Nišikori, Djokovič a Serena jsou v semifinále, Murray a Wawrinka končí

7:36
NEW YORK (od našeho zpravodaje) - Tenisové US Open vidělo dvě napínavé čtvrtfinálové bitvy mužů. Nejprve tenista Kei Nišikori v pěti setech porazil Stana Wawrinku, poté Novak Djokovič ve večerním zápase zdolal Andyho Murrayho. Mezi ženami prošly do semifinále Jekatěrina Makarovová a Serena Williamsová. A v deblu si o finále zahraje Barbora Záhlavová-Strýcová.

Serena Williamsová slaví další výhru na US Open. foto: ČTK/AP

Byl to mimořádně očekávaný zápas. Vítěz z roku 2011 proti šampionovi z roku 2012. Souboj dvou velkých rivalů, ale i kamarádů, jejichž data narození dělí pouhý týden.

Novak Djokovič versus Andy Murray.

A jejich duel skutečně nabídl drama; mimořádnou podívanou však nebyl. Místy oba předváděli úctyhodné výměny plné zvratů, kdy chvíli útočil jeden a druhý se obdivuhodně bránil, pak zase naopak. Jenže častěji zápas nabídl momenty, kdy jeden hráč válel, zatímco druhý se trápil.

Po třech hodinách a 33 minutách se nakonec radovala světová jednička Djokovič po výsledku 7:6 (7:1), 6:7 (1:7), 6:2, 6:4. Poosmé v řadě tak prošel srbský vládce žebříčku na US Open do semifinále.

Jejich zápas končil až po půlnoci - a původně se zdálo, že může trvat až do rána. První, mimořádně vyrovnaný set ovládl Djokovič v tie-breaku po 73 minutách. Druhý měl opačný průběh, to ve zkrácené hře slavil Murray.

Radující se Djokovič.

Djokovič byl tou dobou na kurtu horší hráč. Brit diktoval výměny, získával body zejména po neuvěřitelně přesných a razantních forhendech křížem. Srba tím vyvedl z jistoty a světová jednička nečekaně často kazila.

Murraymu však jeho skvělá forma nevydržela. Ve třetím setu brzy ztratil servis a Djokovičův náskok už nedohnal. Naopak přišel o podání v závěru sady ještě jednou - 2:6.

Ve čtvrté se ještě zmohl na odpor, působil ale unaveněji než jeho soupeř. Za stavu 3:4 si nechal zavolat fyzioterapeuta, jenže na dvorci se poté už příliš dlouho nezdržel. O dva gamy později ztratil servis a tím i celý zápas.

"Vydali jsme ze sebe to nejlepší, i když to někdy nebyl nejhezčí tenis," uznal po zápase Djokovič. "Proti Andymu to nikdy není jednoduché."

A jednoduché to jistě nebude ani proti Nišikorimu... "Ale na to teď nemyslím. Teď se chci hlavně dostat do postele," říkal Srb. Hodiny v New Yorku už tou dobou překročily první hodinu ranní...

Nišikori zvládl další čtyřhodinový zápas

Leckdo ho odepisoval už předem. Zdálo se nepravděpodobné, že by Kei Nišikori po více než čtyřhodinové osmifinálové bitvě s Milosem Raonicem zvládl zregenerovat natolik, aby se ve čtvrtfinále vyrovnal odpočatějšímu Stanu Wawrinkovi.

On se mu nejen že vyrovnal. Nišikori ho porazil. Po další obrovské bitvě.

Na časomíře svítily 4 hodiny a 15 minut, tedy jen o 4 minuty méně, než trval duel s Raonicem. Vítěz byl ale v obou případech stejný. Kei Nišikori prošel poprvé v kariéře do grandslamového semifinále a stal se prvním Japoncem od roku 1918, který něco takového dokázal.

Wawrinku porazil po pětisetové bitvě 3:6, 7:5, 7:6 (9:7), 6:7 (5:7), 6:4. "Cítím se úžasně," pravil po dalším hrdinském výkonu.

Kei Nišikori.

Na začátku přitom působil unaveně, snadno odevzdal první servis a posléze i první set nabuzenému Wawrinkovi. Ve druhém setu se ale zlepšil, dokázal držet se Švýcarem krok.

A pak přišla dvojchyba, která možná rozhodla celý zápas.

Wawrinka podával za stavu 5:6 a 30-40 ve druhém setu. Druhý servis zkusil riskantně, jenže nevyšel mu a set získal Nišikori. Japonec poté definitivně "obživnul" a byl stále nebezpečnější.

Ve třetím setu vzal Wawrinkovi podání a utekl do vedení 5:2. Za stavu 5:3 pak přišel moment, který ho mohl stát celý zápas. Nišikori dobíhal Švýcarův lob, byl u něj včas, mohl ho v klidu vrátit forhendem na druhou stranu. Místo toho zkusil riskantní úder mezi nohama a trefil síť. Dva brejkboly!

Wawrinka, který byl v třetím setu do té doby horší, se chytil. Vzal Nišikorimu podání a set dotáhl do tie-breaku. V něm však nevyužil setbol a nakonec prohrál 7:9.

