté vylučování. V úvodním dějství v prvním oslabení při Hagerově trestu ještě odolali, ale pak pykali svěřenci kanadského trenéra Pata Cortiny za Ehrhoffovo vyhození puku mimo led a už inkasovali.

Kombinaci Suomi zakončil v 11. minutě po Aaltonenově přihrávce Kontiola do odkryté branky. Vyrovnat mohl vzápětí Marcel Goc, na druhé straně neskončila gólem rána Savinainena, která se odrazila od horní tyče. Český sudí Martin Fraňo a Kanaďan Matt Kirk si u videorozhodčího prověřili, že o gól nešlo. V polovině utkání Němci vyrovnali. Marcel Goc našel před brankou Schütze, který si pohotově přehodil puk z bekhendu na forhend a překonal Ortia.

Následně šli Němci třikrát za sebou pykat a 33 vteřin před koncem druhé třetiny inkasovali, kdy Hietanenovu přihrávku usměrnil za Zeppova záda Pesonen. Ve 43. minutě Němci bleskově využili Väänänenovo vyloučení, když Marcel Goc vyhrál buly a Ehrhoff přesnou ránou vrátil potrestaného Fina zpět z trestné lavice.

Vše o hokejovém MS 2013

Po šancích na obou stranách v 57. minutě dokonce otočil stav Ankert, ale za 96 sekund vyrovnal Kontiola, který si ze vzduchu zpracoval puk a Zepp na jeho zakončení nestačil zareagovat. V nastavení rozhodl tři vteřiny po vypršení trestu Marcela Goce Salminen.

"Je těžké ztratit takovým způsobem tři body, ale doufejme, že zítra získaný bod trošku více oceníme," řekl oficiálním stránkám Mezinárodní hokejové federace Ehrhoff. Finský brankář Joni Ortio byl rád, že jeho debut na mistrovství světa nakonec byl vítězný. "Nebyl to lehký zápas, ale to jsem očekával. Máme ale dva body, dokázali jsme otočit výsledek, což je skvělé," prohlásil.