Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Do semifinále extraligy postoupili po sedmých zápasech Plzeň a Třinec

19:38aktualizováno  21:54
TŘINEC/PLZEŇ - Hokejisté Třince využili v rozhodujícím sedmém utkání čtvrtfinále play off extraligy domácího prostředí a po výhře 5:0 nad Spartou postoupili mezi čtyři nejlepší celky. Dva body za gól a asistenci si připsal Martin Adamský, brankář Peter Hamerlík potřetí v sezoně nekapituloval a neprostupná defenziva byla základním stavebním kamenem vítězů.

Třinec - Sparta Praha. Radost třineckých hráčů a malých fanoušků po první brance foto: ČTK

Hlasy trenérů po utkání

Josef Turek (Třinec)
"Na rozhodující utkání jsme se perfektně připravili a soustředili. Pomohl nám první gól, který nás dostal více do hry. Začali jsme pak Spartu přehrávat, přebruslovat a i kondičně jsme na tom byli lépe. Utkání jsme výborně zvládli ve hře dozadu."

Josef Jandač (Sparta)
"První gól, který jsme strašně lacino dostali, byl odrazem celé série. Soupeř dával v celé sérii více takových lacinějších branek, zatímco my jsme se na góly strašně nadřeli. Ani dneska jsme netrefovali branku, tím pádem jsme neměli dorážky, nebylo to ono. Za stavu 0:1 jsme pak udělali dvě hrubé chyby, které soupeř potrestal, to rozhodlo."

Pražané se ani po čtyřech letech nedostali přes čtvrtfinále, naopak Třinec si po roční pauze znovu zahraje o postup do finále. Sedmá partie byla podle očekávání ze všech nejopatrnější a i Třinec, doma navyklý na útočení, se držel zpátky. Psychologická válka o první gól přesto netrvala dlouho. Domácím k němu dopomohl kiks sparťanského brankáře Pince, který v desáté minutě po nedorozumění se Sičákem nepřikryl nahozený puk, ten mu vyklouzl před prázdnou branku a dojíždějící Růžička ho už jen lehce doklepl do sítě.

Třinec, jemuž kvůli disciplinárním trestům z předešlého utkání scházely potrestané opory Polanský s Rothem, vyztužil střední pásmo a soupeř se před Hamerlíka probíjel se značnými problémy. Sparta v závěru první části bez většího efektu promrhala dvě přesilovky v těsném sledu, zato hned v úvodu druhé třetiny přečkala oslabení tři proti pěti, při němž Zíbovu dělovku musel zlikvidovat Pinc.

Postupová tajenka se začala vyjasňovat před polovinou zápasu. Poté co hostující zadák Milam inkasoval od Kloučka ránu pukem, Sparta propadla ve středním pásmu a Peterek uvolnil Květoně, který tváří v tvář prostřelil Pince podruhé. Pražané se marně snažili prorazit soupeřův obranný val, do vyložených šancí se neprokousali. Jen Forman měl smůlu, když mu před odkrytou brankou přeskočil puk hokejku. Defenzivní ostražitost hostů naopak s ubývajícím časem zákonitě polevovala a třetí gól už znamenal citelný zásah do jejich postupových plánů.

Přišel 32 vteřin před pauzou: Sparta se v závěru třetiny nechala strhnout útočením, domácí jí však vypíchli puk a Orsava po sólu od vlastní modré čáry obelstil Pince ukázkovým blafákem. Když hostům v závěru nezabraly ani přesuny v sestavě, bylo o osudu duelu rozhodnuto. Sparťané do domácích bušili s maximálním nasazením, jenže zcela bezvýsledně. Už necelých pět minut před koncem odvolali gólmana, ale než se k něčemu dostali, ztratili ve středním pásmu puk a Adamský zpečetil postup Ocelářů čtvrtou trefou. Hosté pak do prázdné branky dostali ještě jeden gól z Varaďovy hole.

Plzeň zdolala Litvínov 4:3, v semifinále ji čeká pražská Slavia

Milan Razým (Plzeň)
"První dvě třetiny se nesly ve znamení využití přesilových her. Dvakrát jsme vedli, aby to Litvínov záhy otočil. Před poslední dvacetiminutovkou jsme opět stáli těsně před vyřazením. Padla i ostřejší slova, že jestli nechceme, aby to bylo posledních dvacet minut sezony, musíme náš herní projev změnit. Ve třetí třetině se to nastartovalo vyrovnávací trefou a pak se hrál velmi dobrý hokej, kdy obě mužstva mohla strhnout vedení na svou stranu. My byli nakonec šťastnější."

