Slavia prohrála v Jihlavě, Boleslav i Bohemians si s chutí zastřílely

18:41aktualizováno  22:44
PRAHA - Fotbalová Synot liga odkrojila další část ze svého sezonního programu. Sobotní duely desátého kola patřily převážně domácím týmům, výjimku tvoří jen výhra Ostravy na hřišti Slovácka. Nejatraktivnější souboj byl k vidění v Boleslavi, kde domácí nasázeli Brnu pět branek. Bohemians zase přehráli Budějovice 3:0. Naopak Slavia se trápí, prohrála už popáté v řadě.

Fotbalisté Jihlavy se radují ze vstřelené branky do sítě Slavie. foto: MAFRA - Petr Lemberk

Fotbalisty Mladé Boleslavi nasměrovaly ke čtvrté domácí výhře v řadě povedené úvody obou poločasů. Během prvních sedmi minut skórovali do sítě Brna Jasmin Ščuk a Lukáš Hůlka, v úvodní minutě druhého poločasu přidal třetí gól Michal Ďuriš, který se poté prosadil ještě v 63. minutě. Za hosty snížil Stanislav Vára a Pavel Košťál si dal vlastní gól.

„Do zápasu jsme vstoupili dobře, v první desetiminutovce jsme dali dva góly a díky tomu jsme pak mohli ve větším klidu uplatnit to, co jsme chtěli hrát. Měli jsme rychlý přechod dopředu a vytvářeli jsme si nebezpečné situace,“ hodnotil domácí kouč Karel Jarolím.

„Vyšel nám i vstup do druhé půle, třetí gól nás uklidnil. Jsme spokojeni se třemi body, potvrdili jsme remízu v Liberci a o reprezentační přestávce můžeme v klidu pracovat.“

Jihlava při premiéře kouče Kučery porazila Slavii

Jedinou branku zápasu dal v 25. minutě Vladimír Kukol a Vysočina tak o bod přeskočila Hradec Králové a už není poslední.

Oba trenéři před vzájemným zápasem sáhli ke změnám v sestavě. V domácí překvapivě chyběl dosavadní kapitán Vaculík, z Prahy zase nepřijel kapitán Latka a ani nejlepší střelec týmu Milan Škoda. Změny byly v úvodu znát spíše na straně Jihlavy, protože Slavie byla lepším týmem, ale bez jakéhokoliv efektu.

Hosté po zbytek zápasu hrozili jen po nákopech do vápna a standardních situacích, Jihlava si první domácí výhru v sezoně pohlídala. Naopak Pražané natáhli černou sérii a v lize prohráli už pátý zápas za sebou.

„Myslím, že za výkon v celém utkání jsme si vítězství i zasloužili. Měli jsme podle mého názoru dost šancí na to, abychom výhru potvrdili,“ konstatoval sportovní manažer Jihlavy Josef Jinoch.

Bohemians proti Budějovicím dominovali ve druhé půli

O třetí výhře "klokanů" z posledních čtyř zápasů rozhodli v Ďolíčku v rozmezí třinácti minut druhé půle Kolumbijec John Mosquera, Josef Jindřišek z penalty a Jakub Rada. Jihočeský nováček naopak v nejvyšší soutěži pošesté za sebou nevyhrál a v pátém z posledních šesti soutěžních zápasů neskóroval.

„První poločas potvrdil, že soupeř nám samozřejmě nenechal prostor na kombinaci. O přestávce jsem mužstvu vyčítal, že ve hře dopředu jsme byli špatně postavení. Tam vznikaly určité problémy. Říkali jsme si už dříve, že většina zápasů se dá rozhodnout až ve druhém poločase a že dokážeme tempo stupňovat. Povedlo se,“ řekl trenér Bohemians Roman Pivarník.

