Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Déšť ničí Roland Garros, turnaj zaostává. Soud však modernizaci blokuje

US Open

  14:46
PAŘÍŽ/PRAHA - Organizátoři Roland Garros se v posledních letech museli obrnit velkou trpělivostí. Sype se na ně jeden vážný problém za druhým. V dubnu nakonec podlehli tlaku tenistů a zvýšili prémie na 22 milionů dolarů (v přepočtu asi 570 milionů korun). Ale shánění sponzorů na pokrytí astronomických finančních nákladů, které do roku 2016 ještě porostou, je tolik netrápí. Daleko horší je soudní pře o modernizaci areálu ležícího v centru Paříže.

Roland Garros - kurt Philippa Chatriera foto: Reuters

"Jsou dny, kdy se cítím úplně bezmocný. Řešíme spoustu problémů a někdy se toho děje tolik, že nevíme, kde nám hlava stojí," přiznává v rozhovoru pro New York Times ředitel French Open Gilbert Ysern. Antukový grandslam je totiž z turnajů "velké čtyřky" nejmenší. A pořadatelé se zatím marně snaží prosadit plán, ve kterém se areál Rolanda Garrose rozšíří i do přilehlé botanické zahrady. Podobně beznadějné jsou i pokusy o postavení zatahovací střechy nad centrálním dvorcem Philippa Chatriera.

Tenisové Roland Garros zase trápí déšť

Přitom by ji stadion tolik potřeboval, vždyť French Open tak často trápí déšť, který posouvá program zápasů klidně i o několik hodin. Navíc v areálu není mnoho míst, kam se fanoušci mohou před rozmary počasí ukrýt. Konkurence přitom nespí - na Australian Open zastřešují už třetí dvorec, Wimbledon představil projekt na druhý krytý stadion a US Open stojí v cestě stávající architektura hlavního stadionu Arthura Ashe. 

To pařížský grandslam se rekonstrukce dočká nejdřív v roce 2018. A to jen v případě, že Francouzská tenisová federace (FTF) a město Paříž vyhrají dlouhý soudní spor, který brání realizaci plánu. "To je ta naše francouzská mentalita, nic nemůže fungovat normálně. Každý projekt musí narážet na spousty překážek. Nemůžete pohnout stromem nebo záhonem, aniž byste si museli sehnat příslušné povolená. Ale věděli jsme o tom dopředu, proto musíme být trpěliví," vysvětluje šéf FTF Jean Gachassin. Botanická zahrada má totiž status historického monumentu a chrání jí památkáři i ekologové.

Bohaté asijské a arabské země chtějí vlastní grandslam

Městský soud první návrh FTF a zástupců Paříže odmítl, ale momentálně justice šetří nabídku nabídku. "Jsem optimista. Francie si snad uvědomuje, jak důležité je zachování French Open. Celý projekt financujeme skoro sami a oni nám brání v jeho dokončení," zlobí se Ysern. Plán na modernizaci a rozšíření areálu přitom dostal v roce 2011 přednost před přesunutím areálu na okraj Paříže. Projekt, který má stát 340 milionů euro, je však pro dlouhodobou existenci Roland Garros stěžejní.

Tenisové Roland Garros zase trápí déšť

Bohaté asijské a arabské země totiž tlačí na to, aby se grandslamový turnaj konal na jejich území. A nehodlají šetřit na výstavbě zázemí. "Nemají historii a správnou atmosféru, ale mají neomezené ekonomické možnosti. Dříve nebo později budeme bez tohoto projektu ohrožení," přiznává Gachassin. Zatímco Wimbledon sází na tradici nejstaršího tenisového turnaje, Australian Open je v posledních letech na vzestupu a US Open slibuje hráčům nejvyšší prémie, pouze French Open stagnuje.

"Ale každý grandslam má unikátní atmosféru. Jsme soupeři, ale nevadí, když v něčem nestačíme. Hlavně musíme být mnohem lepší než turnaje nižší kategorie Masters 1000," ví Ysern. Proto se French Open pustí alespoň do modernizace centrkurtu Philippa Chatriera a připraví ho na chvíli, kdy dostane povolení jej i zastřešit. Kvůli projektu však postupně zmizí atmosférické dvorce číslo 1 a 2. "Bohužel to jinak nejde. Ale ujišťuji fanoušky, že naším cílem je, aby French Open neztratilo nic ze svého kouzla," tvrdí Ysern.

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...