Vladimír Jeřábek (Litvínov)
"Zápas byl vyvrcholením celé série, která byla perfektní a musela se divákům hrozně líbit. Bylo tam všechno, co k hokeji patří. Pěkné góly, nasazení, špičkoví gólmani. Udělali jsme chybu v první minutě třetí třetiny, kdy jsme nechali Plzeň srovnat. Kdybychom odehráli bez inkasovaného gólu sedm, osm minut, myslím, že by se to trochu urovnalo a Plzeň by znervózněla. Tam byl klíč k tomu,

Hokejisté Plzně vyhráli sedmý duel čtvrtfinále play off extraligy proti Litvínovu 4:3 a stejným poměrem uspěli také v celé sérii. Dramatický zápas rozhodl gól Nicholase Johnsona z 52. minuty. V semifinále čeká svěřence kouče Milana Razýma pražská Slavia.

Klíčový duel měl opatrný začátek a slibnější šanci přinesla až první přesilovka po vyloučení domácího Petrušky v polovině šesté minuty. S Kousalíkovým pokusem si ale poradil gólman Mazanec. Následovala série tří početních výhod Indiánů. Vampola a po něm Hollweg v obrovské příležitosti neuspěli, ale 37 vteřin před přestávkou napřáhl Slovák a trefil přesně. Těsné vedení domácích vzalo v průběhu druhého dějství za své. Ve 24. minutě využil přesilovku Sklenička.

Chvilku poté měli pro změnu domácí možnost hrát přes minutu a půl v pěti proti třem a tuto šanci využili zásluhou parádní Kovářovy rány. Po chvilce ale musel na trestnou lavici St. Pierre a Litvínov znovu kontroval Hüblovou povedenou střelou. V 35. minutě musel opustit scénu Hollweg, který za brankou poslal na led Gulu. Jeho trest na pět minut a do konce utkání navíc ještě podpořil Kašpařík a ani hosté přesilovkou pět na tři nepohrdli - na začátku 39. minuty napřáhl Posmyk a poslal svůj tým poprvé v utkání do vedení.

Trošku více klidu do plzeňských řad vnesl už po 53 vteřinách třetí části Kašpařík, jenž stál na konci akce, kterou vypracoval Vlasák. Opětovně vyrovnaným stavem mohl vzápětí pohnout Kovář, při jehož tečované střele měl Francouz pořádnou porci štěstí. Šance měli ovšem i hosté - nejprve nezužitkovali závar v plzeňském brankovišti, poté uháněl osamocený Martynek proti Mazancovi, blafákem do bekhendu neuspěl a dorážející Kubát napálil tyč. Do vedení šli přesto domácí. V 52. minutě napřáhl po vyhraném buly Slovák, jehož ránu umístila mimo Francouzův dosah brusle clonícího Johnsona - 4:3.

Šanci na odpověď ze strany Vervy otupil faulem vysokou holí a celkem čtyřminutovým trestem Trávníček. V přesilovce se do velké šance prosmýkl Vlasák, Francouz ho ovšem vychytal. Když se pak po skončení Trávníčkova trestu provinil ještě Zeman, bylo jasné, že Severočechům příliš času na odpověď nezbude. Power play z jejich strany trvala jen pár vteřin a domácí mohli společně s osmi tisícovkami diváků začít slavit.

Hokejisté Plzně vyhráli sedmý duel čtvrtfinále play off extraligy proti Litvínovu 4:3 a stejným poměrem také celou sérii. V semifinále čeká svěřence kouče Milana Razýma pražská Slavia. Vítěz základní části Zlín vyzve Třinec, který dnes rovněž v sedmém utkání vyřadil Spartu.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 7. zápasy

