Deblkajakáři Havel se Štěrbou mají z Račic evropský bronz

11:08
RAČICE (LITOMĚŘICKO) - Daniel Havel s Janem Štěrbou v deblkajaku vybojovali bronz v závodu na 1000 metrů na mistrovství Evropy v Račicích a pro domácí rychlostní kanoistiku získali na šampionátu na Labi první medaili. Další tři české lodi skončily ve finále čtvrté.

Daniel Havel (vlevo) a Jan Štěrba (vpravo) foto: ČTK

Stupně vítězů těsně unikly kanoistovi Martinu Fuksovi i deblistům Jaroslavu Radoňovi s Filipem Dvořákem, čtvrtá dojela také posádka C4 Tomáš Janda, Dan Drahokoupil, Vojtěch Ruso a Radek Miškovský. Kajakářka Anna Kožíšková skončila pátá a poslední sobotní finalistky Lenka Hrochová s Lucií Krpatovou v deblkajaku obsadily poslední 9. místo.

Fuksa bude obhajovat titul

Fuksovi unikl bronz o 168 tisícin sekundy, náladu si může spravit v nedělním finále pětistovky, na níž obhajuje titul. „Jsem hrozně unavenej,“ hlesl. Na molu dlouho ležel, oddychoval, nemohl vůbec mluvit a nakonec si musel kvůli nevolnosti odskočit.

„Ten kilák byl hrozně rychlej, ve finiši jsem byl úplně hotovej, nevěděl jsem ani, kolikátej jedu. Věřil jsem v medaili, ale nakonec to nevyšlo,“ prohlásil Fuksa. „Snad to bude lepší na mistrovství světa a tam se něco povede,“ připomněl srpnový vrchol v Miláně, kde se pojede o olympijská místa. Dnes ho ještě čeká rozjížďka na 200 metrů.

Kanoistům vládl podle očekávání Němec Sebastian Brendel, olympijský vítěz z Londýna, který získal čtvrtý titul mistra Evropy na této trati v kariéře. Fuksu v napínavém finiši porazili stříbrný Polák Tomasz Kaczor a Ukrajinec Pavlo Alťuchov.

Radoň s Dvořákem ztratili na medailisty půl vteřiny.