Derby je víc než zápas s Plzní. Lidi si vítězství zasloužili, radoval se Lafata

8:30
PRAHA - Na tvářích namalované klubové barvy, kolem krku šálu s nápisem „Vládci Prahy“. Fotbalový útočník David Lafata si bezprostřední chvíle po derby pražských S užíval. Svým gólem krátce půli smazal náskok Slavie a Spartu v utkání 22. kola první ligy nastartoval k obratu 3:1.

Sparta vs. Slavia (Lafata slaví). foto:  Dan Materna, MAFRA

Můj gól nic nepřinesl, litoval Škoda. Slavia tlak Sparty neodrazila

„Lidi si tohle zasloužili, byla tady perfektní atmosféra. Sice se tady mluví i o zápasech s Plzní, protože s ní hrajeme o titul. Ale derby je jen jedno, je nejvíc,“ líčil čtyřiatřicetiletý sparťanský kapitán.

V 55. minutě to byl jeho pátý gól v posledních pěti ligových zápasech proti Slavii. Byl jeho typický. Po dlouhém autu Frýdka vletěl mezi stopery, hlavičku mu sice Berkovec dokázal vyrazit na tyč, ale dorážku už chytat nemohl.

„Měl jsem štěstí, že se to ke mně odrazilo. Díky bohu za to,“ popisoval Lafata.

Sparta vs. Slavia (Lafata slaví).

Při dorážce jste musel hlavičkovat hodně nízko, proč jste míč neposlal do sítě nohou?
Hlava je jistota (smích).

Byl vyrovnávací gól pro výsledek klíčový?
Nevím, jestli klíčový, ale určitě byl důležitý. To nakonec všechny tři.

Na jaře jste v lize potřetí prohrávali, pokaždé dokázali skóre otočit. O čem to podle vás svědčí? Na podzim se vám to nedařilo.
Samozřejmě jsme za to rádi. Ale pokud bychom zápasy otáčet nemuseli, tak by to taky bylo super.

Sparťanská euforie pokračuje. Lafata a spol. otočili derby a slaví triumf 3:1

Pomáhá vám psychická síla, kterou získáváte úspěšným tažením v Evropské lize?
Možná že jo, že se to takhle projevilo. Museli jsme být trpěliví. Po vyrovnání nechci říct, že jsme dominovali, to ne, ale myslím si, že jsme zápas otočili zaslouženě.

Bylo těžké mít trpělivost, když jste se nemohli dostat do šancí a stav byl pořád 0:1?
Pomohlo nám, že jsme na gól dlouho nečekali, vyrovnali jsme včas. Přitom jsme si říkali, že to musíme uhrát bez gólu. No, a z první standardky ho dostaneme. Pak jsme sice měli tlak, ale ne šance. Slávisti byli třikrát za polovinou hřiště, ale měli tři nebezpečné situace. Nevyzpytatelný zápas. O přestávce jsme si říkali, že musíme tlak vystupňovat. Věřili jsme, že když dáme gól, tak vyhrajeme.

Neunavuje vás, když musíte zápasy otáčet?
Dvakrát příjemné to zrovna není. Ale když se nám to bude dařit do konce ligy, tak se zlobit nebudeme.

Euforie z pohárového postupu přes Lazio Řím překonala i únavu?
Když se vyhrává, tak se únava zvládá líp. Bylo vidět, že derby chceme zlomit. A byli jsme odměněni.