Třinec - Sparta Praha 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 10. M. Růžička (Adamský), 29. D. Květoň (Peterek, Klouček), 40. Orsava (Zagrapan, Hrňa), 56. Adamský (Hrabal, Rákos), 59. Varaďa (Bonk). Rozhodčí: Jeřábek, Šindler - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4722. Konečný stav série: 4:3.
Třinec: Hamerlík - Hrabal, Zíb, Ovčačík, Galvas, Lojek, Klouček - M. Růžička, Bonk, Varaďa - Klimenta, Rákos, Adamský - D. Květoň, Peterek, Ostřížek - Orsava, Zagrapan, Hrňa. Trenéři: Turek a Janků.
Sparta: Pinc - Pilař, Sičák, Krstev, Gřegořek, Phillip, Jan Hanzlík, Milam - P. Ton, J. Hlinka, Tenkrát - Hovorka, Broš, Jar. Svoboda - S. Treille, Přibyl, I. Rachůnek - Jánský, Bahenský, Forman - od 44. navíc Kočí. Trenéři: Jandač a Votruba.

Plzeň - Litvínov 4:3 (1:0, 1:3, 2:0)
Branky a nahrávky: 20. Slovák (Vlasák, Vampola), 28. Jan Kovář (J. Jeřábek, Martin Straka), 41. Kašpařík (Dvořák, Vlasák), 52. Johnson (Slovák, Martin Straka) - 24. Sklenička (Kubát, Ručinský), 32. Hübl (Lukeš, Ručinský), 39. Posmyk (Martynek, Hanzl). Rozhodčí: Fraňo, Hribik - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 4:9, navíc Hollweg (Plzeň) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:3. Diváci: 7992. Konečný stav série: 4:3.
Plzeň: Mazanec - Slovák, J. Jeřábek, Mozík, St. Pierre, Boháč, Frolo - Johnson, Martin Straka, Jan Kovář - Lev, Vampola, Pletka - Petruška, Kašpařík, Vlasák - Hollweg, T. Sýkora, Dvořák. Trenéři: Razým, Michal Straka, J. Špaček a Pejchar.
Litvínov: Francouz - Kousalík, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Brejčák, Sklenička, Posmyk - Martynek, Hübl, Lukeš - J. Černý, Hanzl, Ručinský - Trávníček, Piroš, R. Pšurný - od 25. navíc Baláž, Lapšanský, Gerhát. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.

Program extraligy

Semifinále
Neděle 24. března - 1. zápas: 18:15 HC Slavia Praha - HC Škoda Plzeň.

Pondělí 25. března - 2. zápas: 18:15 HC Slavia Praha - HC Škoda Plzeň.

Úterý 26. března - 1. zápas: 18:15 PSG Zlín - HC Oceláři Třinec.

Středa 27. března - 2. zápas: 18:15 PSG Zlín - HC Oceláři Třinec.

Čtvrtek 28. března - 3. zápas: 18:15 HC Škoda Plzeň - HC Slavia Praha.

Pátek 29. března - 4. zápas: 18:15 HC Škoda Plzeň - HC Slavia Praha.

Sobota 30. března - 3. zápas: 17:00 HC Oceláři Třinec - PSG Zlín.

Neděle 31. března - 4. zápas: 18:15 HC Oceláři Třinec - PSG Zlín.

Pondělí 1. dubna - případný 5. zápas: 18:15 HC Slavia Praha - HC Škoda Plzeň.

Úterý 2. dubna - případný 5. zápas: 18:15 PSG Zlín - HC Oceláři Třinec.

Středa 3. dubna - případný 6. zápas: 18:15 HC Škoda Plzeň - HC Slavia Praha.

Čtvrtek 4. dubna - případný 6. zápas: 18:15 HC Oceláři Třinec - PSG Zlín.

Pátek 5. dubna - případný 7. zápas: 18:15 HC Slavia Praha - HC Škoda Plzeň.

Sobota 6. dubna - případný 7. zápas: 18:15 PSG Zlín - HC Oceláři Třinec.

Finále
Úterý 9. dubna - 1. zápas: 1 - 2.

Středa 10. dubna - 2. zápas: 1 - 2.

Sobota 13. dubna - 3. zápas: 2 - 1.

Neděle 14. dubna - 4. zápas: 2 - 1.

Středa 17. dubna - případný 5. zápas: 1 - 2.

Pátek 19. dubna - případný 6. zápas: 2 - 1.

Neděle 21. dubna - případný 7. zápas: 1 - 2.

Pozn.: Začátky utkání se mohou měnit podle vysílání České televize, která přenáší všechny zápasy.