Zkraje čtvrtého setu si nechal Nišikori ošetřovat. Že by se na něm jeho náročný program přece jen podepsal? Wawrinka si pak držel svůj servis jistěji, Japonec však dokázal vybojovat další tie-break. V něm stáhl vedení 0:4, jenže za stavu 5:5 udělal postupně dvě chyby a čtvrtý set byl Švýcarův.

Přišel čas páté, rozhodující sady.

Nišikori vypadal unaveně. Servis si držel s obtížemi. Jenže Wawrinka ani jeden ze tří nabídnutých brejkbolů nevyužil. A pak, v kritický moment, selhal. Za stavu 4:5 a 15-30 udělal dvojchybu. A ze dvou mečbolů se už nevzpamatoval.

Prohrál, přesto mu dvorec Arthura Ashe tleskal. Ještě více však aplaudoval vítězi. "Snad se dokážu zotavit a připravit na další bitvu v semifinále," zadoufal svěřenec bývalé světové dvojky Michaela Changa.

Azarenková den před zápasem zvracela, čtvrtfinále nezvládla

Šestadvacetiletá Ruska Makarovová už čtyřikrát hrála na grandslamech čtvrtfinále, do semifinále však prošla letos poprvé. Dokonce bez ztráty setu!

Ve dvou sadách vyřídila i Viktorii Azarenkovou, bývalou světovou jedničku a dvojnásobnou finalistku US Open, jejíž letošní sezonu výrazně poznamenalo zranění nohy. Klíčovým momentem čtvrtfinále byl závěr prvního setu, kde si Běloruska za stavu 4:5 neudržela vedení 40:15 při servisu a důležitý game ztratila.

Ze ztráty servisu už se nevzpamatovala, naopak si do konce setu prohrála ještě jeden game při vlastním podání a s turnajem se rozloučila po prohře 4:6, 2:6. Jelikož nedokázala obhájit body za loňské finále, vypadne Azarenková v novém vydání žebříčku z elitní dvacítky.Ve druhé sadě si rovněž obě hráčky zprvu držely servis, za stavu 3:2 pro Makarovovou však Azarenková nezvládla několik výměn, ztratila servis a v návalu zlosti rozmlátila svou raketu.

Viktoria Azarenková

Po zápase mluvčí Bělorusky uvedl, že se Azarenková včera otrávila jídlem, zvracela a zrušila trénink. Přesto se na zdravotní problémy nechtěla vymlouvat.

To Makarovová zářila: "Jsem ráda, že se mi konečně povedlo dostat se do semifinále. Bylo úžasné hrát na kurtu Arthura Ashe, nikde jinde není takové publikum."

Ruska podle očekávání vyzve světovou jedničku Serenu Williamsovou. Ta sice ve čtvrtfinále s Flavií Pennettaovou prohrála první tři gamy, ale pak už zápasu suverénně vládla.

Italku porazila za 63 minut 6:3, 6:2 a dál sní o šestém titulu z US Open. "Soupeřka začala zápas výborně, dobře returnovala. Ale pak jsem se zlepšila, užívala jsem si to a vyhrála jsem zaslouženě," řekla po 19. výhře ve Flushing Meadows v řadě.

České derby v deblu ovládla Záhlavová-Strýcová

Letos v březnu na turnaji v Indian Wells se poprvé daly ve čtyřhře dohromady Barbora Záhlavová-Strýcová a 43letá Kimiko Dateová-Krummová z Japonska. A na svém šestém společném turnaji prošly do grandslamového semifinále.

Pomohla jim k tomu výhra nad jiným česko-asijským párem. Ve čtvrtfinále porazily osmou nasazenou dvojici Andrea Hlaváčková a Čeng Ťie z Číny 6:3, 4:6, 6:3. Po výhře nad čínsko-tchajwanským párem Pcheng Šuaj a Hsieh Su-wei, které byly na US Open nasazenými dvojkami, tak vyřadily další favoritky.

"Jsme moc spokojené s tím, jak jsme dnes hrály. A doufáme, že to nebude konečná," řekla Záhlavová-Strýcová, která se rovněž poklonila své partnerce. "Hrát na této úrovni v jejím věku, to je úžasné."

A Japonka jí kompliment vrátila: "Musím poděkovat Barboře. Jsi neuvěřitelná. Ty jsi ta, která tuto dvojici táhne," vykládala s úsměvem. "Kdo by to řekl, že skoro v 44 letech budu v semifinále. Sama tomu nemůžu uvěřit. Ale jak říkala Bára, ještě není dohráno." Příště čeká na česko-japonský pár ruské duo Jekatěrina Makarovová, Jelena Vesninová.

Tenisové US Open

• MUŽI

Dvouhra - čtvrtfinále:
Djokovič (1-Srb.) - Murray (8-Brit.) 7:6 (7:1), 6:7 (1:7), 6:2, 6:4
Nišikori (10-Jap.) - Wawrinka (3-Švýc.) 3:6, 7:5, 7:6 (9:7), 6:7 (5:7), 6:4

• ŽENY

Makarovová (17-Rus.) - Azarenková (16-Běl.) 6:4, 6:2.

Čtyřhra - čtvrtfinále:
Dateová-Krummová, Záhlavová-Strýcová (Jap./ČR) - Hlaváčková, Čeng Ťie (8-ČR/Čína) 6:3, 4:6, 6:3.