Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Spravedlnost po osmi letech. Cechlová dostane olympijský bronz

Sport

  19:02aktualizováno  20:57
LAUSANNE - Česká diskařka Věra Pospíšilová-Cechlová by měla po osmi letech dostat bronz z olympijských her v Aténách. Mezinárodní olympijský výbor kvůli dopingu diskvalifikoval původně třetí Bělorusku Irinu Jatčenkovou.

Věra Cechlová foto: Reuters

O medaile kvůli dopingu přijdou také vítězný koulař Jurij Bělonog z Ukrajiny, bronzová ruská koulařka Světlana Kriveljovová a běloruský kladivář Ivan Tichon, který v Aténách skončil druhý. I u nich byl odhalen anabolický steroid. Podezření visí i nad ruským vzpěračem Olegem Perepečenovem, jehož případ ještě nebyl uzavřen. O své zlaté medaile tak přišli oba olympijští vítězové z vrhu koulí, který se jako jediný tehdy konal na starověkem antickém stadionu v Olympii, kam pořadatelé oba závody situovali.

Ženská vítězka Irina Koržaněnková měla totiž pozitivní test na stanozolol nedlouho po hrách. Cechlová v aténském diskařském finále hodila 66,08 metru a s Jatčenkovou prohrála o pouhých devět centimetrů. Závod tehdy vyhrála Ruska Natalja Sadovová (67,02), jejíž kariéru poznamenal dopingový škraloup dokonce dvakrát, Cechlovou tehdy porazila o 60 cm ještě Řekyně Anastasía Kelesíduová. Medailová bilance české výpravy by se po rozhodnutí MOV měla dodatečně vylepšit na jedno zlato, tři stříbra a pět bronzů.

"Je to příjemná zpráva, ale pořád si myslím, že to bude na dlouhé lokte," řekla Cechlová z Jihoafrické republiky, kde je momentálně na soustředění před sezonou. "Netuším, jak to bude pokračovat, nikdy jsem v takové situaci nebyla," uvedla. Verdikt MOV je důsledkem nedávného zpětného testování vzorků z Atén. Lhůta, během níž mohou být odebrané vzorky uchovány, než budou zničeny, činí právě osm let.

Rogge: Museli jsme počkat na nejcitlivější testovací metody

Celkový součet pozitivních dopingových testů z Atén se nyní zastavil na 31 případech, dosavadním olympijském maximu. "Museli jsme počkat, až nám věda dá co možná nejcitlivější testovací metody, abychom mohli znovu otestovat i vzorky sportovců, které byly tehdy negativní," řekl prezident MOV Jacques Rogge. "A čím více času jim dáme, tím je šance na nové testy vyšší," uvedl funkcionář.

Trojnásobný mistr světa v hodu kladivem Tichon o medaili kvůli dopingu přišel už podruhé v kariéře. Odebrán mu byl i bronz z her 2008 v Pekingu, o dva roky později však odvolací soud CAS jeho potrestání zrušil a medaili mu vrátil, jelikož při testech došlo k chybnému postupu. Podle zástupců MOV je v této dopingové kauze, která obnášela zhruba sto případů nového testování, zahrnuto také dalších pět zatím nejmenovaných sportovců s pozitivními testy.

Příslušné národní federace zveřejněných hříšníků už MOV vyzval k urychlenému odevzdání medailí. Sportovci však jakékoliv provinění a užívání zakázaných substancí odmítají a například koulařka Kriveljovová vzkázala, že cenný kov jen tak nevydá. "Jestli přijdou a budou mi chtít vzít medaili, řeknu jim: 'Jděte k čertu'," oznámila.

Atleti, kteří kvůli dopingu přišli o medaile z letních OH

1984 Martti Vainio (Finsko) 10.000 m stříbro
1988 Ben Johnson (Kanada) 100 m zlato
2000 Marion Jonesová (USA) 100 m zlato
2000 Marion Jonesová (USA) 200 m zlato
2000 Marion Jonesová (USA) 4x400 m zlato
2000 Marion Jonesová (USA) dálka bronz
2000 Marion Jonesová (USA) 4x100 m bronz
2000 štafeta USA 4x400 m zlato
2004 Adrián Annus (Maďarsko) kladivo zlato
2004 Róbert Fazekas (Maďarsko) disk zlato
2004 Irina Koržaněnková (Rusko) koule zlato
2004 Crystal Coxová (USA) 4x400 m zlato
2004 Irina Jatčenková (Bělorusko) disk bronz
2004 Jurij Bělonog (Ukrajina) koule zlato
2004 Světlana Kriveljovová (Rusko) koule bronz
2004 Ivan Tichon (Bělorusko) kladivo stříbro
2008 Ljudmila Blonská (Ukrajina) sedmiboj stříbro
2008 Rašíd Ramzí (Bahrajn) 1500 m zlato
2012 Naděžda Ostapčuková (Bělorusko) koule zlato

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!