Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto

Přemožitel Čechů končí, finále v Paříži si zahrají Djokovič a Nadal

US Open

15:46
PAŘÍŽ - Finále mužské dvouhry grandslamového Roland Garros bude mít v neděli očekávané složení. Srbský tenista Novak Djokovič vyzve Španěla Rafaela Nadala. Djokovič porazil v semifinále Lotyše Ernestse Gulbise, překvapení turnaje, ve čtyřech setech. Nadal zase smetl britského soupeře Andyho Murrayho 6:3, 6:2, 6:1.

Rafael Nadal slaví postup do finále Roland Garros. foto: Reuters

Dva nejlepší hráči světového žebříčku se v pařížské antuce střetnou znovu po roční pauze. V roce 2012 slavil Nadal, stejně jako v dalších sedmi případech. Španělský hráč usiluje o devátý titul z Roland Garros. Djokovič zase touží završit v Paříži kariérní grandslam. Pohár mušketýrů mu zatím ve sbírce velkých titulů chybí.

Djokovič postoupil po výsledku 6:3, 6:3, 3:6, 6:3. Proti přemožiteli českých fedcupových reprezentantů Štěpánka a Berdych i legendárního Federera nepředvedl žádný oslnivý výkon, ovšem ani Gulbisovi nevyšlo utkání tak jako ta předchozí.

"Necítil jsem se úplně dobře. Jsem rád, že jsem to v těch obtížných podmínkách zvládl," řekl vítěz v rozhovoru na kurtu a narážel na velké vedro.

Centrální pařížský kurt Philippe Chatrier během semifinále Nadal - Murray.

Srb si v Paříži zahraje ve finále podruhé. Celkově to bude jeho 13. účast v posledním zápase na grandslamu.

Nadal možná až nečekaně hladce přemohl Murrayho, povolil mu pouze šest gamů a za 100 minut prosvištěl dál. Vítěznou šňůru prodloužil na 34 zápasů. Dvacátou účastí v grandslamovém finále přeskočil v historické tabulce Ivana Lendla, bývalého Murrayho kouče. O čtyří víc má Roger Federer.

"Myslím, že to byl jeden z nejpovedenějších zápasů, co jsem tady odehrál. Je neskutečné, že jsem tu podeváté za deset let ve finále. Ale je to můj oblíbený turnaj, díky za podporu," poděkoval Nadal v pozápasovém interview divákům.

Djokoviče vypískali za rozmlácenou raketu

Gulbis se držel v duelu proti světové dvojce do stavu 2:2 v prvním setu. Dokonce si vypracoval dva brejkboly, v dalším gamu předvedli oba tenisté skvělou výměnu, kterou nakonec Gulbis vyhrál. I tak přišel o podání. Na první servis se Lotyš nemohl tolik spolehnout, netrefoval forhendy do kurtu a nezvládal důležité momenty. Jako třeba za stavu 3:5, kdy dvojchybou nabídl Djokovičovi setbol.

Druhý set byl hodně podobný s tím, že první brejk získal Srb až za stavu 3:4 - také díky dvojchybě soupeře - a za 74 minut vedl 2:0 na sety.

Novak Djokovič nebyl se svým výkonem zcela spokojen, vzteky i rozmlátil raketu...

... po zápase si ale oddychl a objal se s Ernestsem Gulbisem.

Až ve třetí sadě Gulbis ukázal, proč na pařížské antuce vyřadil několik favoritů a dere se do elitní tenisové společnosti.

Zpřesnil hru, udělal pouze pět nevynucených chyb, přitom za první dva sety mu jich napočítali 30.

Za stavu 4:3 poprvé prorazil přesným bekhendem po čáře podání soupeře a esem pak snížil stav. Když odcházel na lavičku, zívl. "Pohodička," jako by vzkazoval, že ho atmosféra nesvázala.

