Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Do Prahy se valí chuligáni Lechu Poznaň, nejdrsnější z Polska

Sport

  11:36
PRAHA - Fotbalový zápas polské ligy se chýlí pomalu ke konci a domácí fanoušci vytahují bílé kapesníčky. Gesto míří k trenérovi. „V tu chvíli jsme věděli, že je s námi konec. Tlak na vedení klubu byl obrovský,“ popisuje moc polských fanoušků Bohumil Páník, který v roce 2003 působil jako asistent trenéra v Lechu Poznaň.

Ilustrační foto (Před nedávnem nepokoje v pražských ulicích režírovali fanoušci Bohemians a Slavie) foto: Michal Kamaryt, ČTK

Klubu, který proslul nejradikálnějšími fanoušky v Polsku a který se už v úterý představí na půdě pražské Sparty. Rizikovějšího soupeře si český mistr mohl ve 3. předkole Ligy mistrů představit jen stěží.

Dokládají to ostatně i Páníkovy vzpomínky. Společně s Liborem Palou sice nejprve zachránili klub v nejvyšší soutěži, v následující sezoně ale vyhrávali málo. A tak se čekalo se na verdikt místních ultras. "Oni tehdy ten klub vlastně řídili. Jednou nám třeba přerušili trénink. Chtěli si promluvit s hráči," vypráví. "Ptali se třeba hráčů na to, jestli dostávají dost peněz. Kdyby řekli, že ne, byli připraveni si to vyříkat s vedením klubu ručně."

Čtěte také

Vliv nejradikálnějšího jádra v posledních letech s novými majiteli trochu otupěl. Nicméně i tak se mají sparťané na co těšit. Úterní domácí utkání bude zkouškou pořadatelských složek, odveta pak soubojem před nelítostným davem. "Hrát fotbal v Poznani byl vždycky velký zážitek. Celé město žije fotbalem," vzpomíná obránce Lumír Sedláček, který v polských klubech strávil pět sezon.

Fanatismus místních fanoušků má ale i odvrácenou stranu. Lech Poznaň patří mezi nejúspěšnější v zemi i v takzvaném "třetím poločase", tedy v bitkách mezi fanouškovskými kotli. "Chuligáni v Polsku neváhají vytáhnout zbraně, to je tady u nás zakázaný," říká bývalý člen ultras jednoho z českých klubů, který pravidelně jezdí do Polska na fotbalové zápasy. Jméno ale uvést nechce.

"Před patnácti lety v Krakově vytáhli příznivci Cracovie nože a mačety. Od těch dob mají velký respekt." O případu z Krakova nemluví náhodně. Fanoušci fotbalových klubů v Polsku uzavírají družby. A Lech společně s Arkou Gdyně a právě Cracovií Krakov tvoří nejnebezpečnější triádu v zemi. Proti stojí hlavně krakovská Wisla. "Krakovské derby je hodně drsné. V minulosti tam prý dokonce skončil jeden fanoušek se sekyrkou zaseklou v hlavě," říká Sedláček.

Zatímco v Česku se problémoví fanoušci počítají na desítky, u severních sousedů jsou to i tisíce. A navíc jsou výborně organizovaní. "V Polsku se při derby občas prodávají lístky jen na jméno. Příznivci Lechu si s tím nelámou hlavu. Slyšel jsem, že si sami rozhodují, kdo může do kotle. Své lidi mají i mezi pořadateli," vysvětluje Sedláček. I pravidelnými střety vycvičená místní policie mívá občas problém.

Obavy proto neskrývá ani česká policie. "Jejich fanoušci patří mezi vůbec nejnebezpečnější v Evropě, připravujeme rozsáhlá bezpečnostní opatření," potvrzuje mluvčí pražské policie Eva Miklíková.  Podle jejích odhadů by mezi pondělním večerem a úterním odpolednem měla dorazit tisícovka fanoušků. Hlas z tábora českých hooligans ale mluví o pětinásobku.

"Hodně z nich se do sektoru hostů nedostane a bude se pokoušet koupit lístek na černém trhu. Ale i tak bude velká část mimo stadion. Důležité je být v Praze," říká. Domluvená bitva s radikálními příznivci pražské Sparty je ale nepravděpodobná. "Proti Polákům tu těžko někdo půjde," dodává.