Djokovič světovou jedničkou? Antuka napoví

13:58
MIAMI/PRAHA - Pokud chce srbský tenista Novak Djokovič na první místo žebříčku ATP, musí svého španělského konkurenta Rafaela Nadala začít porážet i na jeho nejoblíbenějším povrchu - antuce.

Novak Djokovič. foto: ČTK

Kdyby tenisté začínali každý rok od nuly, nezpochybnitelným králem světového žebříčku by teď byl Novak Djokovič. Na okruhu ATP letos ještě neprohrál. Třikrát porazil Rogera Federera, v nedělním finále turnaje v Miami podruhé i Rafaela Nadala. Jeho vítězná šňůra se protáhla už na 24 zápasů a zbývá mu jen jedna výhra, aby dorovnal historicky druhou nejdelší sérii legendárního Ivana Lendla z roku 1986 (rekord drží John McEnroe, který o dvě sezony dříve vyhrál 39 zápasů).

Jenže body do žebříčku ATP se počítají za 52 týdnů a hráči je musí

Kdy může být Djokovič číslem jedna?

Reálná varianta - až na podzim
I s přehlédnutím k současné životní formě Djokoviče teď příchází měsíce ve znamení Rafaela Nadala. Španěl nemá na antuce konkurenci už roky a také na trávě je lepší než srbský tenista. Djokovičův útok na post světové jedničky tedy začne až v srpnu, kdy se do programu ATP vrací turnaje hrané na tvrdých površích. Na těch je rodák z Bělehradu nejsilnější.

Šance - po Wimbledonu
Djokovič by musel Nadala vyřadit a k tomu ještě vyhrát oba blížící se grandslamy French Open a Wimbledon. Navíc by musel spoléhat na to, že Nadal neobhájí loňská vítězství ze tří antukových turnajů série Masters a poztrácí body.

Utopie - po Roland Garros
Španělský vládce žebříčku se vážně zraní nebo ho potká nepravděpodobná výkonnostní krize a na antukových turnajích začne vypadávat v prvních kolech. Stále ale platí, že Djokovič by musel nasbírat velké množství bodů

obhajovat. Proto je Djokovič i přes životní formu stále za současným tenisovým králem Nadalem se ztrátou 3170 bodů.

"Ale pokud bude hrát tak jako dosud, může mě během pár měsíců předhonit," přiznává čtyřiadvacetiletý Španěl. "Souhlasím. Vše nasvědčuje tomu, že to Djokovič může dokázat. Jen to nějakou dobu ještě potrvá," přidává se i Jan Kodeš, český držitel tří grandslamových titulů.

Otázka ovšem zní: Kdy se to může srbskému hráči podařit?
Turnaje na tvrdých površích nyní střídají antukové podniky. A oranžová hlína jako by byla Nadalovým přirozeným prostředím. Loni na ní získal takzvaný "Red Slam", tedy vyhrál všechny antukové turnaje série Masters – Monte Carlo, Řím, Madrid i Roland Garros, pařížský grandslam.

"Všichni víme, že antuka je jeho oblíbený povrch. Pokud chci být jednička, musím hrát dobře po celý rok. Rafa to umí, a proto je pro mě pořád nejlepší na světě," zůstává skromný Djokovič.
Antuková dominance však pro Nadala znamená i jednu nevýhodu. Během dubna a května obhajuje 5000 bodů a každé jeho klopýtnutí bude šancí pro srbského pronásledovatele.

"Rozhodne se hlavně na grandslamech, kde může nejvíc ztratit a Djokovič naopak nejvíc získat. Pokud chce ale Nadala ještě letos přeskočit, měl by ho minimálně jednou vyřadit i na menších antukových turnajích," radí Kodeš.

Tráva? Tam bych ještě neodepisoval Federera

To se lehce říká, ale hůř udělá. "Djoker" sice španělského rivala devětkrát porazil, ale pokaždé na tvrdém povrchu. Na antuce a trávě, kde je zdaleka nejslabší, jedenáctkrát prohrál. Rodák z Bělehradu nedávno slíbil, že udělá maximum pro to, aby se na neoblíbených podkladech zlepšil. "Podívejme se na Nadala. Taky neuměl hrát na trávě, a loni vyhrál podruhé Wimbledon. Novak zapracoval na úderech, servisu, pohybu a věří si. Nevím, proč by nemohl ve vítězné šňůře pokračovat," míní Kodeš, jenž rovněž býval výborný antukář – dvakrát si odvezl titul z French Open.

V roce 1973 ale vyhrál i Wimbledon, jenž může být další Djokovičovou šancí, jak se vyhoupnout na tenisový Olymp. Tam mu ale kromě obhájce titulu přibude ještě další velký soupeř – Federer. "Na trávě bych ho ještě neodepisoval," varuje Kodeš před umem Švýcara, který v All England Clubu slavil šestkrát.

Nadal vs Djokovič

Novak Djokovič (Srbsko, 23 let)
Nyní v žebříčku ATP: 2. místo (9700 bodů)
Kolik bude obhajovat bodů na antukových turnajích: 945 (Řím, Bělehrad a Roland Garros - čtvrtfinále, Monte Carlo - semifinále)
Kolik bude obhajovat bodů na travnatých turnajích: 740 (Londýn - 3. kolo, Wimbledon - semifinále)

Rafael Nadal (Španělsko, 24 let)
Nyní v žebříčku ATP: 1. místo (12870 bodů)
Kolik bude obhajovat bodů na antukových turnajích: 5000 (Monte Carlo, Řím, Madrid, Roland Garros - vítěz)
Kolik bude obhajovat bodů na travnatých turnajích: 2045 (Londýn - čtvrtfinále, Wimbledon - vítěz)