Rafael Nadal vs. Novak Djokovič

• celková bilance je 22:19 ve prospěch Španěla
  • ve finále grandslamu se utkají pošesté, Djokovič vyhrál třikrát
  • na antuce vede Nadal 13:4 (z toho v turnajovém finále 5:4)
  • poslední čtyři zápasy (od finále loňského US Open) vyhrál Djokovič

Ale čtvtý set lotyšský hráč nezahájil ideálně. Po ztraceném podání prohrával 0:2, ale povedl se mu re-brejk a vyrovnání na 2:2. Djokovič vzteky praštil raketou a musel se omluvit fanouškům na centrálním kurtu, kteří na něj bučeli. "Nemělo by se stávat to, co se stalo ve třetím setu. Musím na tom zapracovat," prohlásil srbský bojovník.

Srb nakonec udolal Gulbise v závěru díky zkušenostem. V osmé hře zase vyhrál klíčovou výměnu, soupeři sebral podání, i když prohrával 0-30.

Nadal na kurtu dominoval

Těžko mohlo být utkání jednoznačnější. Nadal od začátku do konce na kurtu dominoval. "Mám šanci, ale musím hrát skvělý tenis," přemýšlel Murray před startem zápasu. Jenže ve skutečnosti byl bez šance. Částečně svoji vinou, protože skvělý tenis nehrál, na druhou stranu Španěl mu nic nedovolil. "Byl to špatný den," prohlásil na tiskové konferenci poražený. "Musím rychle přepnout myšlenky na trávu," doplni olympijský šampion z Londýna 2012.

Za deset minut už to bylo 3:0 s brejkem, Murray se vezl podstatě celý zápas. Vůbec se mu nedeřilo, vypadal otráveně, unaveně, bez energie. Stačí nechat mluvit statistiky utkání: Nadal 91 procent míčů po prvním podání, Murray neměl jediný brejkbol, zato španělský hráč ze šesti možností k brejku šest využil.

Andy Murray na pařížském grandslamu skončil před branami finále.

Nadal byl bezchybný od základní čáry i na síti. Když ve třetím setu sebral Britovi podání a šel do vedení 2:1, diváci se bavili po svém. Rozjeli mexickou vlnu a chvíli nedbali výzev umpirového rozhodčího, aby se uklidnili.

Tenisu se v horkém odpoledni moc neužili. O to víc se mohou těšit na nedělní souboj. Pokud Nadal prohraje, pustí Djokoviče zpátky na tenisový trůn. V případě výhry získá 14. triumf na turnajích velké čtyřky a zase posune dál svůj antukový rekord.

"Vím, že to bude fyzicky náročný zápas. Jsem na to připraven," vyhlašuje 27letý Srb. Co na to o rok starší Španěl?

Češkám semifinále nevyšlo

V pátek si semifinále zahrály také dvě české reprezentantky. Markéta Vondroušová v soutěži juniorek ani Lucie Hradecká ve čtyhře však neuspěly.

Čtrnáctiletá Vondroušová z I. ČLTK Praha sehrála vyrovnanou bitvu s osmou nasazenou Darjou Kasatnikovou z Ruska 2:6, 6:4 a 4:6. I přes tento výsledek má za sebou talentovaná Češka výborný turnaj, vždyť na Roland Garros zažila grandslamovou premiéru. Navíc Vondroušová ještě může vyhrát - nebo alespoň postoupit do finále - ve čtyřhře.

Hradecká nenaváže na deblový titul z roku 2011, který vybojovala s bývalou partnerkou Andreou Hlaváčkovou. S novou parťačkou Michaelou Krajicekovou z Nizozemska se však dostaly daleko, spolupráce jim svědčí.

V semifinále Hradecká s Krajicekovou podlehly Saře Erraniové a Robertě Vinciové, předloňským šampionkám a turnajovým dvojkám z Itálie, 2:6, 1:6.

Čtyřhra - semifinále:

Hsieh Su-Wei, Pcheng Šuaj (1-Tchaj-wan/Čína) - Muguruzaová, Suárezová (Šp.) 6:2, 5:7, 6:2.