Jhon Mosquera

Příbram doma poprvé v sezoně vyhrála, zdolala Hradec

Tým od Litavky vyhrál i třetí utkání pod novým koučem Pavlem Tobiášem a zároveň se dočkal také prvního domácího vítězství v sezoně. Rozhodl o něm v 74. minutě hlavičkou Kapverďan Fernando Neves. Nováček z Hradce počtvrté za sebou prohrál a klesl na poslední místo.

Předchozí tři vzájemné duely skončily bez branek a opatrný průběh mělo i sobotní utkání. Hradec jako by chtěl hned v úvodu zlomit více než šestnáctileté čekání na ligový gól v Příbrami, aktivita mu ale vydržela jen krátce. Domácí vyhráli zaslouženě, po většinu utkání kontrolovali hru.

„Byl to klasický zápas o šest bodů, oba týmy vycházely ze zajištěné obrany. Vážím si toho, že hráči k tomu takhle přistoupili. Odehrát šest poločasů bez obdržené branky je velký kus umění, udělali jsme obrovský kus práce v organizaci hry. Dostali jsme se z té špatné situace zpět do hry a můžeme teď v klidu pracovat. To je nejdůležitější,“ pravil Pavel Tobiáš - kouč Příbrami.

Červená karta a gól v nastavení. Ostrava loupila na Slovácku

Vítězství Baníku vystřelil v 90. minutě obránce Michal Frydrych, který využil přesilovku po vyloučení Tomáše Rady v 59. minutě. Ještě před tím v první půli poslal hosty do vedení Francis Narh a těsně před přestávkou vyrovnal Marek Havlík.

Trenér Slovácka Habanec po vysoké prohře v minulém kole v Teplicích pozměnil obranné řady, ale Baník přesto v úvodu utkání získal převahu. Domácí se dlouho nemohli dostat do tempa, nedařilo se jim založit kloudný protiútok a snaha o nakopávané míče na nejlepšího střelce ligy Doška končila na nepřesnostech. Slovácko na domácí půdě nebodovalo po čtyřech zápasech.

„Dokázali jsme eliminovat silnou zbraň Slovácka, kterou je nátlaková kombinační hra. Po vstřeleném gólu jsme měli ještě jednu slibnou příležitost, kterou jsme neproměnili. Před koncem poločasu jsme inkasovali gól za situace, kterou jsme mohli vyřešit lépe. Po vyloučení Rady jsme byli dostatečně trpěliví a čekali na příležitost, abychom mohli zápas rozhodnout. Podařilo se to až v poslední minutě,“ pravil kouč Ostravanů Tomáš Bernady.

10. kolo první fotbalové ligy

FK Mladá Boleslav - Zbrojovka Brno 5:1 (2:0)

Branky: 46. a 63. Ďuriš, 4. Ščuk, 7. Hůlka, 78. vlastní Košťál - 54. Vávra. Rozhodčí: M. Paták - Moláček, Vaňkát. ŽK: Ďuriš - Buchta. Diváci: 2892.

Vysočina Jihlava - Slavia Praha 1:0 (1:0)

Branka: 25. Kukol. Rozhodčí: Marek - Pelikán, Nádvorník. ŽK: Kukol (Jihlava). Diváci: 3593.

Bohemians Praha 1905 - Dynamo České Budějovice 3:0 (0:0)

Branky: 61. Mosquera, 65. Jindřišek z pen., 74. J. Rada. Rozhodčí: Zelinka - Hájek, Peřina. ŽK: Šmíd - P. Novák, Michal Škoda, Brunclík, Kalod. Diváci: 4202.

1. FK Příbram - FC Hradec Králové 1:0 (0:0)

Branka: 74. Neves. Rozhodčí: Franěk - Kubr, Fišer. ŽK: P. Mareš, Chleboun (oba Hradec).

1. FC Slovácko - Baník Ostrava 1:2 (1:1).

Branky: 42. Havlík - 19. Narh, 90. Frydrych. Rozhodčí: Proske - J. Paták, Vysloužil. ŽK: T. Rada, Diviš, Reinberk. ČK: 59. T. Rada. Diváci: 5658.