Praze vládne Sparta. Derby vyhrála díky bývalým slávistům 2:0

19:45aktualizováno  29. září 0:04
PRAHA - Derby ovládla Sparta. Fotbalová Slavia se vypjala k výbornému výkonu, ale body nemá. V 280. derby pražských "S" vyhráli Letenští 2:0. Šance sice měli domácí, ale góly ve druhém poločase stříleli hosté - nejdřív se trefil Lukáš Vácha, pak centr Bořka Dočkala si do vlastní sítě srazil Bortel. Pikantní je to, že to oba vyrostli ve Slavii.

Radost sparťanů. Zleva Dočkal, Vácha a Lafata. foto: MAFRA - Michal Šula

Do konce zápasu zbývala půlhodina, když slávisté před svým pokutovým územím faulovali Vacka. Ke střele se chystal Lafata, ale znenadání vypálil Vácha. Krásně se trefil přes zeď k pravé tyči, na což brankář Rakovan nedokázal zareagovat.

Tak vypadal klíčový moment nejslavnějšího zápasu v české lize. Gól je navíc o to pikantnější, že Vácha je slávistickým odchovancem. Však mu to také domácí příznivci připomněli štiplavým textem na transparentu.

ROZHODUJÍCÍ GÓL. Rakovan se na přímý kop Váchy natahoval marně.

Sparta přitom lepší nebyla. Proti pozorné obraně soupeře si dokonce nevytvořila jedinou stoprocentní šanci ze hry. Hrálo se zkrátka typické derby - bojovné, v třaskavé atmosféře, ale žádný krásný a ofenzivní fotbal.

Slavia, která i napodruhé pod novým trenérem Koubkem těsně prohrála a zůstává na sestupové příčce, předvedla bojovný výkon. A v prvním poločase si dokonce vytvořila víc brankových příležitostí.

Tu první neproměnil ve 26. minutě útočník Škutka. Slovenský útočník se dostal k centru Nevese, jenž v červenobílém dresu nastoupil vůbec poprvé, a vystřelil. Míč se však odrazil od zad sparťanského obránce Costy.

Také druhou šanci měl Škutka. Těsně před přestávkou hlavičkoval po rohovém kopu, ale brankář Vaclík jeho pokus vytáhl na roh.

Ve druhém poločase pokračoval bojovný zápas bez větších šancí na obou stranách. Tím víc o sobě dávali znát fanoušci. Kvůli těm sparťanským se zápas několikrát přerušil, protože na hrací plochu házeli světlice, dýmovnice a další předměty.

Až půl hodiny před koncem ukončil bezgólový stav Vácha...

Slavia se pak sice snažila ještě výsledek zachránit a rozhodně nevypadala jako předposlední tým ligy, ale velkou šanci už si nevypracovala. Jen pár náznaků. Sparťanského brankáře Vaclíka však k velkým zákrokům nedonutila - domácí jen stříleli několikrát vedle.

Za tento zákrok uvdel Kisel druhou žlutou kartu.
Kisel byl vyloučen.

Druhá žlutá karta = vyloučení. Kisel derby nedohrál.

Závěr ještě okořenilo vyloučení slávisty Kisela, který po podklouznutí zajel do brankáře Vaclíka. Druhá žlutá = červená. Byť se kvůli tomu domácí kapitán hodně vztekal.

Oslabená Slavia v nastaveném čase ještě inkasovala - centr dalšího bývalého slávisty Dočkala si do vlastní branky srazil Bortel.

Pokračují tak série na obou stranách. Slavia čeká na bod už čtyři zápasy, zato Sparta drží dosavadní neporazitelnost. V aktuálním ligovém ročníku ztratila body jen za remízu s Viktorií Plzeň.

Slavia Praha - Sparta Praha 0:2 (0:0)

Branky: 61. Vácha, 90.+3 vlastní Bortel. Rozhodčí: L. Kovařík - Pelikán, Moláček. ŽK: Dostál, Kisel, Gecov - Vácha. ČK: 90. Kisel. Diváci: 15.884.

Slavia: Rakovan - Dostál (86. Koreš), Dobrotka, Bortel, Neves - Gecov, Zmrhal (72. Lička) - Štěpán, Kisel, Juhar - Škutka (62. Škoda). Trenér: Koubek.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Vácha - Dočkal, Hušbauer, Vacek (69. Matějovský), Krejčí (86. Konaté) - Lafata (77. Bednář). Trenér: Lavička.